Tuje są niewątpliwie jedną z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach, co zawdzięcza swoim niewielkim wymaganiom, wytrzymałości i unikatowemu wyglądowi. Jednak mimo tego, wciąż potrzebuje ona odpowiedniego utrzymania z naszej strony. Ludzie nieobeznani w temacie bardzo często sadzą tuję tak, aby stworzyła ona swego rodzaju żywopłot. I nie ma w tym nic złego, jest to bardzo popularny pomysł i rozegrany dobrze na pewno doda naszemu ogrodowi atmosfery, jednak często ludzie zapominają przy tym o poprawnym sadzeniu i dbaniu o tuje, przez co nasz żywopłot nie jest już taki żywy jak nazwa wskazuje. Czasami wystarczy po prostu wybrać inne rośliny na żywopłot i zasadzić je odpowiednio, ale często jest to kwestia nieodpowiedniego dbania o tuję.

Kiedy sadzić tuje?

Mimo swojej dużej odporności na mróz, należy pamiętać o kilku istotnych faktach zanim zdecydujemy się na zakup i posadzenie tej rośliny. Powinna rosnąć w dobrze oświetlonym miejscu, w raczej żyznej glebie , która nie jest ani przesuszona, ani zbyt wilgotna. Najlepiej posadzić tuję w okresie od wczesnej wiosny do później jesieni, żeby posadzenie podczas zbyt niskich temperatur nie zrobiło krzywdy roślinie. Tuje nie powinny też na siebie nachodzić, aby mieć miejsce do rozrastania się. Najlepiej jest zachować odstęp między tujami wynoszący około 50-60 centymetrów.

Ściółkowanie podłoża w ogrodzie

Niezwykle ważną kwestią jest ściółkowanie podłoża, wokół które będąc rosnąć nasze tuje. Najlepiej do tego zadania spiszą się kora sosnowa lub trociny z kwaśnych drzew iglastych o pH pomiędzy 4,5-5,5. Można zakupić gotowe w odpowiednim sklepie bądź przygotować je samemu, mieszając korę lub trociny z wodą i nawozem azotowym, zostawiając na okres około trzech miesięcy. Powinno się ułożyć je niezbyt grubą warstwą (około 4-6 centymetrów) na podłożu wokół tui, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę i nawilżenie niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Kiedy podlewać i nawozić tuje?

Młode krzewy należy podlewać co dwa dni, a starsze co kilka dni tak, aby gleba pod nimi była wyraźnie wilgotna w dotyku, ale nie zrobiła się na niej kałuża. Należy też pamiętać o tym, by wodę lać na korzenie drzewa, a nie na jego pędy, aby nie wywołać choroby grzybiczej lub zbrązowienia.

Tuje powinny być również regularnie nawożone tak, aby nie miały niedoborów wartości odżywczych. Najlepiej w tym celu sprawdzi się kompost, płynne nawozy organiczne lub specjalistycznym nawozem do iglaków, a cały proceder powinien odbywać się dwa, trzy razy w sezonie. 

Czy tuje trzeba przycinać?

Tuja, podobnie jak inne rośliny iglaste, nie wymagają przycinania, jednak jeśli chcemy zachować walory estetyczne naszych roślin, zaleca się przycinać przy pomocy odpowiednich narzędzi chorowite i uszkodzone pędy oraz regulować ich kształt. Najlepiej jest przycinać je dwa, trzy razy w roku (w okresie wczesnowiosennym i późnym letnim) w przypadku większej ilości, a raz do roku kiedy mamy do czynienia z osobnikiem pojedynczym lub fantazyjnie ułożonym.

Brązowienie i czernienie - co się dzieje?

Brązowienie tui to częsty problem dotykający to drzewo, a równie często jest on martwiący i dla właściciela ogrodów, którzy czasem nie wiedzą, skąd bierze się to zjawisko lub co z nim zrobić. Najczęściej pojawia się on, kiedy tuje są posadzone zbyt gęsto, mają za sucho, są przenawożone lub w wyniku choroby grzybiczej. O ile z pierwszymi dwoma problemami można sobie szybko poradzić poprzez na przykład częste podlewanie, poprawienie podłoża lub regularne przycinanie, tak choroba grzybicza i przenawożenie stwarzają większe zagrożenie. Przenawożoną roślinę trudno jest uratować, a jednym ze sposobów jest bardzo obfite podlewanie jej, tak, aby wypłukać nadmiar substancji odżywczych z gleby. Przy większym zatruciu jednak i to nie pomoże, a roślina bardzo szybko zacznie obumierać.  W przypadku choroby grzybiczej, należy natychmiast rozpoznać, co tak właściwie dolega naszej tui i wtedy kupić odpowiedni preparat przeciwgrzybiczy i zmienić sposób pielęgnacji tui.  Czernienie natomiast najczęściej występuje w wyniku zniszczeń spowodowanym zwierzęcym moczem. Należy wtedy przypilnować swoich pupili, aby te nie oddawały moczu na korę tui lub na podłoże wokół niej.