Podczas projektowania swojego ogrodu idealnego, należy pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę również potrzeby swoich pupili. Psy mają bowiem inny organizm od ludzkiego, a co za tym idzie reagują inaczej na pewne rośliny. O ile oczywiście istnieje dużo roślin bezpiecznych, tak pewne popularne rośliny ogrodowe mogą okazać się dla naszych milusińskich ekstremalnie niebezpieczne. Niektóre mogę zaszkodzić co prawda dopiero po zjedzeniu ich przez psa, jednak zwierzęta te mają tendencję do wsadzania swojego pyska tam, gdzie nie powinny oraz jedzenie wszystkiego, co tylko wpadnie im do gustu. Zaleca się zatem, aby nie prowokować losu i nie ryzykować zatruciem bądź śmiercią psa. Przedstawiamy listę roślin toksycznych dla psów.

Chryzantemy

Te popularne rośliny zawierają w sobie pyretroidy, głównie permetrynę, będącą naturalnym środkiem owadobójczym. Zjedzenie chryzantemy przez psa skutkowało będzie zatruciem, którego objawami mogą być między innymi: silny ból żołądka, nadmierne ślinienie oraz brak apetytu. Zwierzę może również kaszleć lub nawet wymiotować.

Tojad

Tojad zawiera w sobie śmiertelną toksynę - akonitynę, będącą najsilniejszą toksyną roślinną, występującą w liściach, łodygach i korzeniach tej rośliny. Każde zatrucie się tojadem przez psa powinno być traktowane jako nagły wypadek i natychmiast powinniśmy kierować się do najbliższej kliniki weterynaryjne, ponieważ pupil może umrzeć w bardzo szybkim czasie. Objawami zatrucia się tojadem są między innymi osłabienie, wymioty, bóle w klatce piersiowej, paraliż, płytki oddech oraz nierówne bicie serca.

Jaskier

Jaskier zawiera w sobie substancję zwaną ranunculin, która będąc gryziona bądź zgnieciona, enzymatycznie rozkłada się między innymi na toksynę protoanemoninę, toksyczną dla psów, kotów i koni. Jest to gorzki w smaku olej podrażniający błony śluzowe układu pokarmowego. Liście jaskra zawierają największą ilość ranunculin. Objawami zatrucia się tą substancją są opuchnięcia i zaczerwienienia w jamie ustnej, nadmierne ślinienie się, rozwolnienie, wymioty oraz osłabienie zwierzęcia

Narcyz

Zatrucie się narcyzem może być spowodowane przez zjedzenie kwiaty, łodygi lub liści, jednak najbardziej uważać trzeba na cebulki. Zawierają one bowiem likorynę, alkaloid powodujący u psów rozwolnienie, wymioty lub nawet nieregularne bicie serca w najbardziej skondensowanej ilości. Cebulki i liście zawierają również szczawian wapnia w postaci drobnych kryształków w kształcie igieł, które podrażniają jamę ustną oraz gardło naszego pupila, a po dostaniu się do żołądka mogą powodować ból i wymioty.

Wawrzynek

Wawrzynek jest bardzo niebezpieczną rośliną dla psa, ze względu na to, że szkody wywołane nią nie występują jedynie po spożyciu jej, ale również po kontakcie ze skórą i oczami. Najniebezpieczniejsza są jagody tej rośliny, ponieważ zawierają one największą ilość toksyn: prostratyny (octan diterpenu), mezereiny oraz dafniny, jednak roślina w całości jest niebezpieczna. Mają one bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy, uszkadzając żołądek oraz wywołując mocne rozwolnienie (prowadzące do odwodnienia). Tylko kilka jagód wystarczy, aby pies w bardzo szybkim tempie umarł. Objawy zatrucia się wawrzynkiem to krwawe rozwolnienie, utrata apetytu, konwulsje, osłabienie, wymioty, a w najgorszych przypadkach nawet i śpiączka.

Hortensja

Pies może zatruć się każdą częścią tej rośliny. Zawiera ona bowiem glikozyd cyjanogenny, który po zjedzeniu jakiekolwiek ilości wywołuje u zwierzęcia zanik apetytu, bóle żołądka, wymioty, rozwolnienie oraz depresja. 

Dąb

Należy pilnować naszych pupili blisko dębu, ponieważ każda część tego drzewa można wywołać problemy żołądkowe po zjedzeniu. Najbardziej uważać należy na żołędzie, które zawierają w sobie najwięcej galotaniny,  po zjedzeniu której u psa występować będą  bóle, wymioty i rozwolnienie, a w najgorszych przypadkach również krwawe rozwolnienia i niewydolność nerek.

Pomidor

Tak, ta popularna roślina okazuje się być toksyczna dla psów. Nie należy martwić się o dojrzałe, czerwone pomidory kupowane w sklepach lub świeżo zebrane - one nie są aż tak szkodliwe i mogę zostać podane psu od czasu do czasu jako przysmak. Należy natomiast uważać przy zielonych pomidorach lub krzewie pomidorowym. Zawierają one bowiem o wiele większą ilość solaniny niż dojrzały już owoc. Solanina wywołuje u psów problemy żołądkowe i sercowe, zanik koordynacji oraz drgawki.

Rośliny szkodliwe dla psów

Nic nie stoi na przeszkodzie jedynie uważać na swojego pupila biegającego po trawniku, jednak obserwowanie w wielu przypadkach może okazać się za małą formą ochrony. Jeśli jest to koniecznie, należy pomyśleć o gruntownych zmianach w naszych ogrodach, aby nasze psy były w nim zupełnie bezpieczne.