Nie tylko my będziemy korzystali ze wszystkich dóbr oferowanych nam przez nasz kawałek trawnika, ale również i nasze zwierzęta. Aby uniknąć tragedii i częstych wizyt u weterynarza, dostosuj swój ogród do ich potrzeb.


Dlaczego stworzenie ogrodu przyjaznego kotom jest ważne?


Dla wielu kotów przestrzeń zewnętrzna może być równie ważna, jak przestrzeń wewnętrzna.

Zapewnienie kotom urozmaiconego środowiska zewnętrznego, w którym czują się bezpiecznie i pewnie, jest nie tylko bardzo korzystne dla ich dobrostanu, ale może również powstrzymać je przed wędrowaniem zbyt daleko od domu (potencjalnie zmniejszając prawdopodobieństwo narażenia ich na różne niebezpieczeństwa i niebezpieczne drogi).

Niezwykle ważne jest również odpowiednie dobranie roślin ogrodowych tak, aby nie doszło do zatrucia w przypadku zjedzenia bądź bliskiego kontaktu z nimi. Fizjologia kotów jest zupełnie inna od fizjologii człowieka, przez co dostosowując ogród do potrzeb tych sympatycznych czworonogów należy zebrać odpowiednią ilość sprawdzonych informacji. Zwierzęta powinny czuć się w naszym ogrodzie równie swobodnie jak my.


Roślinność ogrodowa bezpieczna dla kota


Rośliny, które przyciągają do ogrodu owady latające (np. rodzime rasy o fioletowych kwiatach) są nie tylko dobre dla dzikiej przyrody, ale mogą również stanowić źródło stymulacji dla Twojego kota! Inne naprawdę dobre rośliny dla Twojego kota to m.in:

Trawa dla kotów - Koty często jedzą trawę, ponieważ uważa się, że pomaga ona w trawieniu. Trawy dobrze dla chrupiania dla Twojego kota to owies, jęczmień oraz różne odmiany perzu, kupkówkę pospolitą oraz papirus. W przypadku zwykłych trawników, należy upewnić się, że nieużywane są wszelkie silne środki chemiczne - inaczej nasz kot może się zatruć.

Kocimiętka - Chociaż nie jesteśmy pewni, jaki dokładnie wpływ ma kocimiętka na mózg kota, wiele kotów (około 50-70%) może uważać, że substancje chemiczne wytwarzane przez liście tej rośliny mają działanie stymulujące lub halucynogenne.

Wiciokrzew - Uważa się, że ma podobny wpływ na koty jak kocimiętka, chociaż tylko około 30% kotów reaguje na nią w taki sposób. Jest to również roślina kompletnie bezpieczna dla naszego czworonoga, przez co posiadanie jej przyniesie więcej pożytku niż szkody.

Waleriana - w zależności od ilości kontaktu z tą rośliną, uważa się, że ma ona pozytywny wpływ stymulujący lub uspokajający na koty i może być kolejnym bardzo pożądanym dodatkiem do Twojego ogrodu przyjaznego kotom.