W dzisiejszych czasach postrzeganie ogrodów jest nieco inne, niż jeszcze kilka lat temu. Wcześniej jedynie towarzyszyły one konstrukcjom budowlanym, w pewnym sensie były dla nich tłem. Dziś, nowoczesny ogród stanowi integralną część wraz z budynkiem - tworzy z nim równie estetyczną, jak i funkcjonalną całość. Jeżeli podoba Ci się ta koncepcja i zastanawiasz się, jak urządzić nowoczesny ogród przed domem, ten artykuł jest dla Ciebie.

Moda na nowoczesne ogrody

Obecnie, w istniejących już ogródkach przydomowych nie obserwuje się raczej radykalnych zmian. Nowe pomysły skupiają się głównie na detalu oraz wykorzystaniu ciekawych materiałów, które nieco uatrakcyjnią posesję. Niemniej jednak, coraz więcej ludzi odchodzi od utartych schematów i pragnie mieć nowoczesny ogród, który idealnie współgra z architekturą ich modernistycznego domu.

W dzisiejszych czasach, obok popularnych domów w stylu dworkowym, zaczęły pojawiać się budynki o powściągliwej i minimalistycznej bryle. Wówczas tradycyjna aranżacja ogrodu przestała wchodzić w grę - otoczenie takiego budynku powinno być spójne i współgrać z całą konstrukcją. Dobrze również, by było ono oryginalne i w pełni funkcjonalne. Wszystkie te cechy znajdziemy w ogrodzie nowoczesnym - rodzaju aranżacji, która podbija serca coraz szerszego grona Polaków.

Projekt nowoczesnego ogrodu

Aby odpowiednio podkreślić walory modernistycznego domu, warto stworzyć otoczenie, które będzie idealnie współgrać z jego charakterem. W tym celu dobrze jest zdecydować się na ogród w stylu nowoczesnym, który będzie stanowił całość z pozostałymi elementami architektury. W takim ogrodzie, kluczową rolę odgrywa przestrzeń, która powinna być jak najbardziej otwarta na otaczający ją krajobraz. Warto postawić na proste rozwiązania, które uwydatnią elegancki charakter posesji i podkreślą jej funkcjonalność. Zatem, jak stworzyć projekt nowoczesnego ogrodu?

Jak zaprojektować nowoczesny ogród?

Jeśli planujesz urządzić nowoczesny ogród przed domem, warto zacząć od przygotowania projektu. Nie musisz od razu wynajmować profesjonalisty - możesz samodzielnie wybrać interesujące Cię rośliny i meble, a także zastanowić się nad tym, na ile funkcjonalna ma być całość. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, w internecie znajdziesz wiele inspiracji, które pomogą Ci urządzić swój własny nowoczesny ogród. Wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz takie frazy jak “nowoczesny ogród inspiracje”, “ogród nowoczesny realizacje” lub “nowoczesny ogród pomysły”, a Twoim oczom ukaże się wiele ciekawych propozycji.

Jeżeli decyzja o samodzielnym projektowaniu ogrodu zapadła, możemy przystąpić do działania. Pierwszym ważnym elementem jest rozplanowanie stref ogrodu. Musisz zdecydować, czy chcesz mieć bujną roślinność, czy raczej praktyczny trawnik, który będzie idealnym miejscem do spotkań z rodziną. W przypadku ogrodów nowoczesnych, druga opcja wydaje się być trafniejszym wyborem. Ważne jest również, aby posesja została spójnie urządzona z wnętrzem domu - w przypadku ogrodów, styl eklektyczny rzadko kiedy się sprawdza. Lepiej postawić na jeden, konkretny rodzaj aranżacji dla całości niż kombinować z kilkoma, które połączone mogą nie przynieść zamierzonego efektu.

Nie musisz być specjalistą w dziedzinie ogrodów, aby stworzyć własny projekt. Wystarczy, że narysujesz szkic na papierze i dokładnie przeanalizujesz warunki glebowe oraz stopień nasłonecznienia swojej posesji. Dobrze jest również zaplanować, gdzie powinny znajdować się ścieżki w ogrodzie i gdzie zamierzamy umieścić meble. W trakcie projektowania warto zwrócić uwagę na kwestię wykorzystania odpowiednich materiałów. Powinny one być nie tylko estetyczne, ale i łatwe w konserwacji. Przykładowo, drewno wymaga regularnej pielęgnacji, a metalowe elementy z kolei muszą być odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, słońcem i pozostałymi warunkami atmosferycznymi.

