Owady są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu ogrodowego. Żyją w symbiozie z roślinami, niekiedy je zapylając i pomagając im się rozprzestrzenić. Niestety, poprzez niewłaściwe praktyki ogrodnicze, pożyteczne owady można łatwo odstraszyć, a nawet zabić. Zapewniając im odpowiednie warunki, pomogą one nam zadbać o nasze rośliny. Co zatem należy zrobić, by nasz ogród stał się miejscem przyjaznym dla owadów?

Jak ściągnąć pożyteczne owady do ogrodu?

Pierwszym krokiem do stworzenia ogrodu przyjaznego owadom jest zadbanie o różnorodność roślin. Owady potrzebują ich, by się posilić i schronić. Różne gatunki kwiatów przyciągną do ogrodu różne gatunki owadów i zapylaczy. Szczególnie polecane są nagietki, aksamitki, cynie, a także wszelkie kwitnące drzewa, krzewy i warzywa. Unikaj utrzymania ogrodu w przesadnie wypielęgnowanym tonie - trawa skoszona do minimum i iglasty żywopłot zamiast przyciągać, będą odstraszać owady.

Ważne jest również, by ograniczyć ilość stosowanych pestycydów, herbicydów i innych chemicznych środków do ochrony roślin. Większość z nich bywa toksyczna i dla pożytecznych owadów. Pamiętaj, by zawsze czytać etykiety i stosować się do zasad zawartych na ulotce - pomoże to uniknąć wielu szkód.

Ogród pełen owadów

Ściągnięcie do swojego ogrodu owadów to ekologiczny i skuteczny sposób na walkę ze szkodnikami. Do grupy tych pożytecznych, zaliczamy:

  • mrówki
  • pszczoły
  • ważki
  • biedronki
  • chrząszcze
  • złotooki
  • bzygi
  • trzmiele

Pamiętajmy, że gdy napotkamy na nie w swoim ogrodzie, nie płoszmy ich, nie niszczmy ich gniazd ani pajęczyn. Można im także pomóc i zachęcić do rozmnażania, na przykład zawieszając wiązki grubej słomy w zacienionym miejscu, lub rozstawiając doniczki wypełnione wiórami i pakułami. Owady lubią ciepło i światło, dlatego też dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogrodzie lampy naftowej lub innego źródła ciepła. Owady będą się do niego kierować i gromadzić. To dość skuteczny sposób na szybkie przyciągnięcie dużej ilości owadów do ogrodu.