W czasie upałów pojawiają się dwa główne wyzwania, pierwsze to same temperatury, a drugie to nadążanie za potrzebami podlewania. Jeśli podejmiesz kilka prostych kroków, możesz utrzymać bujną i zdrową uprawę ogrodu.

Ograniczenie utraty wody przez glebę

Upewnij się, że gleba jest przykryta mulczem lub żywymi roślinami, aby ograniczyć utratę wody z gleby i obniżyć jej temperaturę. Pamiętaj, że ochrona ogrodu podczas fali upałów obejmuje dbanie o glebę i jej złożoną sieć życia, a nie tylko o rośliny. A obszar gołej gleby będzie emitował znacznie więcej ciepła, niż obszar porośnięty roślinnością.

Systemy nawadniające

Najlepszym czasem na myślenie o nawadnianiu i podlewaniu jest oczywiście okres przed nadejściem ekstremalnych warunków pogodowych. Ale nadal możesz pokonać upał w swoim ogrodzie, jeśli pomyślisz o tych sprawach, gdy nadejdą upały.

Oczywiście w czasie upałów wzrasta zapotrzebowanie na podlewanie. Dlatego ręczne podlewanie może być większym wyzwaniem. Jeśli nie posiadasz jeszcze zrównoważonych systemów nawadniania, takich jak nawadnianie kropelkowe lub nawadnianie glinianych doniczek lub kulek wodnych dla mniejszych przestrzeni, teraz może być dobry czas na ich wprowadzenie.

Warto rozważyć dodanie automatyki, która ułatwi zaspokojenie potrzeb wodnych roślin. Oczywiście, należy również upewnić się, że zaopatrzenie w wodę jest zrównoważone. Zainstaluj także systemy zbierania wody deszczowej.

Termiczne magazynowanie energii

Wybór odpowiedniego obrzeża rabaty może również pomóc w walce z upałem. Materiały o dużej masie termicznej wychwytują i magazynują energię cieplną słońca w ciągu dnia i uwalniają ją powoli, gdy temperatura spada. Mogą więc pomóc w utrzymaniu bardziej stabilnej temperatury na danym obszarze.

Chociaż jest to szczególnie korzystne w szklarni lub innym miejscu uprawy pod osłonami, dodanie masy termicznej może być również korzystne w innych częściach ogrodu. Wybierz materiały takie jak kamień, glina, ziemia itp. i rozważ dokładnie, jak można je wykorzystać w projekcie ogrodu. Mogą one pomóc pokonać upał latem i pomóc w walce z niskimi temperaturami zimą.