10 kroków do idealnego trawnika w Twoim ogrodzie, część 1

Krok 6: Podlewaj trawnik

Podlewanie trawnika nie jest właściwie koniecznością. W przeciwieństwie do wielu innych roślin, trawa przechodzi w stan spoczynku, gdy osiągnie pewien poziom wilgotności, a następnie wznawia wzrost po opadach deszczu. Z tego powodu lepiej jest albo nie podlewać trawnika, albo podlewać go regularnie, sporadyczne podlewanie może być dla trawy stresujące, a zatem bardziej szkodliwe niż całkowity brak podlewania. Regularne podlewanie jest jednak doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowego wyglądu i samopoczucia trawy przez cały rok. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich porad dotyczących trawników, ważne jest, aby ocenić stan swojego trawnika i warunki pogodowe, w końcu każdy ogród jest inny. Jako ogólną wskazówkę zalecamy podlewanie trawnika mniej więcej raz w tygodniu, choć można to ograniczyć podczas wilgotnej pogody, kiedy ogród będzie naturalnie nawodniony. Należy także zawsze upewnić się, że gleba częściowo wyschła przed kolejnym podlewaniem.

Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny ranek. Podlewanie przed wschodem słońca pozwala wodzie dokładnie wniknąć w glebę, zanim zacznie wyparowywać pod wpływem ciepła. Unikaj podlewania wieczorem, przez noc woda będzie przywierać do liści trawy, co może sprzyjać rozwojowi szkodników i pleśni.

Ilość wody, jakiej będziesz potrzebować, będzie się różnić w zależności od ogrodu i warunków w nim panujących. Warto pamiętać, że zdrowe korzenie zazwyczaj znajdują się około 15 cm pod powierzchnią ziemi, dlatego właśnie tyle gleby należy zwilżyć, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Ważne jest, aby zapewnić ogrodowi wystarczającą ilość wody, ale równie ważne jest, aby nie podlewać trawnika zbyt obficie. Zwróć uwagę na swoją glebę, jeśli woda spływa z jej powierzchni, oznacza to, że została ona nadmiernie nawodniona i nie może już wchłonąć dodatkowej ilości wody. Niektóre twarde gleby, zazwyczaj spotykane na nowszych osiedlach, mogą przyczynić się do powstania tego problemu.

Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym występuje twarda gleba, musisz zmienić swoje rutynowe postępowanie i podlewać glebę etapami, spróbuj podlewać ją przez 30 minut, pozostawić do namoknięcia, a następnie podlewać przez kolejne 30 minut.

Krok 7: Napowietrzaj trawnik

Zbyt zbita gleba, czy to z powodu intensywnego użytkowania, czy też z powodu naturalnej twardości gleby, nie będzie wchłaniać wody i może utrudniać dostęp tlenu do nasion lub korzeni roślin.

W takich sytuacjach konieczne będzie napowietrzenie trawnika. Napowietrzanie polega na wykonaniu niewielkiej liczby otworów w glebie za pomocą wideł ogrodowych. Otwory te rozluźnią glebę i umożliwią przenikanie wilgoci, tlenu i składników odżywczych poza jej powierzchnię.

Po napowietrzeniu trawnika należy zadbać o częstsze podlewanie, ale przy mniejszym zużyciu wody, pozwoli to na dotarcie wilgoci do korzeni i gleby bez ryzyka zalania.

Krok 8: Koś trawnik

Wiosna i lato to czas, kiedy trawa rośnie najintensywniej i jest najsilniejsza, dlatego w tych miesiącach będzie wymagała najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych. Wzrost rozpocznie się wiosną i właśnie wtedy należy rozpocząć regularną rutynę koszenia.

W marcu można rozpocząć koszenie suchej trawy, stosując wysokie cięcie.

W kwietniu temperatura wzrośnie, podobnie jak tempo wzrostu trawy. W kwietniu należy kosić trawę co najmniej raz na 2 tygodnie.

W maju i czerwcu trawnik należy kosić często, ale przy niższym koszeniu. Zaleca się koszenie raz w tygodniu.

Lipiec i sierpień to miesiące bardziej suche, dlatego wzrost trawy ulega spowolnieniu. Przy suchej pogodzie należy kosić trawę co 1-2 tygodnie.

