Jak przygotować ogród na zimę? | Ogród zimą
Nadejście jesieni to ostatni dzwonek, by przygotować swój ogród na pierwsze zimowe mrozy. Nie należy jednak działać pochopnie, a podjęte decyzje powinny być wcześniej przemyślane tak, aby całość przebiegła gładko i bez żadnych potknięć. Zaniechanie pewnych czynności może skutkować przykrym rozczarowaniem na wiosnę. Zatem, jak przygotować ogród na zimę?
Od czego zacząć przygotowanie ogrodu na zimę?
Nim nadejdzie zima warto zadbać o wykonanie kilku podstawowych czynności, które uchronią nasze ukochane rośliny ogrodowe przed spadkiem temperatur. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o ich nawodnienie. Jesień to czas, w którym powinniśmy obficie podlewać swój ogród tak, by rośliny w nim rosnące mogły zgromadzić zapasy w tkankach. Rośliny doniczkowe spędzające zimę na zewnątrz, warto podlewać przez cały rok.
Kolejną czynnością, którą należy wykonać w ogrodzie przed nadejściem zimy, jest okrycie roślin w celu ochrony przed niskimi temperaturami. Nie należy jednak się z tym spieszyć. Dobrze jest to zrobić dopiero, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -5 stopni Celsjusza. Gdy okryjemy nasze rośliny zbyt wcześnie, mogą one zacząć gnić.
Jak zabezpieczyć pnie drzew na zimę?
Drzewa to też część ogrodu - o nie również warto zadbać na zimę. Większość z nich ma tendencję do pękania na mrozie, szczególnie te o ciemnej, gładkiej korze. Gdy pień drzewa pęka, pękają również jego tkanki, do których z zewnątrz wkradają się wirusy i bakterie, powodujące różne choroby. Najgorzej radzą sobie z nimi drzewa owocowe, które na skutek infekcji przestają wydawać plony. Temu przykremu scenariuszowi można jednak zapobiec.
Jedną ze skuteczniejszych form ochrony drzew jest cykliczne pokrywanie ich pni wapnem ogrodniczym. Dodatkowym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem mrozu będzie owinięcie konaru tkaniną jutową, włókniną lub słomianą matą. Jeśli niestety nie udało nam się uchronić drzewa przed pęknięciem, jak najszybciej powinniśmy zaaplikować w jego miejsce środek, który przyspieszy proces gojenia. Pomoże to zapobiec rozwojowi infekcji.