Ogród nowoczesny - jakie rośliny wybrać?

Planując aranżację nowoczesnego ogrodu, ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej roślinności. Charakterystyczny dla modernistycznego stylu jest minimalizm. Niewielka ilość roślin, często sadzonych w dużych grupach tworzących jednolite płaszczyzny o podobnej barwie lub fakturze, doskonale wpisze się w nowoczesną estetykę. Popularne są też rośliny formowane, których geometryczny kształt będzie świetnie współgrać z aranżacją budynku. Wybierając elementy do nowoczesnego ogrodu warto postawić na solitery - pojedyncze rośliny o wyrazistym kształcie, które dodadzą całości ciekawego akcentu.

W aranżacji ogrodu nowoczesnego dobrze prezentują się krzewy iglaste przycięte na kształt kul lub stożków, a także bukszpany, tuje i liliowce. Warto wybierać rośliny wielosezonowe, które będą zdobić posesję przez cały rok. Zaliczyć do nich możemy trawy ozdobne, w tym trzcinniki i palczatki, bambusy oraz jukki. W modzie są także magnolie zimozielone, wrzosy i berberysy. Należy pamiętać, że kolorystyka roślinności w przypadku nowoczesnych aranżacji powinna być raczej stonowana tak, aby dobrze współgrała z szarością i bielą.

Aranżacja roślinności w nowoczesnym ogrodzie

Aby połączyć ogrodową kompozycję z architekturą budynku, bardzo często wykorzystuje się grę świateł i cieni, tworzonych przez rośliny i płaszczyzny elewacji. Tworząc projekt modernistycznej posesji należy zwrócić również uwagę na powtarzalność nasadzeń. Symetria i schematyczność, choć dla niektórych osób mogą wydawać się nieco bez wyrazu, doskonale współgrają z surowymi formami architektonicznymi nowoczesnych budynków mieszkalnych.

Nie trzeba mieć dużego ogrodu, by cieszyć się pięknem roślin. Nawet na niewielkim przedogródku można posadzić drzewa, o ile wybierze się gatunki, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Zamiast trawnika, można zdecydować się na suchodrzew chiński czy barwinek pospolity. Ogród kwiatowy przed domem, np. w formie skalniaka, to również świetny pomysł, który wprowadzi ciekawy element do otoczenia.

Oświetlenie nowoczesnego ogrodu

Aby nasz nowoczesny ogród przed domem był w pełni funkcjonalny, konieczne jest wyznaczenie w nim ścieżek oraz dobór odpowiedniego oświetlenia. Modernistyczne dróżki mogą przybierać różne formy. Najczęściej jednak widywane są duże, betonowe płyty, które ułożone w jednej linii tworzą efektowną i użyteczną drogę do domu oraz obszarów poza posesją. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie ścieżki z niewielkich, białych kamyczków, które dobrze komponują się z otaczającą je roślinnością i białymi akcentami budynków. W kwestii oświetlenia, nowoczesne ogrody często stawiają na słupki świetlne LED, które wbite wzdłuż dróżki tworzą niesamowity efekt wizualny po zmroku.

Oczko wodne w nowoczesnym ogrodzie

W nowoczesnych ogrodach bardzo często pojawiają się zbiorniki wodne, które dodają całości nieco charakteru i piękna. Oczko wodne w stylu nowoczesnym charakteryzuje się prostą i geometryczną formą, która idealnie wpisuje się w minimalistyczną aranżację ogrodu. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się wodne strumienie wypływające ze szklanych lub betonowych brył oraz ściany wodne, fontanny i kaskady spływające do zbiorników lub donic. Wszystkie te elementy stanowią doskonałą dekorację i pomagają stworzyć spokojną, relaksującą i sprzyjającą kontemplacji atmosferę w ogrodzie.

Ogród nowoczesny - meble ogrodowe

W nowoczesnym ogrodzie przede wszystkim liczy się minimalistyczna i funkcjonalna aranżacja tarasu i miejsca wypoczynku. Meble powinny być proste w formie i dobrze wyglądać na różnych nawierzchniach - zarówno kostce granitowej, jak i murawie. W projektowaniu ogrodu nowoczesnego duże znaczenie mają czyste formy, proste linie oraz brak ozdobników w elementach małej architektury. Modernizm ściśle trzyma się reguły, że mniej znaczy więcej.

