Większość osób - szczególnie ogrodników - z niecierpliwością czeka, aż po okresie długiej i mroźnej zimy w końcu nastanie wiosna. Nic tak nie napawa energią, jak widok kwitnących pąków na drzewach i kolorowych roślin. Wiele osób wówczas zaciera ręce, ponieważ wielkimi krokami zbliża się sezon wysiewów. W takim momencie nie ma czasu do stracenia - im szybciej kupimy pierwsze sadzonki, tym lepiej. Nim jednak z radością pobiegniemy do naszego przydomowego ogródka, zajrzyjmy do kalendarza ogrodnika i upewnijmy się, co siać w kwietniu.

Z artykułu dowiesz się:

1. Jakie warzywa siać w kwietniu
    1.1 Jakie warzywa siać w kwietniu na rozsadę
2. Jakie zioła siać w kwietniu
    2.1 Gdzie siać zioła w kwietniu
3. Jakie kwiaty sadzić w kwietniu
    3.1 Jakie kwiaty jednoroczne sadzić w kwietniu
    3.2 Jakie kwiaty dwuletnie sadzić w kwietniu
    3.3 Jakie byliny sadzić w kwietniu
    3.4 Jakie kwiaty cebulowe sadzić w kwietniu
        3.4.1 Co z kwiatami cebulowymi hodowanymi w donicach?
    3.5 Jakie kwiaty sadzić w kwietniu na balkonie
4. Jak dbać o rośliny posiane w kwietniu?

Jakie warzywa siać w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc wręcz idealny do wysiewu warzyw. Dnie i noce są już na tyle ciepłe, że wiele gatunków jest w stanie zapuścić korzenie od razu w gruncie, bez konieczności wcześniejszego dojrzewania w inspektach ogrodowych. W pierwszej połowie kwietnia śmiało można postawić na warzywa strączkowe, w tym groch i bób. Obie pozycje świetnie sobie radzą z wczesno-wiosennym chłodem, dlatego prace ogrodowe bez obaw można rozpocząć właśnie od nich. Jeśli chodzi o fasolę - zarówno zwykłą, jak i szparagową -, z jej wysiewem należy wstrzymać się przynajmniej do 15 maja.

Początek kwietnia to również dobry czas na wysianie takich warzyw, jak pietruszka korzeniowa, pasternak i cebula. Wiele osób w tym czasie sadzi do gruntu także kiełkujące ziemniaki sadzeniaki, bądź - jeśli nie zrobili tego w marcu - karpy rabarbaru i korzenie chrzanu. Istnieje również pewna grupa warzyw, które można siać przez cały kwiecień, niezależnie od dnia. Należą do nich:

 • sałata,
 • rukola,
 • brokuł,
 • szpinak,
 • kalarepa,
 • marchew,
 • rzodkiewka,
 • pietruszka naciowa.

Druga połowa kwietnia (15-30.04) to okres, w którym bez obaw można siać por, buraka ćwikłowego, a także skorzonerę. Ponadto, w ostatnich dniach miesiąca można rozpocząć wysiew kukurydzy do doniczek.

Jakie warzywa siać w kwietniu na rozsadę?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w kwietniu można siać na rozsadę pewne gatunki warzyw. Rozsada to nic innego, jak uprawa młodych roślin pod osłoną - w domu, szklarni, foliaku czy inspekcie. Wykonuje się ją zazwyczaj w przypadku warzyw ciepłolubnych, lub jeżeli zależy nam na szybkim zbiorze plonów. O jakich warzywach mowa? Głównie o późnej odmianie kalarepy, brukwi oraz sałaty. Wiele osób decyduje się również na przygotowanie rozsady brokułów, aby zdążyły wydać plon w sierpniu. Warto pamiętać, że początek kwietnia to także ostatni dzwonek na rozsadę pomidorów.

Jakie zioła siać w kwietniu?

Kto z nas nie kocha używać świeżych, aromatycznych ziół w swojej kuchni? Jak się okazuje, sporą część z nich można siać w kwietniu! Jeśli chodzi o zioła jednoroczne, przez cały miesiąc można umieścić w gruncie nasiona:

 • cząbru,
 • kminku,
 • majeranku,
 • kolendry siewnej,
 • rumianku pospolitego.

