Pomysły na projekt ogrodu są kluczem do stworzenia ogrodu, który będziesz kochać przez lata. Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłów na zagospodarowanie ogrodu czy aby odnowić swoją przestrzeń zewnętrzną plan jest podstawą. A może szukasz bardziej dopasowanych inspiracji w zakresie projektowania ogrodów, takich jak meble ogrodowe, brukowanie, oświetlenie, rośliny, taras? Zebraliśmy kilka wspaniałych pomysłów na ogród, które pomogą Ci przekształcić Twój ogród, niezależnie od tego, czy jest duży, czy mały.

Zaplanuj pracę i kup narzędzia

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek zmian lub modernizacji, przyjrzyj się swojemu ogrodowi jako całości. Dowiedz się jak najwięcej o położeniu, kierunku i perspektywie ogrodu. Ma to wpływ nie tylko na nasadzenia, ale także na sposób wykorzystania przestrzeni oraz to, jakich narzędzi będziesz potrzebować

Dobrze zagospodaruj obszar ogrodu

Bez względu na to, czy jest to mały ogród, długi i wąski ogród, ogród w stylu cottage czy ogród na dziedzińcu, należy obserwować, gdzie i o jakich porach dnia różne części ogrodu otrzymują światło i słońce. Pomyśl o dostępie do ogrodu i o tym, do czego chcesz go wykorzystać, do sadzenia i uprawy warzyw, opalania się, jedzenia na świeżym powietrzu czy po prostu siadania z filiżanką herbaty w słoneczny poranek?

1. Nadaj formę trawnikowi, narzędzia do przycinania

Spójrz przez okno na swój ogród, największy kształt, jaki prawdopodobnie zobaczysz, to Twój trawnik. Jeśli jest to dobry, mocny kształt, nada on całemu ogrodowi właściwy kierunek. I pamiętaj, że nie musi to być prostokąt, wypróbuj kształt owalny, okrągły, kwadratowy lub podłużny. Aby zapewnić perfekcyjne cięcie, warto wypróbować kompaktowy, lekki i akumulatorowy zestaw do nadawania kształtów i krawędzi, idealny do przycinania krzewów, żywopłotów o drobnych liściach i krawędzi trawnika.

2. Zaplanuj nasadzenia w ziemi 

Najlepsze projekty ogrodów zaczynają się od roślin strukturalnych wypełnionych ładnymi, kwitnącymi roślinami. Dlatego na końcu każdej granicy i jako punktowe miejsca na całej drodze należy zastosować krzewy zimozielone. Uwzględnij małe krzewy, takie jak kule skrzynkowe, lub duże krzewy zimozielone, na przykład mahonię, w przypadku większych obszarów. Po stworzeniu takiej ramy wypełnij luki ładnymi roślinami kwitnącymi. Postaraj się ograniczyć do pięciu lub sześciu różnych gatunków roślin i ułóż je w powtarzające się wzory, aby uzyskać skoordynowany i harmonijny efekt. Metr lub więcej głębokości to idealny rozmiar dla granicy, dający wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić mniejsze rośliny z przodu i wyższe z tyłu.

3. Posadź drzewa

Dojrzałe drzewa mogą być punktem wyjścia do budowania schematu. Blokują one blask słońca i mogą być również wykorzystywane do wiszącej bujaczki, hamaka, lamp wiszących lub dekoracji.

4. Wybierz odpowiedni bruk, kostkę

Kolor i styl bruku oraz sposób jego ułożenia mogą nadać silny kierunek projektowi całego ogrodu. Na przykład, szary lub biały kamień ułożony w przypadkowy wzór będzie stanowił scenę dla francuskiego stylu wiejskiego. Czarny lub srebrny bruk ułożony w regularny wzór będzie doskonałym tłem dla eleganckiego i nowoczesnego projektu, natomiast złoty kamień ułożony w mieszany wzór stworzy angielską atmosferę wiejską.

5. Wyraźnie ukaż poziomy ogrodu

Czy Twój ogród znajduje się na różnych poziomach? Jeśli nie podoba Ci się pomysł włączenia kamiennych stopni, możesz uzyskać jednolity wygląd, na przykład za pomocą istniejącego trawnika, umożliwiając przepływ z jednej przestrzeni do drugiej. 

6. Dopasuj meble ogrodowe

Na mniejsze tarasy i patio warto wybrać meble składane lub ławki, które można schować pod stołem, gdy nie są używane. Sofy w kształcie litery L mogą być zaskakująco kompaktowe, wyglądają  luksusowo. Większe przestrzenie mogą przyjąć pełne zestawy wypoczynkowe, z dopasowanymi krzesłami, sofami i stołami. Leżaki i łóżka dzienne lub modne wiszące krzesła lub siedziska huśtawkowe to nowoczesne i świetne rozwiązanie na relaks.

15 pomysłów na aranżację ogrodu, część 2