Czyść narzędzia po każdym użyciu. Wilgoć zawarta w brudzie może prowadzić do rdzy i sprawiać, że krawędzie tnące stają się tępe i nieefektywne.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy planujesz swój pierwszy ogród kwiatowy lub warzywny, pewne narzędzia są niezbędne, aby odnieść sukces. Nożyce, rękawice, kielnie, grabie i łopaty są niezbędne do wyhodowania pięknych, zdrowych roślin.

Wybór wysokiej jakości narzędzi pozwoli uniknąć bólu nadgarstków i pleców podczas pielenia, kopania, obcinania i przycinania, a także zapewni Ci dobrą obsługę przez wiele lat. Chociaż na rynku istnieje nieograniczona liczba odmian i unikalnych wersji każdego rodzaju narzędzia ogrodowego, trzymanie się najlepiej wykonanych wersji podstawowych pomoże Ci osiągnąć Twoje cele ogrodnicze.

Najlepsze narzędzia ogrodowe

Jeśli próbowałeś przycinać twarde i zdrewniałe pędy krzewów za pomocą niedrogiego sekatora ręcznego lub kopać w kamienistej glebie za pomocą taniej łopaty, wiesz, że odpowiednie narzędzie może zrobić różnicę.

Podobnie jak w przypadku wielu produktów, cena narzędzia ogrodowego jest często dobrym wskaźnikiem jego jakości. Narzędzia z niższej półki cenowej są podatne na zginanie lub łamanie i często czują się niewygodnie w dłoni. Jednak cena nie jest jedynym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Skorzystaj z poniższych kryteriów wyboru narzędzi wysokiej jakości, aby Twoje doświadczenie ogrodnicze było przyjemne.

Jak znaleźć odpowiednia narzędzia?

Podnieś narzędzie i trzymaj je w dłoni. Powinno sprawiać wrażenie solidnego i ciężkiego. Narzędzia z plastikowymi uchwytami są zazwyczaj lżejsze i gorszej jakości.

Zwróć uwagę na kształt uchwytu. Czy w Twojej dłoni jest on zbyt mały, zbyt duży czy po prostu niewygodny? Wygodne narzędzie sprawi, że praca w ogrodzie będzie przebiegać sprawniej.

Sprawdź zawiasy i połączenia narzędzia. Czy uchwyt jest przymocowany bez żadnych luzów? Ściśnij kilka razy sekatory ręczne i nożyce do gałęzi, aby sprawdzić, czy zawiasy, sprężyny i ostrza nie stawiają oporu lub nie mają tarcia. Trudne do ściśnięcia podkaszarki powodują szybkie zmęczenie dłoni.

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest narzędzie i jakość wykonania. Drewno jest dobrym wyborem na rękojeść. Jesion jest prawdopodobnie najlepszy ze względu na długowieczność i wytrzymałość. Plastikowe uchwyty nie amortyzują dobrze wstrząsów i łatwo się łamią. Najmocniejsze ostrza są wykonane z ręcznie kutej stali, stali nierdzewnej lub stali węglowej.