Miejsce uprawy ziół wieloletnich powinno zostać dobrze rozplanowane - w końcu wybrane rośliny zostaną z nami dłużej, niż tylko jeden sezon. Możliwa do wysiewu w kwietniu jest: szałwia lekarska, mięta, a także lubczyk ogrodowy. Należy jednak mieć na uwadze, że o ile większość wspomnianych ziół nadaje się do posiania w dowolnym momencie, nasiona mięty należy umieścić w gruncie dopiero pod koniec miesiąca - aby wykiełkować, potrzebują one minimum 12 stopni ciepła.

Gdzie siać zioła w kwietniu?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem mogą nie wiedzieć, że zioła pozytywnie oddziałują na sąsiadujące im warzywa. Dlatego, jeśli mamy do wyboru ich wysiew na osobnych grządkach bądź uprawę współrzędną, warto zdecydować się na drugą opcję. Takie rozwiązanie nie tylko sprzyja wzrostowi jarzyn, ale w niektórych przypadkach także chroni je przed szkodnikami. Cząber ogrodowy warto umieścić w towarzystwie czosnku i cebuli - wpłynie to korzystnie na ich wielkość. Mięta dobrze odnajdzie się nieopodal warzyw strączkowych (bób, groch, fasola), a także brokułów, kalarepy i kapusty. Koper obowiązkowo wysiewamy obok ogórków, a szałwię przy marchwi.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu?

Mało kto potrafi wyobrazić sobie kwiecień bez kwitnących wokół kolorowych kwiatów. Choć pełnią one funkcję czysto dekoracyjną, wiele osób uważa je za absolutny must-have w swoim ogródku. To prawda, że z wieloma gatunkami trzeba uważać - kwietniowa pogoda bywa nieco kapryśna, a nocami temperatury mogą nawet osiągać wartości ujemne. Istnieje jednak sporo odmian kwiatów jednorocznych, dwuletnich oraz bylin, dla których początek wiosny stanowi idealny okres do sadzenia.

Jakie kwiaty jednoroczne sadzić w kwietniu?

Kwiecień to dobry czas na posadzenie kwiatów jednorocznych w swoim ogrodzie. Mowa tutaj szczególnie o roślinach odpornych na przymrozki, takich jak:

 • łubin,
 • chaber,
 • rezeda wonna,
 • groszek pachnący,
 • ostróżka ogrodowa,
 • gipsówka wytworna,
 • smagliczka nadmorska,
 • czarnuszka damasceńska.

Istnieje pewna grupa kwiatów jednorocznych, z których wysiewem lepiej wstrzymać się do końca kwietnia. Jest to lwia paszcza, lewkonia letnia, oraz rezeda wonna. Rośliny te lubią ciepło, dlatego lepiej nie ryzykować wsadzając je do gruntu szybciej, niż w okolicach 25-30.04.

Jakie kwiaty dwuletnie sadzić w kwietniu?

Jeśli chodzi o kwiaty dwuletnie, to wiele gatunków bez obaw można sadzić przez cały kwiecień. Jest to:

 • malwa,
 • fiołek rogaty,
 • lak pachnący,
 • niezapominajka,
 • goździk brodaty,
 • bratek ogrodowy,
 • dzwonek ogrodowy,
 • stokrotka ogrodowa,
 • naparstnica purpurowa.

Przygotowując się do kwietniowych prac ogródkowych należy pamiętać, że choć powyższa lista kwiatów dwuletnich cechuje się dość wysoką odpornością na wiosenne przymrozki, to bezpieczniejszą opcją jest wysadzenie ich w momencie, gdy miną najchłodniejsze dni.

Jakie byliny sadzić w kwietniu?

Kwietniowa pogoda sprzyja rozwojowi wielu gatunków bylin - szczególnie tych, które kwitną latem i jesienią. W momencie gdy grunt nieco się ogrzeje po ostatnich przymrozkach, stanie się gotowy do przyjęcia nowych egzemplarzy roślin wieloletnich. Na początku miesiąca bez obaw możemy na rozsadniku posadzić astry alpejskie, goździki ogrodowe, dzwonki karpackie oraz zawciągi. Z kolei na miejsce docelowe przez cały kwiecień sadzimy takie byliny, jak:

 • rojnik,
 • liliowiec,
 • bergenia,
 • wrzosiec,
 • barwinek,
 • krwawnik,
 • rozchodnik,
 • pierwiosnek,
 • złocień wielki.

Przynajmniej do drugiej połowy kwietnia natomiast należy wstrzymać się z sadzeniem w gruncie dzielżanu, słonecznika, rudbekii błyskotliwej, orlika pospolitego, jeżówki oraz funkii.

