Trawnik jest najważniejszym elementem każdego dobrego ogrodu. Trawnik zapewnia miejsce dla dzieci do zabawy lub kopania, dla zwierząt domowych do zabawy, a dla Ciebie do opalania się, relaksu i rozrywki.  

Trawnik w Twoim ogrodzie

Zdrowy, bujny, zielony trawnik ożywi Twoją przestrzeń zewnętrzną, ale jak dokładnie to osiągnąć? Od stworzenia trawnika po jego pielęgnację lub naprawę. Oto nasz przewodnik po trawnikach.

Krok 1: Przemyśl układ ogrodu

Zanim rozpoczniesz prace nad trawnikiem, musisz dobrze przemyśleć układ ogrodu i zastanowić się, co będzie dla Ciebie praktyczne. Zacznij od przyjrzenia się wielkości i kształtowi ogrodu. Z których obszarów korzystasz najczęściej, a które są najbardziej nasłonecznione? Chcesz, aby układ ogrodu maksymalnie wykorzystywał światło słoneczne, więc dokładnie przemyśl, gdzie umieścić elementy, rośliny lub drzewa, a gdzie położyć trawnik. Następnie zastanów się, kto korzysta z ogrodu i do czego tak naprawdę go używasz. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, pełny trawnik jest najlepszy, aby zapewnić dużo miejsca do biegania i zabawy. Jeśli organizujesz regularne grille lub przyjęcia w ogrodzie, to patio i trawnik z miejscem na rozrywkę będą idealne.

Krok 2: Zdecyduj, co jest odpowiednie dla Twojego ogrodu

Jeśli chodzi o początkowe zakładanie trawnika, do wyboru są dwie opcje: darń lub nasiona. Obie opcje mają swoje zalety. Nasiona pozwalają uzyskać naturalnie wyglądający trawnik, są łatwe w użyciu na małych obszarach i zdecydowanie bardziej opłacalne. Z drugiej strony, darń daje natychmiastowy efekt i wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu pierwszych kilku miesięcy.

Krok 3: Dobrze przygotuj trawnik

Niezależnie od tego, czy sadzisz nasiona, czy kładziesz darń, przygotowania do założenia trawnika będą takie same. Zacznij od usunięcia z powierzchni trawnika kamieni, chwastów i śmieci. Po oczyszczeniu tego obszaru należy przewrócić ziemię za pomocą wideł ogrodowych, aby ją przekopać i obrócić. Następnie za pomocą grabi należy wyrównać podłoże, po czym usztywnić je, aby usunąć wszelkie kieszenie powietrzne, które mogły się utworzyć. Po odczekaniu kilku tygodni, aż gleba osiądzie, należy ją ostatni raz wygrabić przed wysianiem nasion lub położeniem darni. Gdy trawnik jest już zasadzony, można przystąpić do rutynowych czynności pielęgnacyjnych.

Krok 4: Nawoź trawnik

Jeśli chodzi o odżywianie trawnika, najlepsze jest podejście sezonowe. Aby trawa była zdrowa przez cały rok, wiosną, latem i jesienią należy stosować specjalistyczne preparaty do nawożenia trawników.

Wiosenne nawożenie powinno mieć miejsce około kwietnia, kiedy pogoda zaczyna się ocieplać, a trawnik został już kilkakrotnie skoszony. W zależności od pogody, może być konieczne nieco wcześniejsze lub późniejsze nawożenie.

Letnie karmienie również może się różnić, ale zwykle zaleca się je na około 10 do 14 tygodni po wiosennym nawożeniu. Należy unikać letniego nawożenia w dni, kiedy pogoda jest zbyt sucha, ziemia potrzebuje trochę wilgoci, aby nawożenie trawnika mogło skutecznie działać.

Nawożenie jesienne powinno odbywać się około września. Specjalistyczny nawóz jesienny, doskonale nadaje się do zapewnienia zdrowego trawnika do następnej wiosny.

Ogólną zasadą stosowaną przez cały rok jest stosowanie nawozu bezpośrednio po skoszeniu trawy. Dzięki temu nawóz ma dużo czasu na wchłonięcie się w trawnik i nie jest naruszany przez kolejne koszenie.

Krok 5: Regularnie pozbywaj się chwastów z trawnika

Chwasty, określane jako inwazyjne, niechciane rośliny, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także szkodzą Twojemu ogrodowi, ponieważ konkurują z trawą o miejsce i składniki odżywcze do wzrostu. W przypadku chwastów najlepiej zacząć od zapobiegania. Regularna pielęgnacja w postaci odżywiania, koszenia i napowietrzania ogrodu pomoże utrzymać trawnik w zdrowiu, pozostawiając mocną trawę i utrudniając chwastom konkurowanie. Jednak bez względu na to, jak bardzo się starasz, często chwasty wkradają się na trawnik. W takich przypadkach zawsze należy rozważyć niechemiczne metody usuwania chwastów. Jeśli możesz, usuń chwasty ręcznie lub za pomocą wideł ogrodowych. Jeśli nie jest to możliwe, lub masz do czynienia z dużą ilością chwastów, można zacząć szukać w metodach chemicznych. Zidentyfikuj chwasty, i upewnij się, że przeglądasz wybór środków chwastobójczych, aby znaleźć odpowiedni dla Twojego ogrodu i sytuacji. 

Pamiętaj, aby stosować środek chwastobójczy wiosną i latem, kiedy trawa (i wszelkie chwasty) rosną najbardziej. Nie stosuj żadnych środków chwastobójczych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od wysiania nasion lub położenia darni, może to uszkodzić nową trawę i utrudnić jej zdrowy wzrost.

10 kroków do idealnego trawnika w Twoim ogrodzie, część 2