Umieść je blisko siebie, wielu ogrodników pozostawia zbyt dużo miejsca między swoimi roślinami, krzewami i drzewami i przykrywa je ściółką. Kiedy to robisz, pozbawiasz pszczoły gniazdujące na ziemi, które stanowią większość naszych rodzimych gatunków pszczół, miejsc do gniazdowania. Aby zrobić miejsce dla tych istotnych zapylaczy (które, nawiasem mówiąc, zazwyczaj nie żądlą), możesz umieścić rośliny bliżej siebie i zamiast ściółki zastosować rośliny okrywowe i kwiaty.

Pozwól im przejąć Twój trawnik

Dzikie zwierzęta zawsze szukają pożywienia i schronienia. Nieskazitelnie skoszony trawnik nie ma ani jednego, ani drugiego, dlatego zaleca się, aby trawnik był jak najmniejszy. Zamiast tego wykorzystaj tę cenną przestrzeń na zewnątrz na rośliny. Jeśli masz większe podwórko, możesz zacząć od małej zmiany, wymieniając po jednym skrawku na raz.

Pozwól na odrobinę rozkładu

Zakładanie ogrodu przyjaznego dzikim zwierzętom wymaga odrobiny poddania się. Im bardziej kontrolujemy nasze środowisko, tym bardziej oddala się ono od swojego dzikiego i naturalnego stanu. Rośliny rosną od setek milionów lat, przez większość tego czasu udało się im bez naszego udziału. Kiedy już wsadzisz rośliny do ziemi, uznaj to za pozwolenie, aby natura wrzuciła swój bieg. Wypróbuj leniwe techniki ogrodnicze, takie jak pozwalanie opadłym liściom rozkładać się na ziemi, ponieważ ostatecznie dostarczą one więcej składników odżywczych do gleby i miejsc odpoczynku. Wszystko w przyrodzie dzieje się z jakiegoś powodu, musimy tylko temu zaufać.

Pozwól na działanie ekosystemu

Wypełniając swój ogród przyjaznymi dla dzikiej przyrody roślinami jadalnymi, przyciągniesz wszelkiego rodzaju zwierzęta. Niektóre z nich możesz kochać bardziej niż inne, ale pamiętaj, że wszystkie są niezbędne dla tętniącego życiem ekosystemu. Nie możesz mieć ptaków bez gąsienic, dżdżownic i wszystkich tych innych stworzeń, które je karmią. Wszyscy jesteśmy na tym świecie razem.