Jakie kwiaty cebulowe sadzić w kwietniu?

Kwiaty cebulowe są dość wrażliwe na panujący chłód. Z tego względu, z sadzeniem czekamy aż temperatura gruntu osiągnie około 10 stopni, co zwykle następuje pod koniec miesiąca. Jeżeli kwiecień jest wyjątkowo chłodny, czas oczekiwania wydłużamy do maja, lub sadzimy nasze bulwy pod osłoną. Należy pamiętać, by przed umieszczeniem ich w gruncie dokonać selekcji, a uszkodzone bądź nadgniłe egzemplarze odrzucić.

Kwiaty cebulowe, które - gdy warunki atmosferyczne dopiszą - sadzimy w drugiej połowie kwietnia, to: krokosmia, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowy, gladiola (mieczyk) oraz acidantera. Z wysadzeniem czekamy natomiast na sam koniec miesiąca z daliami, frezją ogrodową, ismeną i galtonią.

Co z kwiatami cebulowymi hodowanymi w donicach?

Jeżeli chodzi o kwiaty cebulowe, które wysadziliśmy w marcu do donic, w kwietniu powinny mieć już one przynajmniej kilka liści. W takim stanie nie mogą one od razu zostać przeniesione w miejsce stałe - nagła zmiana warunków mogłaby wyrządzić im krzywdę. Z tego też względu, przed przystąpieniem do przesadzenia musimy je odpowiednio zahartować. Robimy to poprzez wynoszenie ich po kilka godzin dziennie na zewnątrz - w ten sposób rośliny przywykną do zmieniających się temperatur. Do gruntu hodowane w donicy kwiaty cebulowe sadzimy dopiero po całkowitym zaniku przymrozków, najlepiej w drugiej połowie maja.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu na balkonie?

W kwietniu na balkonie zaleca się sadzenie roślin, które są odporne na zimno oraz wysuszające powiewy wiatru. W takim wypadku dobrze się sprawdzą stokrotki, fiołki rogate oraz wielokolorowe bratki. W kwestii tych ostatnich warto wiedzieć, że regularne pozbywanie się przekwitających kwiatów i korzystanie z nawozów na bazie fosforu oraz potasu przedłuża ich okres kwitnienia.

W celu urozmaicenia wiosennego krajobrazu, na tarasie lub balkonie warto posadzić niezapominajki, prymule (pierwiosnki), wrzośce oraz jaskry. Dodatkowo rośliny zimozielone, w tym runianka japońska, barwinek czy bluszcz pospolity, będą stanowiły atrakcyjne tło dla kwitnących kwiatów. Aby zapewnić im lepsze warunki cieplne, warto wcześniej wymienione gatunki ustawić przy ścianie, aby zyskały dodatkową osłonę przed wiatrem.

Jak dbać o rośliny posiane w kwietniu?

Podobnie jak w przypadku roślin sianych w innych miesiącach, kluczowym aspektem dbania o kwietniowe gatunki jest zapewnienie im odpowiedniego poziomu nawodnienia. Bez względu na to czy mowa o warzywach, ziołach czy kwiatach, nasiona potrzebują stałego dostępu do wody, aby móc wykiełkować. Oznacza to, że dbając o swoje rośliny musimy przede wszystkim je regularnie podlewać. Strumień powinien być delikatny i rozproszony tak, aby dobrze nawadniał, nie uszkadzając lub wypłukując przy tym cennych ziarenek.

Troszcząc się o rośliny posiane w kwietniu nie można zapominać również o pieleniu grządek. Chwasty kradną z gleby cenne składniki mineralne oraz miejsce, które jest potrzebne roślinom uprawnym do wzrostu. Zatem, gdy tylko na naszym warzywniku pojawią się nieproszeni goście, warto jak najszybciej się ich pozbyć.

Podsumowując, kwiecień to miesiąc, w którym wiele kwiatów, warzyw i ziół można posiać lub posadzić w przydomowym ogrodzie. Dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiednim wyborze gatunków, już po kilku miesiącach będziemy cieszyć się obfitymi plonami. Pamiętajmy, że praca w ogrodzie powinna być przede wszystkim przyjemnym sposobem spędzania czasu na łonie natury, a ewentualne porażki na polu ogrodniczym zdarzają się każdemu i nie definiują niczyich umiejętności.