Jesień w ogrodzie | Jesienne prace ogrodowe
Gdy liście zaczynają się rumienić na czerwono, wieczory są coraz dłuższe i chłodniejsze, a słońce widnieje coraz niżej na niebie może oznaczać to tylko jedno - nadeszła jesień. Wiele osób utożsamia ją z końcem sezonu ogrodowego, jednak niesłusznie. Jesień to świetny okres na pewne prace ogrodowe, jak również sadzenie konkretnych roślin. Jakich? Dowiecie się tego w poniższym artykule.
Co sadzić jesienią?
Gdy lato już za nami, nadchodzi długo wyczekiwany okres przez wielu ogrodników - jesień. Choć wydawać by się mogło, że ta pora roku nie odgrywa dużej roli w ogrodnictwie, jest to złudne wrażenie. Rośliny drzewiaste przyjmują się teraz szczególnie dobrze. Ziemia jest w doskonałym stanie - jest jeszcze ciepła po lecie, ale wilgotna dzięki sezonowym opadom deszczu. Stanowi zatem doskonałe warunki do wzrostu roślin.
Jesień to okres, w którym róże, drzewa i krzewy są gotowe, aby rozgościć się w Twoim ogrodzie. Spróbuj głogu, brzozy i olchy o bujnych zielonych liściach lub wiśni o klasycznych białych kwiatach. Jeśli zdążysz je zasadzić przed końcem października, z pewnością pięknie się zakorzenią na Twojej posesji. Jesień to także doskonały czas na rozpoczęcie uprawy warzyw. Cebula, czosnek i cebula dymka mogą być sadzone o tej porze roku. Będziesz czerpać z nich korzyści następnego lata. Nie zapominaj też, że cebulki kwiatowe muszą być sadzone jesienią, inaczej ominie Cię ich rozkwit na wiosnę.
Jak dbać o trawnik jesienią?
Gdy nadejdzie jesień, Twój trawnik może wyglądać nieco gorzej po letnim słońcu. To doskonały czas, aby wrócić do podstaw i o niego nieco zadbać. Ziemia jest jeszcze na tyle ciepła, że może stymulować wzrost nowych roślin na przyszły rok, więc nie odkładaj jeszcze narzędzi i maszyn ogrodowych do szopy.
Dokładnie spulchnij trawnik, aby pozbyć się mchu i martwej trawy, które mogą uniemożliwić trawnikowi wchłanianie wilgoci i nawozu. Jeśli zauważysz, że jest dużo chwastów, możesz je zwalczyć, używając środka chwastobójczego przeznaczonego do trawników, który nie uszkodzi pozostałej roślinności.
Po przeprowadzeniu wertykulacji trawnika warto go napowietrzyć. Pomoże to w dotarciu ważnych składników odżywczych do korzeni trawy, a także poprawi drenaż na nadchodzące deszczowe dni.
Jak chronić rośliny jesienią?
Jesienią upewnij się, że Twoje delikatne rośliny są gotowe na nadchodzące mrozy. Przenieś delikatne byliny, takie jak fuksje, pod osłonę na zimę, aby zapobiec ich obumarciu. Przycinamy je od połowy wysokości, aby usunąć liście, które w przeciwnym razie spróchniały by zimą. Wykopujemy je z grządek, sadzimy w doniczkach i przenosimy pod osłoną do pomieszczeń lub do ogrzewanej szklarni.
Również delikatne rośliny cebulowe, takie jak frezje i dalie, będą wymagały przeniesienia. Wykopujemy je po 8 tygodniach od obumarcia kwiatów, pozwalamy cebulom wyschnąć i usuwamy z nich ziemię lub kompost. Przechowuj je na płytkich tacach w ciemnej, chłodnej, ale wolnej od mrozu szopie, gotowe do posadzenia w następnym sezonie. Sprawdzaj je regularnie i pozbywaj się tych, które wykazują oznaki gnicia.