Jak dbać o ogród latem?
Większość osób z pewnością zgodzi się, że każdy ogród najpiękniej wygląda latem. W czerwcu i lipcu możemy obserwować przede wszystkim kwitnące byliny oraz róże - kwiaty, które uwielbia każda kobieta. Niestety, ze względu na panujące wysokie temperatury i intensywne promieniowanie słoneczne, ogród latem wymaga szczególnej uwagi. Jakie czynności zatem powinniśmy wykonać, aby prezentował się pięknie o tej porze roku? Zapraszamy do lektury.
Jak przygotować się na lato w ogrodzie?
Miniony okres wiosenny bez wątpienia wymagał od każdego ogrodnika ogromnego zaangażowania. Marzec, kwiecień i początek maja to czas, w którym wysiewa się rośliny mające dać plon w sezonie letnim. Zazwyczaj to w czerwcu rozpoczynają się pierwsze zbiory - ważne jest, aby odpowiednio się do nich przygotować.
Każda osoba, która wiosną nie próżnowała, zazwyczaj spodziewa się dużych zbiorów na przełomie czerwca i lipca. Na tę okazję warto wygospodarować stosowne miejsce w domu, spiżarni lub piwnicy, aby zebrane plony można było przechować w warunkach, które zachowają ich świeżość na dłuższy czas. Wybrane owoce i warzywa można też zamrozić bądź przetworzyć - wszelkiego rodzaju dżemy, kompoty i powidła z pewnością nie zmarnują się w żadnym polskim domu.
Warto pamiętać, że zbiory to tylko ułamek pracy, jaka czeka latem w ogrodzie. W tym okresie możliwe jest również sadzenie nowych roślin, które plon wydadzą na jesień. Warto więc zawczasu zapoznać się z harmonogramem sadzenia i zaplanować swoje aktywności na stosowną datę.
Co robić w ogrodzie latem?
Niestety, lato w ogrodzie nie wiąże się z odpoczynkiem, czy siedzeniem i podziwianiem piękna słonecznych dni. To przede wszystkim ciężka praca od której zależy, czy nasza posesja będzie się dobrze prezentować, a zasiane wiosną rośliny wydadzą zdrowy plon. Właściwa pielęgnacja jest kluczowa, aby ogród latem cieszył oko i stanowił piękny dodatek do naszej posiadłości.
Podlewanie ogrodu latem
Bez względu na to, czy posiadamy mały ogród przy domu, czy też dużą działkę poza miastem, musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Lato to okres wysokich temperatur i intensywnego nasłonecznienia, dlatego zarówno rośliny, jak i trawa, będą potrzebowały dodatkowej dawki wilgoci.
Jeżeli nie posiadamy zautomatyzowanego systemu nawadniania, warto stworzyć plan oszczędnego gospodarowania wodą. Powszechną praktyką jest zbieranie deszczówki, która jest naturalnie ciepła i miękka, co czyni ją idealną do podlewania większości roślin. Sam proces nawadniania zaleca się wykonywać późnym wieczorem lub wcześnie rano, aby uniknąć odparowania wody wskutek ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne. Co więcej, podlewanie w pełnym słońcu może skończyć się spaleniem liści roślin - krople wody działają jak soczewki skupiające, tym samym kierując promienie prosto na delikatną blaszkę liściową.
Należy pamiętać o regularnym usuwaniu nawet najmniejszych chwastów, aby nie zabierały wody i składników odżywczych roślinom ozdobnym. Wzbogacenie gleby substancjami chłonnymi, takimi jak kompost, mączka zeolitowa czy torf, zwiększa zdolność podłoża do zatrzymywania wody, tym samym chroniąc nasze kwiaty, owoce i warzywa przed wysuszeniem. W podobny sposób działają ściółki, które trzymają wilgoć wokół roślin.
Pielęgnacja ogrodu latem
Żaden ogród latem nie obejdzie się bez odpowiedniej pielęgnacji. Okres ten to czas, w którym konieczne staje się regularne przycinanie trawnika, wyrywanie chwastów, a także szeroko pojęte prace porządkowe. Jeszcze przed sezonem - najlepiej na początku maja - warto zrobić przegląd posiadanej kosiarki, aby uniknąć niemiłej niespodzianki w momencie, gdy będzie nam najbardziej potrzebna. Dobrze jest też mieć też na oku pozostałe maszyny ogrodowe, które mogą być nam przydatne w okresie letnim. Wszelkie podcinarki, glebogryzarki, czy wertykulatory to urządzenia mechaniczne, potrzebujące drobnej kontroli od czasu do czasu.
Latem, a dokładniej w czerwcu, zaczynają dojrzewać brzoskwinie i wiśnie. Choć w tym czasie ich owoce nie nadają się jeszcze do jedzenia, zdarza się, że opadają. W takiej sytuacji zaleca się je usunąć z pobliża drzew lub zakopać, ponieważ mogą zawierać szkodniki lub być zainfekowane. Pamiętajmy, że chore gałęzie i liście powinniśmy odciąć, aby nie rozprzestrzeniać infekcji dalej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku krzewów: pozbywamy się spróchniałych gałązek, jednocześnie modelując kształt rośliny.
