Kiedy sadzić i przycinać drzewa owocowe?
Jest coś bardzo satysfakcjonującego w sadzeniu własnych drzew owocowych. Są one nie tylko pięknym dodatkiem do ogrodu, ale także są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie dostarczają świeżych, wolnych od chemikaliów owoców. Jeśli dodać do tego fakt, że większość standardowych drzew owocowych jest dość łatwa w uprawie, to wydaje się, że nie ma się co zastanawiać, kiedy chce się urozmaicić przestrzeń w ogrodzie.
Kiedy sadzić drzewa owocowe?
Po pierwsze, sadzenie drzewa. Kiedy najlepiej sadzić drzewo, aby w pełni wykorzystać jego walory i owoce? Termin sadzenia drzew owocowych może się różnić w zależności od gatunku, ale ogólnie rzecz biorąc, zaleca się sadzenie po opadnięciu liści, w okresie przejściowym między zimą a wiosną. Sadzenie w okresie od grudnia do marca to idealny czas, aby drzewo mogło się zadomowić i urosnąć przed wiosną, choć może się ono dobrze rozwijać, jeśli zostanie posadzone do maja.
Jak sadzić drzewa owocowe?
Drzewo owocowe należy posadzić natychmiast po otrzymaniu. Jeśli nie jest to możliwe, przed posadzeniem należy namoczyć korzenie drzewa w wiadrze z wodą, a następnie pozostawić je w miejscu chronionym przed mrozem na nie dłużej niż tydzień.
Podczas sadzenia starannie wybierz miejsce. Twoje drzewo będzie potrzebowało odpowiedniej ilości słońca, światła i powietrza, a także wystarczająco dużo miejsca, aby mogło rosnąć przez lata. Powinieneś wykopać dół dla swojego drzewa, który jest co najmniej trzy razy większy niż korzenie drzewa. Wbij palik do dołka, ustaw drzewo, a następnie wypełnij go ziemią, zanim przymocujesz drzewo do palika w celu zapewnienia mu wsparcia. Podporę tę należy pozostawić na miejscu przez co najmniej dwa lata, gdy drzewo będzie się rozrastać. Po pierwszym zasadzeniu drzewo należy dokładnie podlać, a przez pierwszy rok, gdy drzewo zadomowi się w ziemi, zapewnić mu odpowiednią ilość wody.
Kiedy należy przycinać drzewa owocowe?
Przycinanie ma kluczowe znaczenie dla każdego drzewa. Pomaga kontrolować wzrost i zachować zdrowie dzięki usuwaniu starego, martwego lub uszkodzonego drewna. Przycinanie pomaga także w ustaleniu kształtu drzewa i ułatwia prowadzenie prac pielęgnacyjnych w kolejnych latach.
Termin przycinania drzew owocowych może być różny dla różnych drzew, wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Na przykład przycinanie zimowe pobudzi drzewo do wzrostu wiosną, a przycinanie wiosenne i letnie może je zniechęcić do wzrostu.
Pamiętaj, by używać odpowiedniego sprzętu ogrodniczego, narzędzi do przycinania grubszych lub cieńszych gałęzi. Pozwoli to na bezpieczne usunięcia niepotrzebnych, starych części drzew i krzewów.
Kiedy należy przycinać jabłonie?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy przycinać jabłonie, najlepiej poczekać z tym do zimy, przed rozpoczęciem nowego sezonu owocowania. Idealny jest okres od listopada do marca.
Kiedy przycinać grusze?
Grusza to owoc ziarnkowy, tak samo jak jabłko, dlatego również w tym przypadku najlepiej sprawdza się przycinanie gruszy zimą (od listopada do marca). W razie potrzeby można też przeprowadzić lekkie przycinanie lub ogólną pielęgnację w miesiącach letnich.
Kiedy należy przycinać śliwy?
Śliwy należą do gatunku Prunus, czyli owoców pestkowych. Drzewa te najlepiej przycinać lekko latem, tuż przed lub po kwitnieniu. Należy unikać przycinania śliw zimą, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zakażenia chorobą srebrzystych liści u śliw. Jeśli masz do czynienia ze szczególnie młodym drzewem, wykonaj przycinanie nieco wcześniej, na wiosnę i przed kwitnieniem.
Kiedy przycinać wiśnie i czereśnie?
Również w przypadku wiśni i czereśni mamy do czynienia z owocami pestkowymi, dlatego przy ich przycinaniu obowiązują te same zasady. W miesiącach letnich wybieraj lekkie przycinanie, usuwając przy okazji martwe lub uszkodzone liście i gałęzie.
Jak przycinać drzewa owocowe?
Przez pierwsze trzy lata, gdy drzewo jest jeszcze młode i rośnie, głównym celem przycinania jest stymulowanie wzrostu i zwiększanie wytrzymałości rusztowania drzewa. Gdy drzewo jest nowe, ważne jest, aby zminimalizować ocieranie się i krzyżowanie gałęzi, dlatego należy ustanowić gałąź centralną i usunąć wszystkie gałęzie rosnące zbyt blisko siebie lub krzyżujące się - przepełnienie może ograniczyć wzrost owoców. Początkowe przycinanie ma na celu umożliwienie przepływu powietrza i dostarczenie maksymalnej ilości światła do najważniejszych gałęzi, aby pobudzić maksymalny wzrost owoców.
Po około trzech latach drzewo osiągnie pewien poziom dojrzałości i siły. Na tym etapie konieczne będzie przycinanie w celu usunięcia starych lub martwych gałęzi, co pomoże zachować kształt i zdrowie drzewa.
Wskazówki podczas przycinania drzew owocowych
- przycinaj drzewa, gdy są w stanie spoczynku (bez liści), ponieważ łatwiej będzie wtedy dostrzec ogólny kształt drzewa oraz miejsca, w których gałęzie lub pąki będą wymagały usunięcia,
- poszukaj drewna chorego, martwego lub uszkodzonego i usuń je ostrymi nożycami. Następnie sprawdź, czy z podstawy pnia lub głównych gałęzi drzewa nie wyrastają pędy, i usuń je,
- podczas obcinania starych lub martwych gałęzi upewnij się, że tniesz równo z główną bryłą drzewa i nie pozostawiasz małych kikutów,
- po usunięciu uszkodzonych lub martwych gałęzi zwróć uwagę na gałęzie, które krzyżują się ze sobą lub rosną w dół, wpływają one na przepływ powietrza do drzewa i utrudniają produkcję owoców; należy dążyć do tego, aby gałęzie były rozmieszczone równomiernie i rosły od środka drzewa w układzie wachlarzowym; zachowaj najzdrowiej wyglądające gałęzie oraz te, które znajdują się pod kątem 2 lub 10 stopni od środka drzewa, ponieważ są one najmniej podatne na złamania,
- na koniec należy przycinać gałęzie, aby je zagęścić, cieńsze gałęzie są narażone na złamanie pod ciężarem owoców, należy dążyć do przycięcia około 20-30% zeszłorocznego przyrostu, licząc od czubka każdej gałęzi.