Ogród japoński to miejsce, które w subtelny sposób łączy naturę i człowieka, inspirując do wyciszenia, relaksu oraz kontemplacji. Filozofia wschodu, na której się opiera, skupia się na minimalizmie, harmonii z przyrodą i mistyce. Choć stworzenie idealnie zaprojektowanego ogrodu japońskiego może być trudne, warto czerpać z założeń sztuki ogrodniczej Dalekiego Wschodu, aby cały proces nieco ułatwić. Zatem, jak wprowadzić do swojego otoczenia ducha orientu? Zapraszamy do lektury.

Ogród w stylu japońskim | Charakterystyka

Ogród w stylu japońskim to wyjątkowe połączenie naturalnych elementów, w tym zieleni, wody i kamieni. Każdy z tych składników ma duże znaczenie dla aranżacji przestrzeni i tworzenia odpowiedniego klimatu. W japońskiej kulturze fascynacja elementami, na których uwidoczniony został upływ czasu, jest bardzo silna, dlatego też w ich ogrodach można zobaczyć wiele dekoracji, które oddają hołd siłom natury.

Nie ma znaczenia, czy urządzamy duży czy mały ogród w stylu japońskim, ważne, aby posesja była schludna, a jednocześnie wydawała się być nietknięta ludzką ręką. Właściciele japońskich ogrodów nie mają obsesji na punkcie usuwania mchów lub innych wykwitów z kostki czy kamieni, ponieważ w ich kulturze naturalny wygląd jest bardzo ceniony. Symetryczne rabatki, przesyt kolorów i dekoracji nie nadaje się do ogrodu urządzonego w tym stylu - przestrzeń ta ceni minimalizm i harmonię z naturą. Właśnie dlatego w ogrodzie japońskim możemy zobaczyć starannie przystrzyżone i uformowane w fantazyjne kształty drzewka oraz naturalne elementy, które wspaniale harmonizują się ze sobą i tworzą spokojną atmosferę - atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i kontemplacji.

Rodzaje ogrodów w stylu japońskim

Styl japoński wyróżnia aż cztery najpopularniejsze nurty aranżacyjne posesji i ogrodów. Każdy z nich reprezentuje nieco inny kierunek stylistyczny, ale wszystkie oscylują wokół koncepcji przywiązania do natury i wiary we współistnienie żywiołów. Charakteryzują się one również wyważoną elegancją, prostotą i harmonią. Zatem, jakie wyróżniamy rodzaje ogrodów w stylu japońskim?

Kaiyu - shiki

Ogród japoński w stylu Kaiyu-shiki to wyjątkowa aranżacja przestrzeni, która przyciąga uwagę swoim minimalistycznym charakterem. To miejsce, które pozwala na relaks i kontemplację, głównie dzięki swojemu układowi rotacyjnemu. Centralnym punktem ogrodu jest ścieżka, prowadząca wokół stawu lub oczka wodnego.

W takim ogrodzie warto zaplanować mostek oraz sztuczne wyspy, które ozdobione azaliami oraz sosnami, stanowią nie tylko piękne, ale i funkcjonalne elementy aranżacji. Każdy detal jest tu bardzo istotny i przemyślany, dzięki czemu ogrodowy krajobraz wydaje się być nieskazitelny. W stylu Kaiyu-shiki minimalizm przejawia się nie tylko w zastosowaniu niewielkiej liczby roślin, ale również w wyborze dekoracji i mebli ogrodowych.

Chaniwa

Ogród japoński Chaniwa to wyjątkowe miejsce, które kojarzy się z ceremonią picia herbaty, znanej jako cha-no-yu. Takie ogrody były zazwyczaj budowane w prywatnych rezydencjach bogatych kupców, samurajów i arystokracji. Centralnym punktem Chaniwy jest pawilon herbaciany, który pierwotnie służył do celebrowania rytuału picia herbaty wraz z przyjaciółmi i gośćmi. Ogród w tym stylu ma na celu zapewnienie spokoju i wyciszenia oraz przywrócenie harmonii wewnętrznej.