Czyszczenie oczka wodnego
Każdy posiadacz oczka wodnego wie, że najlepiej prezentuje się ono, gdy jest nienagannie czyste. Lato to idealny czas na porządki i pielęgnację naszego prywatnego akwenu. Glony w oczku wodnym możemy usunąć przy pomocy specjalnej siatki lub nawet zwykłego kija, a zebrane rośliny wyrzucić na kompost. Warto rozważyć obsadzenie zbiornika roślinami szybko rosnącymi, na przykład rdestnicą lub rogatką, które będą konkurować z glonami, jednocześnie dbając o czystość powierzchni stawu.
W okresie letnim, woda w oczku silnie paruje, dlatego ważne jest regularne uzupełnianie jej poziomu i napowietrzanie - najlepiej za pomocą pompy połączonej z fontanną. Należy również systematycznie czyścić filtry, aby utrzymać oczko wodne w czystości i zapewnić odpowiednią jakość wody.
Jakie szkodniki atakują ogród latem?
W okresie letnim jednym z najczęściej spotykanych szkodników w ogrodzie jest mszyca. Istnieje wiele gatunków tych insektów, różniących się wielkością, kolorem i preferencjami dotyczącymi roślin żywicielskich. Mszyce odżywiają się sokami roślin - w trakcie ich konsumpcji liście i kwiaty deformują się lub uszkadzają. Żerowanie tych szkodników osłabia ich żywiciela, czyniąc go podatnym na infekcje. Ponadto, mszyce mogą przenosić wirusowe choroby, co jeszcze bardziej zwiększa ich szkodliwość. Z tego też powodu ważne jest podjęcie odpowiednich działań, mających na celu ich zwalczanie.
W walce z mszycami warto skorzystać z metod ekologicznych, a więc wyciągów, wywarów i gnojówek z roślin, w tym z łuski cebuli, wrotycza pospolitego lub pokrzywy. Kolejnym niechemicznym rozwiązaniem jest oprysk z mydła potasowego o zapachu czosnku. W przypadku konieczności natychmiastowej interwencji przeciwko mszycom, można pokusić się o wykorzystanie sody oczyszczonej. W tym celu łyżeczkę proszku należy rozpuścić w dwóch litrach wody z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Otrzymanym preparatem spryskujemy zaatakowane rośliny aby pozbyć się szkodników - czyli mszyc.
Jakie choroby atakują rośliny latem?
W okresie letnim nasze rośliny narażone są na różne choroby grzybowe. Jedną z nich jest mączniak prawdziwy, który powoduje charakterystyczny biały lub biało-szary mączysty nalot na liściach, pędach i kwiatach. Porażone pąki rozwijają zdeformowane liście, pokryte obfitym białym nalotem, który stopniowo ciemnieje. Na plamach z nalotem można zauważyć czarne otoczki grzyba. Dotknięte chorobą pędy ulegają skróceniu, a kwiaty stają się mniejsze. Oprócz obniżenia jakości roślin, mączniak hamuje ich wzrost i sprawia, że stają się one mniej odporne na mróz.
Aby chronić rośliny przed mączniakiem prawdziwym, ważne jest odpowiednie ich pielęgnowanie. Należy pamiętać o usuwaniu i spalaniu dotkniętych grzybem części roślin. Warto pokusić się także o spryskanie ich dedykowanym preparatem grzybobójczym.
Szara pleśń
Inną częstą chorobą grzybową, która pojawia się na roślinach latem w naszych ogrodach, jest szara pleśń. Rozwija się ona tam, gdzie rośliny narażone są na niekorzystne warunki, w tym zbyt niską temperaturę gleby lub powietrza, a także przelane bądź przesuszone podłoże. Uszkodzenia mechaniczne, bądź te spowodowane przez szkodniki często stają się pierwszym celem infekcji tej choroby. Objawy szarej pleśni są widoczne na wszystkich częściach nadziemnych roślin. Na brzegach liści zaczynają pojawiać się plamy, które zwężają się w kształt litery V, w kierunku środka blaszki liściowej. Zazwyczaj ich krańce otoczone są nieestetyczną, żółtą obwódką, a na pozostałej części rośliny pojawia się pylisty, szary nalot.
Aby zwalczyć szarą pleśń, można zastosować oprysk z jednym z rekomendowanych przez ogrodników biopreparatów lub dedykowanych preparatów chemicznych.
Jak dbać o ogród latem? | Podsumowanie
Podsumowując, dbanie o ogród latem wymaga nie tylko położenia nacisku na aspekt estetyczny, ale także na odpowiednią pielęgnację roślin i zwalczanie występujących w okresie letnim szkodników oraz chorób. Ważne jest regularne podlewanie, szczególnie podczas wysokich temperatur, aby zapobiec wysuszeniu liści, łodyg i kwiatostanów. Pielęgnacja ogrodu latem obejmuje także inne czynności, w tym przycinanie trawnika, czy usuwanie chwastów. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia posiadanych roślin - być może stały się one pokarmem dla szkodników lub zaatakowała je choroba. Monitorując i odpowiednio reagując na zaistniałe sytuacje, nasz ogród latem będzie z pewnością cieszył oko przynajmniej do końca sezonu.