Aloes to znany sukulent, który może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i jako roślina pokojowa. Od wieków ceni się jego właściwości, a sok z jego liści powszechnie stosuje się miejscowo, jako środek do łagodzenia bólu po zadrapaniach i oparzeniach. Obecnie aloes stanowi bazę także do wielu kosmetyków i preparatów na skórę. Jak dbać o aloes? - Podpowiadamy!

Dlaczego warto hodować aloes?

Roślina aloesu to nie tylko stylowy, ale i praktyczny dodatek do domu. Ten sukulent posiada właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydu i benzenu - dwóch substancji chemicznych powszechnie występujących w środkach czystości. Dodatkowo, uważa się, że aloes ma niesamowite właściwości lecznicze.

Sok aloesowy znajdujący się w jego liściach jest nie tylko pełen witamin, ale działa także antybakteryjnie. Nadaje się on do leczenia drobnych skaleczeń i oparzeń, w tym oparzeń słonecznych. Istnieją również dowody na to, że sok z aloesu może pomóc w walce z egzemą i łuszczycą. Aby wykorzystać lecznicze moce tej rośliny wystarczy odłamać liść, otworzyć go i wnętrzem natrzeć zranioną skórę, by poczuć niemal natychmiastową ulgę w bólu.

Jak uprawiać aloes?

Aloes powinien być uprawiany w pełnym słońcu, w miejscu z dobrym drenażem i z dala od mrozów. Jeśli gleba w ogrodzie jest ciężka lub zamieszkujesz obszar o wysokiej wilgotności, rozważ uprawę aloesu w podwyższonym łóżku ogrodowym wysypanym grubym żwirem, by poprawić drenaż gleby. W przypadku uprawy w pomieszczeniach zamkniętych należy upewnić się, że roślina znajduje się w bardzo jasnej części domu.

Sadzić aloes można tak naprawdę o każdej porze roku, jednak szczególnie poleca się do tej czynności przełom sierpnia i września. Rośliny te są bardzo tolerancyjne w stosunku do podłoża, mogą być sadzone w glebie przeznaczonej do kaktusów i innych sukulentów. Ponieważ aloes rośnie od środka na zewnątrz, ważne jest, by nie uszkodzić centralnego punktu wzrostu.

W kwestii podlewania należy pamiętać, że roślina ta jest naturalnie przystosowana do bardzo suchych warunków, więc nic się nie stanie, jeśli odrobinę przeschnie pomiędzy podlewaniami - co więcej, aloes lepiej czuje się w suchym środowisku, niż wilgotnym. Należy więc podlewać go w sposób umiarkowany.

Czy aloes często choruje?

Aloes z reguły nie jest problematyczną rośliną. Jeśli choruje, to zazwyczaj z powodu zbyt częstego podlewania. Gnije wtedy podstawa łodygi oraz korzenie. Czasami, zwłaszcza w przypadku uprawy w pomieszczeniach i na małych podwórkach, aloes może być atakowany przez małe owady wysysające soki, takie jak mszyce. Należy zwracać na nie uwagę, a w przypadku ich wystąpienia - zwalczyć je za pomocą ogrodowego środka owadobójczego.