Mebli ogrodowych, które idealnie pasują do nowoczesnych ogrodów, warto szukać wśród modeli metalowych i aluminiowych, które wpisują się w styl industrialny. Surowe i proste formy, jakie prezentują, idealnie wpasowują się w panujący minimalizm. W aranżacji ogrodu nowoczesnego często stawia się także na drewno i kamień, które zazwyczaj zestawia się z betonem.

Czego unikać w ogrodzie nowoczesnym?

Nowoczesny ogród przed domem powinien być przede wszystkim elegancki, schludny i niezagracony. Unika się w nim elementów, które nie pasują do formalnej przestrzeni - mowa tutaj głównie o stojaku na pranie, który często zaburza estetykę całej przestrzeni. Jeśli planujemy wygospodarować miejsce do odpoczynku, warto jest je odgrodzić od zewnątrz, aby utrzymać spójność stylu i dodatkowo zapewnić sobie odrobinę prywatności. W ogródku frontowym często trzyma się kubły na śmieci, jednak nie stanowią one zbyt estetycznego elementu - z tego też powodu warto je zamaskować, na przykład rzędem tui bądź wygrodzić specjalną strefę z zadaszeniem.

W przypadku ogrodu nowoczesnego przed domem warto pamiętać o dbałości o porządek i czystość. Trzeba regularnie przycinać trawnik, kształtować krzewy i tuje tak, aby nie rosły zbyt bujnie i tym samym zagrażały estetyce ogrodu. Ścieżka powinna być czysta i zadbana, a zwiędłe kwiaty i opadłe liście należy regularnie usuwać. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że sama aranżacja ogrodu nowoczesnego przed domem to tylko początek całej przygody. To regularna pielęgnacja i dbałość o szczegóły są niezbędne, aby zawsze prezentował się on pięknie i schludnie.

Nowoczesny ogród przed domem | Plusy i minusy

Ogrody w stylu nowoczesnym cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie komponują się z modernistycznymi budynkami i zawsze wyglądają elegancko, o ile zostaną odpowiednio wykonane. Jednakże, podobnie jak wszystko inne, ogrody nowoczesne mają także swoje wady.

Pierwszą z nich jest perfekcyjność wykonania. Ogrody nowoczesne muszą się być bardzo dopracowane i estetyczne, a każde niedociągnięcie jest tu zauważalne na pierwszy rzut oka. Wszystko powinno być ułożone idealnie, nawet najmniejsze odstępstwo od perfekcji wpłynie negatywnie na wygląd całej posesji. Wykonanie ogrodu nowoczesnego wymaga dużej precyzji i cierpliwości, podobnie i jak jego późniejsza pielęgnacja.

Drugą wadą jest koszt wykonania. Ogrody nowoczesne często korzystają z drogich materiałów, takich jak kompozyty, metale czy elementy galanterii betonowej. To zdecydowanie zwiększa koszt ogrodu, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć naprawdę wysoki poziom estetyki. Jednakże, kontrastującym argumentem jest fakt, że ogrody nowoczesne zazwyczaj nie są zbyt duże, co w pewnym stopniu zmniejsza koszt całego przedsięwzięcia.

Mimo tych pułapek, ogród w stylu nowoczesnym może być wspaniałym miejscem do wypoczynku i relaksu. Aranżacja ta jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga nadmiernej uwagi, a rośliny użytkowe czy jednoroczne rzadko kiedy są tu stosowane. Dlatego też można w nim bez problemu odpocząć, ciesząc się pięknym i modnym otoczeniem.

Podsumowując, ogród w stylu nowoczesnym może być doskonałym wyborem dla osób ceniących elegancję i lubujących się w prostych, geometrycznych formach. Jednakże, aby osiągnąć naprawdę wysoki poziom estetyki, należy przygotować swój portfel na droższe materiały i położyć nacisk na dużą precyzję wykonania. Z tego też powodu, nowoczesne ogrody zazwyczaj widywane są na mniejszych, jednak wciąż efektownych posesjach.