Tak bardzo jak kochamy nasze ogrody, nic tak nie stresuje jak moment, w którym otwieramy je dla gości na przyjęciu lub dla wycieczki po okolicy. Częścią przyjemności z uprawiania ogrodu jest dzielenie się naszym dziełem z innymi, ale dni poprzedzające otwarcie domu są niezmiennie pełne wątpliwości i zmartwień. Nagle stajemy w obliczu rzeczywistości, w której nasz ogród jest mniej niż idealny i mamy niewiele czasu, aby doprowadzić go do ładu.

Aby szybko poprawić wygląd ogrodu, zastosuj tę prostą metodę składającą się z trzech kroków. Ludzie zauważą Twoje sukcesy. Ponieważ skupienie wysiłków się opłaca, jedynymi osobami, które zauważą wady ogrodu, będą one same.

Krok 1: Oceń sytuację

Podobnie jak trzmiele, goście są naturalnie przyciągani do kwiatów. Oceniając, gdzie należy włożyć wysiłek, zwróć uwagę, czy coś - na przykład chwasty - nie odciąga uwagi od scenerii, którą z pewnością zauważą odwiedzający. Usunięcie tego typu „przeszkadzajek” zrobi wielką różnicę.

Nadanie ogrodowi kształtu w pośpiechu nie jest trudne, jeśli najpierw zdecyduj, co dokładnie trzeba zrobić i odpowiednio zaplanuj swoją pracę. Poświęć chwilę na obserwację swojego ogrodu, określ, jakie problemy wyróżniają się na tle innych, a następnie wybierz, co należy zrobić w oparciu o to, które obszary będą najbardziej zauważalne.

Znajdź miejsca spotkań. Na przyjęciach ludzie mają tendencję do grupowania się, więc skup uwagę na miejscach, w których goście mogą się gromadzić - na przykład na zacienionym miejscu w gorący słoneczny dzień lub na słonecznym obszarze w chłodny wiosenny poranek.

Szukaj oczywistych wad. Stań tam, gdzie spodziewasz się, że twoi goście będą się gromadzić, i zidentyfikuj problemy, które na pewno zauważą na podstawie tego, co wpadnie Ci w oko. Martwe gałęzie, wysokie chwasty i połamane kamienie na patio to oczywiste przykłady.

Skup się na kwiatach. Ponieważ sezonowe kwiaty przyciągają najwięcej uwagi, pracuj również w miejscach, w których jest ich najwięcej, takich jak grządka tulipanów wczesną wiosną lub obwódka bylin na początku lata. Poprawa tych obszarów w pierwszej kolejności przyniesie największe efekty.

Krok 2: Usuń problemy

Choć może to być czasochłonne, nadanie rabatom świeżego wyglądu ma ogromne znaczenie i sprawia, że wszystko wokół, rośliny, trawnik i ścieżki, wygląda lepiej.

Kiedy już ustalisz, które obszary wymagają poprawy, zwróć uwagę na to, aby te przestrzenie były proste i czyste w przygotowaniu na nadchodzące ulepszenia. Moja lista rzeczy do zrobienia zawsze zawiera następujące zadania, które sprawiają, że ogród wygląda najlepiej.

Zrób miejsce dla żywych. Przycinamy martwe gałęzie i usuwamy martwe rośliny, korzenie i wszystko inne. Ten krok to długa droga do tego, aby ogród wyglądał świeżo. Jeśli stworzysz dziurę w projekcie, pamiętaj, aby wypełnić ją kwiatami.

Zajmij się trawnikiem. Koś, przycinaj i przycinaj brzegi. Wyraźne krawędzie między grządkami, trawnikiem i elementami małej architektury to ogromna różnica między ogrodem, który wygląda schludnie i uporządkowanie, a takim, który wygląda na zaniedbany.

Usuwanie obumarłych kwiatów robi różnicę. Kilka krótkich minut poświęconych na usunięcie obumarłych kwiatów sprawi, że Twoje kwiaty będą mogły cieszyć się uwagą, na jaką zasługują, bez żadnych nieestetycznych „przeszkadzajek”.

