Woda, jedzenie, dach nad głową. Proste potrzeby, dzięki którym każda istota na Ziemi czuje się bezpiecznie. Czy zdawałeś sobie sprawę, jak wiele możesz zrobić dla ptaków? Zasadź kwiat, a nakarmisz jego rodzinę. Zbuduj domek dla ptaków, a zapewnisz mu schronienie i miejsce odpoczynku dla zmęczonych skrzydeł. Co jeszcze można zrobić, by stworzyć ogród przyjazny ptakom?

Dlaczego warto przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Ptaki pomagają nam, ludziom, w wielu rzeczach. Przede wszystkim kontrolują i eliminują szkodniki, a także poprawiają ekosystem naszego ogrodu. To jednak nie wszystko. Ptaki wnoszą życie, energię i optymizm do naszej przestrzeni na zewnątrz. Nadają cel nam - kiedy już uczynią nasz kawałek świata swoim własnym, mamy obowiązek o nie dbać. Twój ogród to dom i źródło pożywienia dla ptaków. Miejsce ich schronienia. Może nawet przestrzeń do wychowania pisklęcia. Warto o nie dbać - a nie jest to wcale takie trudne.

Jakie rośliny uprawiać, by pomóc ptakom?

Owady i inne insekty stanowią główną część diety ptaków - zwłaszcza wiosną i wczesnym latem, kiedy ich głównym celem jest rodzicielstwo. Sadząc cokolwiek w swoim ogrodzie, zachęcasz owady, tym samym pomagając zwiększyć poziom naturalnego pożywienia dla ptactwa. Nawet skromny trawnik może być doskonałym miejscem żerowania dla wielu ptaków, w tym drozdów, kosów i wróbli.

Poza owadami, same rośliny mogą być doskonałym naturalnym źródłem pożywienia dla ptaków. Wybierz krzewy i drzewa, które rodzą owoce lub jagody, takie jak agrest, aronia, jabłonie i grusze. Jeśli wolisz hodować kwiaty, nasiona słoneczników są świetnym sposobem na przyciągnięcie sikorek i zięb.

Jak dokarmiać ptaki?

Ptaki żywią się w różny sposób. Na przykład zięby i sikorki są bardzo zwinne, więc mogą łatwo dostać się do wiszących karmników, natomiast drozdom i szpakom łatwiej jest jeść z ziemi lub z gzymsów. Aby zaspokoić potrzeby jak największej liczby ptaków, postaw na proste rozwiązanie - stację do karmienia ptaków. Umożliwiają one zawieszanie karmników, a także zapewniają platformy do umieszczania na nich pożywienia.

Pokarm dla ptaków musi mieć wysoką zawartość energii i białka. Nasiona i orzechy są dla nich znacznie lepszym rozwiązaniem niż chleb. Może upłynąć trochę czasu, zanim dowiesz się, które pożywienie najbardziej lubią ptaki w Twoim ogrodzie, więc eksperymentuj z różnymi rodzajami, aż znajdziesz ich ulubione. Nie zapomnij także, by zapewnić ptakom stały dostęp do świeżej wody.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj karmnika wybierzesz, pamiętaj, aby utrzymywać go w czystości. Trichomonoza to choroba, która może mieć niszczący wpływ na zielononóżki, wróble i inne zięby. Usuwanie starego jedzenia i odchodów może pomóc w zapobieganiu chorobie.

Jak zapewnić ptakom schronienie?

Pomyślenie o schronieniu dla ptaków odwiedzających Twój ogród jest równie ważne jak, zapewnienie im pożywienia. Domki dla ptaków gwarantują im dobre miejsce do przezimowania, jak również do zakładania gniazd. W internecie można znaleźć wiele projektów domków dla ptaków, które można zrobić samemu z pomocą kilku narzędzi i niedrogich materiałów.

Przymocuj domek do ściany lub drzewa, najlepiej około dwóch do czterech metrów nad ziemią. Umieszczenie w środku kilku wiórów drewnianych lub suchego siana sprawi, że będzie ona bardziej przytulna dla ptaków. Unikaj pokusy zaglądania do środka i niepokojenia ptaków i piskląt, które mogą się tam znajdować.

Gdy nadejdzie jesień, opróżnij skrzynki lęgowe z wszelkich zanieczyszczeń i wyczyść je wrzącą wodą. Pozwól im wyschnąć przed ponownym założeniem pokrywy i powieszeniem.