W Chaniwie, kręte ścieżki wyłożone kamieniami prowadzą do pawilonu, a także do źródełka (tsukubai), w którym goście mogą umyć ręce przed ceremonią picia herbaty. Elementami charakterystycznymi ogrodu japońskiego w stylu Chaniwa są kamienne latarnie, które oświetlają ścieżki i nadają ogrodowi tajemniczy klimat. Wszystkie elementy są tak harmonijnie ze sobą połączone, że wydają się stanowić nierozerwalną całość. Ogród Chaniwa to idealne miejsce do odpoczynku, relaksu i kontemplacji.

Karesansui

Ogród japoński Karesansui to unikalna forma aranżacji przestrzeni, w której dominują kamienie i piasek, a woda jest zastąpiona przez symulację fal wykonaną ze żwiru. Jest to suchy, skalny ogród, który charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Inspiracją dla tego typu ogrodów jest filozofia zen, która skłania do medytacji i wyciszenia. Ogród Karesansui jest często otoczony murem i może być zaprojektowany nawet na niewielkiej powierzchni. Początkowo był tworzony wokół buddyjskich świątyń, ale obecnie stał się popularnym elementem japońskiej architektury krajobrazu.

Tsukiyama

Ogród japoński Tsukiyama to ogród o stylu nawiązującym do krajobrazów naturalnych regionów Japonii. Znajdziemy tu niewielkie pagórki, płynące strumyki oraz stawy przywodzące na myśl morza i jeziora. Kamienie zaś symulują góry. Woda, która płynie przez ogród symbolizuje ruch życia oraz jego ciągłe przemijanie. Ogród w stylu Tsukiyama wzbudza wrażenie dzikiej, nieskażonej natury i wyróżnia się charakterystycznymi tarasami widokowymi.

Projektowanie ogrodu w japońskim stylu

Projektowanie ogrodu w stylu japońskim wymaga przede wszystkim dbałości o harmonię z naturą oraz minimalizm. Ogród powinien być funkcjonalny, a jednocześnie zapewniać wypoczynek i warunki do kontemplacji. Kluczowe elementy to asymetria, nieparzysta liczba elementów dekoracyjnych, fantazyjnie przystrzyżone rośliny, a także żwir i kamienie, które podkreślają orientalny charakter ogrodu.

Przy tworzeniu takiego ogrodu ważne jest także uwzględnienie dekoracji, takich jak kamienne misy z wodą czy drewniane altany ogrodowe w stylu japońskim. Projektowanie japońskiego ogrodu można podjąć samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat najlepszego doboru roślin i elementów dekoracyjnych. Warto jednak pamiętać, że każdy ogród w stylu japońskim jest niepowtarzalny i indywidualny, a jego stworzenie to proces wymagający czasu i precyzji.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?

Drzewa to niezwykle ważny element japońskiego ogrodu. Jednakże, powinno ich być w nim tylko od jednego do trzech, aby nadać przestrzeni delikatności i elegancji. Najczęściej używane w ogrodach japońskich są sosny, japońskie wiśnie i śliwy, klony palmowe, miłorzęby japońskie, cyprysy oraz świerki. Dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca lub nie mogą posadzić większych drzew, japońskie sosny bonsai oraz inne małe rośliny będą najlepszym wyborem wyborem.

Oprócz drzew, krzewy w japońskim ogrodzie nie może zabraknąć także krzewów. Odpowiednio przycięte azalie, ciemierniki, bzy, piwonie, kaliny czy derenie, kompletują przestrzeń ogrodu i doskonale kontrastują z przyciętymi trawnikami. Rośliny kwiatowe powinny być sadzone oszczędnie, natomiast mech może zostać wprowadzony celowo - obszerne, zarośnięte powierzchnie są nierozłączną częścią japońskich ogrodów.

Zimozielone krzewy powinny być harmonijnie skomponowane z kwitnącymi drzewami i krzewami, tak, aby nasz ogród japoński mógł zaoferować coś pięknego przez cały rok. Bambus jest najczęściej widywaną rośliną w japońskim ogrodzie, jednak zaleca się go raczej jako element dekoracyjny, na wykończenie. Bambus może być stosowany do podkreślenia krawędzi sadzawek lub powierzchni żwirowych, podobnie jak kostrzewa, trawa pampasowa, trzcina, różne gatunki paproci, turzyca oszimska czy imperata.

Czego nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu japońskim?

