15 pomysłów na aranżację ogrodu, część 1

7. Wybierz ogrodzenie lub żywopłot

W małym ogrodzie ściany graniczne, płoty lub żywopłoty mogą być największym elementem na widoku, dlatego tak ważne jest, aby wyglądały dobrze. Nie wszystkie muszą być takie same, ale postaraj się zapewnić wizualne powiązania między nimi. Możesz na przykład mieć ten sam rodzaj ogrodzenia i hodować pnącza w górę w pasujących kolorach. Jeśli nie jesteś w stanie zmienić ogrodzenia, wybiel je lub pokryj listwami lub kratą. Warto najpierw uzgodnić z sąsiadami czyj to płot i poprosić o pozwolenie przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy.

8. Podziel ogród na strefy

Powinieneś także pomyśleć o osłonięciu części ogrodu, aby stworzyć oddzielne "pokoje". Wprowadź twarde elementy krajobrazu w postaci pergoli lub ogrodzeń, lub poprzez rośliny. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, rozważ podział ogrodu na strefy, jest to dobry pomysł dla każdego kształtu i rozmiaru ogrodu.

9. Udekoruj taras i ogród 

Najważniejszą zasadą w przypadku ozdób ogrodowych jest wkomponowanie ich w nasadzenia. Wybieraj mądrze, ponieważ ozdoba lub wodotrysk (choć to świetny pomysł dla dzikiej przyrody), które są umieszczone w centrum pustej przestrzeni, raczej nie będą dobrze wyglądać. Jeśli jest zbyt mały, będzie wyglądać na zagubiony i jeśli będzie za duży będzie przytłaczać przestrzeń.

10. Zaprojektuj ogrodowy pokój

Pokój ogrodowy to świetny sposób na zmaksymalizowanie i rozszerzenie przestrzeni jeśli chcesz domowe biuro lub studio jogi. To może być idealne miejsce do zabawiania gości w lecie, a nawet może być używany jako dodatkowe zakwaterowanie dla gości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pomyśl o sposobach, aby Twój ogród był czymś więcej, niż tylko zewnętrznym miejscem do jedzenia, picia i wygrzewania się w słońcu.

11. Posadź tzw. żywą ścianę

Żywe ściany stają się coraz bardziej popularne w projektach ogrodów, stanowiąc doskonały sposób na zastosowanie pionowych nasadzeń i stworzenie cudownej przestrzeni zewnętrznej. Żywą ścianę można ustawić w dowolnym miejscu, należy tylko pamiętać, aby wybrać odpowiednie rośliny do tej części ogrodu, podobnie jak w przypadku granicy. Istnieje wiele zestawów zielonej ściany i żywe sadzarki ściany, więc rozejrzeć się, aby znaleźć jeden, który najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni.

12. Nie zapomnij o oświetleniu

Mówiąc o oświetleniu, nie lekceważ tego, jak ważne jest ono dla stworzenia atmosfery w ogrodzie. W dokładnie taki sam sposób, w jaki układasz warstwowo oświetlenie wewnętrzne, zrób to samo w ogrodzie i wybierz różne źródła światła, od lamp stojących i stołowych, po lampiony, świece  i drapowane sznury żarówek. Oświetlenie zewnętrzne i palenisko pozwalają cieszyć się przestrzenią nawet wtedy, gdy zachodzi słońce lub gdy pogoda nie spełnia oczekiwań.

13. Zaplanuj rozwiązania dla małych przestrzeni

Kluczem do sukcesu są pionowe nasadzenia. Wykorzystaj ogrodzenia i ściany, sadząc rośliny w górę, aby zmaksymalizować przestrzeń, i kup wiszące kosze (świetnie sprawdzają się również w ogrodach frontowych). Jeśli chodzi o bruk, zmień go na żwirowy; jest o wiele bardziej przystępny cenowo. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że tylko dlatego, że masz mały ogród, nie oznacza to, że nie możesz się nim cieszyć i w pełni go wykorzystać. Istnieje kilka wspaniałych, oszczędzających miejsce, składanych lub sztaplowanych zestawów stołów i krzeseł, które doskonale nadają się do kompaktowych przestrzeni.

14. Stwórz ogród rodzinny

Sprytnie zagospodaruj przestrzeń w ogrodzie rodzinnym, aby każdy mógł z niego korzystać. Na przykład stwórz ukryty plac zabaw w ogrodzie, wplatając elementy zabawy i wypoczynku w cały projekt, aby zarówno dzieci, jak i dorośli mogli cieszyć się przestrzenią.

15. Nie zapominaj o dzikich zwierzętach

Zawsze bierz pod uwagę wpływ, jaki projekt ogrodu wywiera na dzikie zwierzęta. Na przykład, postaraj się pomóc pszczołom, sadząc rośliny przyjazne pszczołom, porozmawiaj z sąsiadami o stworzeniu autostrady dla jeży i kup karmniki dla ptaków do powieszenia na ogrodzeniu lub na gałęziach drzew. Hotele dla pszczół, oczka wodne dla dzikich zwierząt, stosy kłód, rośliny dla zapylaczy i kompostowniki będą nadal zyskiwać na popularności.