Ziemia w naszym ogródku może mieć naprawdę różną jakość, przez co uprawa niektórych roślin może okazać się bardziej problematyczna niż powinna być. Jak rozpoznać rodzaj gleby w naszym ogrodzie i dostosować ją do naszego wymarzonego ogrodu?

Typy i rodzaje gleby

Wbrew pozorom, rozpoznanie typu i rodzaju gleby nie jest trudne, jeśli posiada się odpowiedni poziom wiedzy. Jedyne, co trzeba zrobić to wziąć ją w ręce i ocenić ją na podstawie tekstury. 

Typy gleby występujące najczęściej w naszych ogrodach:

Gleba gliniasta - wilgotna, lepka, można z niej lepić jak z plasteliny. Jest ona bogata w wartości spożywcze, ale zbyt ciężka i nie przepuszcza wystarczająco dużo tlenu.

Gleba wapienna - płytka, jasna, kamienista, dobrze przepuszcza powietrze i jest umiarkowanie żyzna.

Gleba torfowa - bogata w materię organiczną, dobrze utrzymująca wodę, odznacza się dużą wilgotnością i bardzo ciemną barwą. 

Gleba ilasta - teksturowo przypomina mydło, łatwo się bryli, żyzna, dobrze utrzymuje wodę.

Gleba piaszczysta - lekka, sucha, przepuszcza tlen, nie brudzi rąk i nie zlepia się ze sobą. 

Rodzaje gleb:

- lekka,

- średnia,

- ciężka.

Można sprawdzić rodzaj gleby biorąc jej próbkę do rąk i rozcierając ją między palcami, żeby obserwować, jak się zachowuje. Jeśli się rozsypie bez trudu, nie będzie się ze sobą lepić i nie pobrudzi rąk, mamy do czynienia z glebą lekką. Gleba średnia brudzi palce i daje robić z siebie niewielkie kształty, ale również czuć w niej ziarna piasku i inne sypkie substancje. Natomiast glebę ciężką lepić można jak plastelinę i silnie brudzi ręce.

Która gleba jest najlepsza do ogrodu?

Dobra gleba musi spełniać kilka wymogów, aby mogła nadawać się pod uprawę roślin w ogrodzie. Jednym z tych warunków jest między innymi dobra przepuszczalność powietrza, ale jednocześnie możliwość magazynowania dużej ilości wody i składników odżywczych. Nie należy zapomnieć też o szybkim nagrzewaniu się, aby roślina nie ucierpiała w wyniku zmian temperatury. Wszystkie te wymogi spełnia gleba średnia. Glebie lekkiej brakuje odpowiedniej możliwości zatrzymania wody, a ciężkiej brak jest wystarczającej przepuszczalności powietrza, przez co w żadnej z nich nie uda się zapewnić roślinie wystarczającego wchłaniania wartości odżywczych.

Jak dostosować glebę do ogrodu?

To, że nie mamy w ogrodzie gleby średniej od razu, nie znaczy wcale, że mamy się poddać i porzucać nasze marzenia o ogrodzie idealnym. Glebę lekką można uratować mieszając ją z kompostem lub torfem, podczas gdy do gleby ciężkiej dodać można gruboziarnisty piasek bądź inne substancje organiczne.