Orientalny ogród charakteryzuje się nie tylko specyficznymi roślinami, ale również pięknymi elementami dekoracyjnymi. Kamień jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych w tworzeniu japońskiego ogrodu. Można z niego wykonać wiele różnych akcesoria, takie jak kamienne misy, lampiony, latarnie, a także figury i fontanny. Kamienie można również ułożyć w taki sposób, aby stworzyć wodną kaskadę lub efektowne oczko wodne.

Oprócz kamienia, w ogrodzie japońskim warto uwzględnić strefę relaksu, w której można umieścić stylowy parawan lub drewnianą pergolę. W przypadku posiadania oczka wodnego, dobrym pomysłem jest również zastosowanie drewnianego mostka, który świetnie sprawdzi się w ogrodzie spacerowym w stylu Kaiyu-shiki. Warto także pomyśleć o umieszczeniu w ogrodzie figurki imitującej orientalną świątynię – pagody. Wszystkie te elementy razem pozwolą stworzyć piękny i oryginalny japoński ogród, który przypominać będzie krajobraz prosto z Japonii.

Jakie oświetlenie do japońskiego ogrodu?

W japońskim ogrodzie, kamienne lub granitowe latarnie są niezwykle popularnym i charakterystycznym elementem. Ich stylistyka nawiązuje do kultury i sztuki Japonii, a wieczorami emitowane przez nie delikatne światło nadaje ogrodowi wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu.

Oprócz latarni, do oświetlenia ogrodu można również wykorzystać lampy ogrodowe wykonane z betonu architektonicznego, które w formie pagody będą doskonale komponować się z orientalnym stylem ogrodu. W takim oświetleniu subtelne, przytłumione światło będzie pięknie rozjaśniać ścieżki ogrodowe, tafle wody i dodawać przestrzeni wyjątkowego charakteru.

Nowoczesny ogród w stylu japońskim

Coraz większa popularność ogrodów w stylu japońskim wynika z ich minimalizmu i prostoty, które doskonale pasują do nowoczesnej architektury domów. Aby stworzyć piękny i spokojny ogród orientalny, warto skupić się na połączeniu żywiołów wody i kamieni oraz korzystać z charakterystycznych roślin. W zależności od preferencji, można zdecydować się na jeden z czterech podstawowych stylów - Tsukiyama z małymi pagórkami i oczkami wodnymi, Karesansui z grabionym piaskiem i żwirem naśladującym wodę, Chaniwa będący idealnym miejscem odpoczynku lub Kaiyu - shiki, który jest prawdziwym hołdem dla minimalizmu. Bez względu na wybór stylu, kluczowe jest osiągnięcie harmonii, prostoty i elegancji w całej aranżacji.

Ogród japoński powinien także być funkcjonalny, aby zapewnić relaks i komfort w letnie dni. Wygodne meble ogrodowe, niska sofa lub drewniany stolik, a także altana są tylko niektórymi z pomysłów, które można wykorzystać, aby urządzić nowoczesny ogród japoński. Warto szukać inspiracji w katalogach wnętrzarskich oraz na blogach dotyczących aranżacji przestrzeni wokół domu.

Pielęgnacja ogrodu w stylu japońskim

Ogród japoński, aby zachował swój piękny wygląd, wymaga specjalnej opieki. Właściciel ogródka powinien pozwolić, by natura działała i nie ingerować zbyt agresywnie. Nie powinien walczyć z porostami czy mchami na kamieniach, ani za każdym razem usuwać liści z trawnika. Pielęgnacja powinna skupiać się na naśladowaniu naturalnych krajobrazów, aby ogród wyglądał jak najbardziej autentycznie.

Czy warto zdecydować się na ogród w stylu japońskim?

Właściciele domów, którzy cenią sobie naturalne krajobrazy, często decydują się na urządzenie japońskiego ogrodu przed swoim domem. Charakteryzuje się on dokładnie przyciętymi trawnikami oraz różnorodnymi roślinami o niezwykłych kształtach, które nadają mu malowniczy wygląd i przyciągają spojrzenia. Jednocześnie w ogrodzie japońskim nie walczy się z naturą – liście swobodnie opadają, a mech i porosty na kamieniach tworzą naturalny krajobraz.

Ogród japoński to miejsce, w którym można się w pełni zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu. Tworzy on swoistą oazę spokoju, która zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli więc lubimy orientalne klimaty i pragniemy przenieść odrobinę Japonii na swoją posesję, warto rozważyć urządzenie ogrodu w stylu orientalnym.