Marchew zakupiona w sklepie spożywczym nigdy nie będzie się równać ze smakiem świeżo zebranej marchewki z ogrodu. Niestety, uprawa tego warzywa bywa czasami frustrująca. Na szczęście, znając kilka praktycznych wskazówek na ten temat, można łatwo uniknąć przeszkód i cieszyć się okazałymi zbiorami. Jeśli chcesz uprawiać marchew w swoim ogrodzie, w poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kiedy siać marchew?

Marchew można sadzić wiosną, by cieszyć się wczesnymi letnimi zbiorami - to ważne, by nie posadzić jej zbyt późno, ponieważ upał może spowodować, że warzywa zaczną pękać, staną się gumowate i niesmaczne. Nasiona marchwi warto wysiać dwa do trzech tygodni przed ostatnim wiosennym przymrozkiem. Alternatywnie, marchew na zbiór jesienny sadzi się na przełomie kwietnia i maja - wielu ceni marchew dojrzewającą jesienią, ponieważ niskie temperatury sprawiają, że jest ona słodsza niż ta zbierana latem.

Jakie warunki są najlepsze dla wzrostu marchwi?

Optymalna temperatura gleby dla nasion marchwi do kiełkowania wynosi od 14 do 22 stopni Celsjusza, choć gleba powinna mieć 21°C lub mniej, gdy marchew rośnie. Nasiona zachowują żywotność do 3 lat, jeśli są odpowiednio przechowywane. Ponieważ marchew ma korzenie, nie lubi przesadzania. Z tego powodu nasiona marchwi powinny być wysiewane bezpośrednio w ogrodzie. W pełnym słońcu do lekkiego cienia, należy wysiewać nasiona w luźnej, żyznej, równomiernie wilgotnej glebie. Marchew najlepiej radzi sobie w glebie o pH w przedziale od 6,0 do 6,8.

Podlewanie marchwi

Bardzo ważne jest, by zapewnić nasionom i nowo wykiełkowanym sadzonkom marchwi stałą wilgotność. Jeśli pora roku nie jest obfita w opady, najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie podlewanie uprawy 2 razy w tygodniu. Ponieważ korzenie marchwi sięgają głębiej, z reguły wymagają jeszcze większego dostępu do wody, by mogły zdrowo rosnąć i nie pękały. Kiedy marchew jest w połowie drogi dojrzałości, częstotliwość podlewania należy zwiększyć do około 4 razy w tygodniu.

Nawożenie marchwi

Należy unikać stosowania zbyt dużej ilości nawozów azotowych, co może spowodować nadmierny wzrost wierzchołków roślin kosztem wzrostu korzeni. Jednocześnie należy unikać nadmiaru fosforu, który może powodować tworzenie się pędów bocznych lub rozdwajanie korzeni. Gdy marchew osiągnie wysokość około 8 centymetrów, należy zastosować nawożenie boczne pomiędzy rzędami. Należy użyć nawozu organicznego, który dostarczy umiarkowaną dawkę azotu i niewielką ilość fosforu.