Chcesz szybko i łatwo stworzyć piękny i zachęcający trawnik? Trawnik z darni może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Darń, która jest dostarczana jako wierzchnia warstwa ziemi zawierająca już trawę, stanowi szybką alternatywę dla nasion trawy lub dla tych, którzy chcą przekształcić stare, zużyte trawniki.

Dlaczego warto wybrać darń?

Zarówno darń, jak i nasiona mają wiele zalet, dlatego ważne jest, aby zastanowić się, co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego ogrodu. Jedną z głównych zalet trawy darniowej jest czas, w przeciwieństwie do uprawy trawy z nasion, darń daje natychmiastowe rezultaty. Dzięki temu nie musisz się martwić o ten kłopotliwy okres, kiedy trawnik z nasion musi urosnąć. Jeśli masz zwierzęta domowe lub Twój ogród jest stale użytkowany, zastosowanie darni może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Idealny trawnik w Twoim ogrodzie

Kładzenie darni zamiast zakładania trawnika od podstaw ma również zalety estetyczne. Darń zapewni gładką, równomiernie zabarwioną trawę, która będzie wymagała mniej zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu pierwszych kilku miesięcy.

Jeśli zdecydowałeś, że darń jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o układaniu i pielęgnacji darni.

Kiedy należy położyć trawnik z darni?

Jedną z zalet stosowania darni zamiast nasion jest to, że masz o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o jej układanie. Istnieją jednak optymalne pory, które zapewniają najlepsze rezultaty. Połowa jesieni zapewnia doskonałe warunki dla darni, podobnie jak wiosna, choć w okresie letnich upałów i suszy położona wiosną darń będzie wymagała nieco więcej uwagi. Chociaż nie zaleca się układania murawy latem, można to zrobić, należy tylko pamiętać o podlewaniu.

Przygotowanie podłoża do trawnika

W miarę możliwości nowa murawa powinna zostać położona w ciągu 24 godzin od zakupu lub dostawy. Jednakże, przygotowania powinny rozpocząć się kilka tygodni wcześniej, dlatego ważne jest, aby być zorganizowanym. Upewnienie się, że gleba jest w najlepszym możliwym stanie jest tak samo ważne w przypadku trawy, jak i nasion, ponieważ darń będzie musiała zadomowić się w istniejącej glebie. Aby rozpocząć, należy upewnić się, że gleba jest całkowicie wolna od chwastów i trawy. Usuń chwasty ręcznie i wykop wszystkie z grubymi korzeniami. W przypadku istniejących trawników użyj środka chwastobójczego wyspecjalizowanego w zabijaniu traw, jednak upewnij się, że nie używasz środka chwastobójczego resztkowego, ponieważ jego pozostałości w glebie uniemożliwią założenie trawy. Można też wynająć firmę zajmującą się ścinaniem darni, która usunie istniejący trawnik.

Jak układać darń?

Jeśli chodzi o układanie trawy, mamy kilka najważniejszych wskazówek, które zapewnią optymalne rezultaty.

Rozpocznij na prostej krawędzi, najlepiej obok ogrodzenia lub ściany ogrodu, i pracuj do wewnątrz, aby nie naruszyć już ułożonej darni podczas pracy. Ułóż darń na glebie. Należy starać się rozmieścić spoiny darni tak, jak w przypadku muru z cegieł i lekko je na siebie nałożyć, aby nie było szczelin w miarę wzrostu darni. Na nowo ułożonej   darni należy ułożyć deski, po których można chodzić podczas pracy, zmniejszy to ilość odcisków stóp i wgnieceń w nowej darni. Aby uporządkować narożniki lub krawędzie, użyj szpadla lub dużego noża, aby starannie odciąć nadmiar darni. Wykorzystaj przestrzeń, aby delikatnie docisnąć darń, zapewni to jej dobry kontakt z istniejącą glebą pod spodem. Po zakończeniu układania darni należy podlać cały obszar. Staraj się nie naruszać darni przez pierwsze kilka dni. Ten okres jest najważniejszy dla rozwoju korzeni, a intensywne użytkowanie darni może spowodować powstanie wgłębień lub nierównych odcinków.

Jak dbać o darń?

Chociaż rutyna podlewania i pielęgnacji nie jest tak rygorystyczna jak w przypadku nasion trawy (ponieważ mamy do czynienia z trawą już ukorzenioną), nadal ważne jest, aby zapewnić regularne podlewanie i pielęgnację darni.

Darń musi być utrzymywana w stanie wilgotnym, aby dobrze się zakorzeniła w istniejącej glebie. Dokładna procedura zależy od tego, kiedy trawa zostanie położona, naturalnie będzie wymagała więcej wody w bardziej suchych okresach. W okresie suszy zaleca się podlewanie trawy co 5 do 10 dni. W mniej suchych okresach wystarczy raz na 14 dni.

Narzędzia ogrodowe

Siejąc trawę, jaka ona nie jest, pamiętaj o odpowiednim sprzęcie i narzędziach do ogrodu. Zaopatrz się w kosiarkę, podkaszarkę ręczną, nożyce do przycinania trawy oraz system do nawadniania trawnika. To niezbędne, by cieszyć się idealnym trawnikiem przez cały rok.