Usuń przeszkadzające elementy. Zlikwiduj przekwitłe kwiaty, uszczykiwanie zwisających łodyg i usuń nieestetyczne liście bylin, które mogą odwracać uwagę od scenerii. Zrób to na dzień lub dwa przed imprezą, aby w wielkim dniu nadal wyglądała schludnie.

Wyeliminuj przeszkadzajki. Wyrwij chwasty, ale nie przesadzaj, nikt nie zauważy nowo wyrosłej koniczyny pod bylinami. Wyrwij duże chwasty na żwirowych ścieżkach i przełóż grabie do trawy przez żwir, aby usunąć grudki.

Zrób porządki na zewnątrz. Jeśli zamieciesz taras, sprawisz, że cały ogród będzie wyglądał lepiej. Pęknięte lub poplamione betonowe patio można "naprawić", przykrywając wadę doniczką z kwiatami lub dywanikiem. Czysta architektura krajobrazu oznacza troskę. Wytrzyj meble ogrodowe i odłóż przedmioty, które nie są niezbędne na imprezę. Spuść wodę z małych zbiorników wodnych, wyczyść je z wszelkich zanieczyszczeń i dodaj świeżej wody.

Krok 3: Uwydatnij to, co masz

Ściółka sprawia, że wszystko inne wygląda dobrze. Jak rama obrazu, świeża ściółka podkreśla to, co ją otacza.

Po oczyszczeniu oczywistych punktów problemowych, powstrzymaj oczy od wędrówki do innych obszarów problemowych, poprawiając miejsca, na które Ty lub Twoi goście najczęściej spoglądacie. Cokolwiek robisz, baw się dobrze i rób to, bo to kochasz. Ludzie podchwycą Twój entuzjazm i będą cieszyć się ogrodem takim, jakim jest: odbiciem ogrodnika, który go stworzył.

Zrób dobre pierwsze wrażenie. Niezależnie od tego, czy są to drzwi wejściowe, czy brama ogrodu, pierwsza rzecz, którą zobaczą goście, nada ton temu, jak będą postrzegać resztę ogrodu. Nie musi być wyszukany, ale czyste, schludne i kolorowe wejście jest zawsze zachęcające.

Wykorzystaj swoje pojemniki. Jeśli impreza odbywa się na patio lub jest to miejsce, w którym najczęściej spędzasz czas w ogrodzie, ustaw je w centrum uwagi, używając kolorowych pojemników i wygodnych mebli, które przyciągają wzrok. Ustawienie pojemników z bujnymi roślinami na patio sprawi, że pobliskie rośliny, którym brakuje treści, zejdą na dalszy plan.

Podczas ściółkowania trzymaj się naturalnych kolorów, takich jak odcienie brązu; unikaj jaskrawych pomarańczowych opcji.

Dodaj nowe rośliny tam, gdzie zostaną zauważone. Skup się na łóżkach położonych najbliżej głównego miejsca spotkań, aby rośliny wyglądały świeżo. Kupuj duże i dużo, aby uzyskać natychmiastowy efekt. Trzymaj się z dala od roślin lubiących wilgoć: zwiędnięte, zestresowane rośliny będą tylko pogarszać efekt. Zakop cały plastikowy pojemnik w ziemi, aby uniknąć szoku po przeszczepie, podlewaj rośliny codziennie, a następnie wróć i zasadź je prawidłowo po imprezie. Jeśli używasz mieszkań z roślin jednorocznych, sadzić całe cztery-lub sześciopaki jako jedna roślina, aby stworzyć natychmiastowy pełnię.

Skup się na roślinach, które kochasz. Rozpieść się, tworząc grupę pojemników wypełnionych roślinami, które uwielbiasz. Twoja uwaga zostanie przyciągnięta przez tę scenę, a nie przez byliny, które wymagają renowacji.