Projektując swój ogród warto wziąć również pod uwagę bezpieczeństwo swoich pupili. Ciekawska natura kotów i podążanie własnymi ścieżkami może niekiedy przysporzyć problemów. Różnorodna roślinność w niektórych przypadkach może być szkodliwa dla kota i skutkować zatruciem. Wybierając rośliny do ogrodu należy zatem mieć na uwadze, co może zaszkodzić zwierzakowi i zaopatrzyć ogród tylko w te rośliny, które gwarantują bezpieczeństwo. Jeśli nie wiesz na jakie rośliny powinni uważać posiadacze kotów to ten artykuł jest dla Ciebie!

Konwalia majowa

Konwalia majowa jest w wysokim stopniu trująca dla ludzi, ale również zwierząt. Wszystkie części tej rośliny są trujące, a w kwiatach gromadzą się glikozydy, które mają silne działanie na serce. Zjedzenie kawałka konwalii przez kota może wywołać szereg objawów takich jak biegunka, mdłości, zawroty głowy, niekiedy może też wywołać drgawki. Bo zauważeniu niepokojących objawów trzeba niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty.

Cis

Cisy są jednymi z najbardziej trujących roślin drzewiastych na świecie. Wszystkie jego części zawierają silnie trujące toksyny, a w tym taksynę, taksycynę, taksol oraz glikozydy. Przedstawione substancje są wchłaniane przez organizm w szybkim tempie. Największa ilość toksyn zawarta jest w igłach. Toksyny mają negatywny wpływ na serce i układ nerwowy, dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności w ogrodzie i nie dopuszczanie kotów do przebywania w pobliżu tych roślin.

Lilie

Lilie są bardzo niebezpieczne dla kotów z uwagi na to, że wszystkie części tej rośliny są trujące. Pierwsze objawy zatrucia są związane z problemami układu pokarmowego, natomiast w późniejszej fazie zatrucia może dojść do rozległego uszkodzenia nerek, ponieważ lilie są silnie nefrotoksyczne. Ciężkie zatrucia i brak udzielonej pomocy może doprowadzić do śmierci kota.

Naparstnica

Naparstnica jest piękną rośliną, natomiast jest również bardzo trująca dla zwierząt, a w tym kotów. Występujące w tej roślinie substancje toksyczne to glikozydy nasercowe. Zatrucie objawia się problemami sercowo-naczyniowymi i dochodzi do nieprawidłowej pracy serca oraz problemami ze strony układu pokarmowego np. wymiotami. Dlatego ważne jest aby koty trzymały się z daleka od tej rośliny, a nasz ogród ograniczał się tylko do roślin przyjaznym zwierzętom.

Ostróżka

Tak jak w wymienionych powyżej roślinach, tak jak i w przypadku ostróżki wszystkie jej części są trujące. Toksyczność tej rośliny można zaobserwować dopiero po spożyciu. Objawy do, których dochodzi po zatruciu to wymioty, zaburzenia widzenia oraz trudności w oddychaniu.

Wymienione rośliny to tylko jedne z nielicznych o trującym działaniu. Mając na uwadze dobro swoich pupili warto zrezygnować z tych roślin w swoim ogrodzie aby uniknąć wszelkich niefortunnych zdarzeń związanych z zatruciami.