Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kaktusy przesypiają w ciągu roku prawie 6 miesięcy. Dzieje się to w okresie od końca września do marca, kiedy to przechodzą w stan spoczynku. Wówczas ich funkcje życiowe stają się znacznie ograniczone. Stan spoczynku jest kaktusom potrzebny - w przeciwnym razie nie byłyby w stanie prawidłowo rosnąć. Co warto wiedzieć o okresie zimowania kaktusów? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego kaktusy zimują?

Wraz z nadejściem jesieni kaktusy zaczynają przygotowywać się do zimowania. Pod koniec września ostatni raz powinniśmy podlać nasze ulubione sukulenty. Wówczas ziemię w doniczkach powinniśmy utrzymać suchą aż do wiosny - czyli końca marca.

Wbrew pozorom, ten półroczny okres suszy nie jest szkodliwy dla kaktusów. Ich mięsiste tkanki są doskonale przystosowane do posuchy - magazynują wystarczające ilości wody, by zatrzymać proces wegetacji na całą zimę. Kaktusy utrzymują się przy życiu wykorzystując zgromadzone wcześniej zapasy. Z tego względu podlewanie ich w czasie zimowania jest absolutnie zabronione. Dodatkowa dawka wody zakłóciłaby ich spoczynek, tym samym zaburzając rytm wegetacji. Jeśli chcemy utrzymać kaktusy w dobrej kondycji, w okresie wrzesień-marzec musimy wstrzymać się z podlewaniem.

Gdyby nie okres zimowania, nasze sukulenty bardzo źle mogłyby odczuć wysoką temperaturę panującą w pomieszczeniach i niedobór światła słonecznego spowodowany zimową pogodą. W takich warunkach kaktusy rozpoczęłyby proces wzrostu, czego efektem byłoby wyciągnięcie pędów, a także ich wyblaknięcie.

Odpowiednie warunki zimowania kaktusów

Aby kaktusy przeszły w tryb zimowania, musimy przestać je podlewać i przenieść do miejsca z odpowiednią temperaturą powietrza. Zimnolubne gatunki kaktusa zimować powinny w temperaturze od 5 do 12 stopni Celsjusza. Z kolei ciepłolubne gatunki kaktusa na czas zatrzymania wegetacji powinny przebywać w miejscu o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza.

Na czas zimowania, większość kaktusów nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego. Mogą one przebywać nawet w zupełnej ciemności. Jeśli więc chcemy je usunąć z pola widzenia, warunki panujące w piwnicy lub kartonowym pudełku na spokojnie im wystarczą.

Jak wybudzić kaktusy ze snu?

Gdy ciepłe promienie słońca zapowiedzą powrót wiosny, możemy przystąpić do procesu wybudzania naszych kaktusów z zimowego snu. By to zrobić, wraz z końcem marca przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia i zaczynamy podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Jeśli sukulenty zimowały w zupełnej ciemności musimy pamiętać, by stopniowo przyzwyczajać je do światła słonecznego.