Kontynuuj koszenie co 1-2 tygodnie, w zależności od potrzeb, aż do października. Pod koniec lata można zwiększyć częstotliwość koszenia.

W listopadzie będzie to prawdopodobnie ostatnie regularne koszenie w roku, wykorzystaj to jako okazję do uprzątnięcia jesiennych liści przed zimą.  

Przez zimę można kosić trawę w zależności od potrzeb, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Kosiarka powinna być ustawiona na wysokie obroty i nigdy nie należy kosić trawnika w czasie mrozów.

Podczas koszenia trawnika należy zawsze pamiętać:

nie usuwaj za jednym razem więcej niż jedną trzecią długości trawy, 

każdy przejazd w górę trawnika powinien lekko zachodzić na poprzedni. Dzięki temu żadne miejsce nie zostanie pominięte.

jeśli trawa jest wilgotna lub szczególnie długa, należy pracować wolniej, ponieważ jest ona delikatna i bardziej podatna na uszkodzenia. 

Krok 9: Chroń swój trawnik

Bez względu na to, jak dokładnie stosujesz się do naszych zaleceń, zawsze istnieją sposoby, w jakie trawnik może ulec uszkodzeniu. Może to być spowodowane warunkami pogodowymi, intensywnym użytkowaniem lub punktowymi uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta. Psy, a dokładniej psi mocz, to częsty problem, jeśli chodzi o niszczenie trawy. Psi mocz to coś, czego nie można zatrzymać, a co w rzeczywistości może zabić trawę.

Istnieją sposoby, by rozwiązać problem z psim moczem, należą do nich:

czyszczenie terenu tak szybko, jak to możliwe, miej oko na swojego psa, kiedy wypuszczasz go na zewnątrz i użyj węża lub wiadra z wodą, aby rozcieńczyć teren i zapobiec wypaleniu trawy,

trening punktowy psa, jest to idealny sposób na rozwiązanie problemu, ale oczywiście zależy to od Twojego psa i tego, jak łatwo jest go wytresować; jeśli to możliwe, wyszkolenie psa, aby korzystał tylko z jednego konkretnego obszaru ogrodu sprawi, że sprzątanie i utrzymanie go będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ będziesz wiedział dokładnie, gdzie sprzątać i będziesz musiał czyścić tylko ten mały obszar.

Krok 10: Naprawiaj trawnik

Podczas gdy niepodlewana lub uśpiona trawa może się sama naprawić, martwa trawa tego nie potrafi. Oznacza to, że wszelkie przebarwione lub nagie fragmenty trawnika będą wymagały wymiany. Aby ponownie zasiać trawnik, należy najpierw całkowicie usunąć obumarłą trawę za pomocą wideł ogrodniczych lub grabi. Po usunięciu starej trawy należy przekręcić, wygrabić i napowietrzyć glebę pod trawnikiem. Następnie dodaj nasiona i delikatnie spłaszcz ziemię. Przez kilka następnych tygodni należy często podlewać teren niewielką ilością wody. Aby ponownie założyć trawnik, zacznij od wycięcia łopatą istniejącej darni. Wygrab glebę pod spodem, a następnie wymierz i wypełnij lukę nową darnią. W zależności od pogody, nową darń trzeba będzie podlewać co 5 do 10 dni, aby dobrze zakorzeniła się w podłożu.   

Trawa i narzędzia do ogrodu

Utrzymuj trawę w zdrowiu. Regularna pielęgnacja w postaci podlewania, odchwaszczania, koszenia i nawożenia sprawi, że trawa będzie silna i będzie w stanie lepiej chronić się przed uszkodzeniami. Zimą utrzymuj regularną rutynę w ogrodzie, aby zapewnić jak najmniejsze szkody w chłodniejszych miesiącach. Upewnij się, że śmieci, liście i gruz są regularnie usuwane z ogrodu. Zwalczaj wszelkie pojawiające się chwasty. Koś i podlewaj trawnik. Raz w roku należy przeprowadzić napowietrzanie trawnika. Pamiętaj, aby nie nadużywać trawnika w złych warunkach, np. podczas mrozów.