Chyba nie ma ogrodnika pałającego sympatią do chwastów, a co dopiero chcącego regularnie pozbywać się ich ze swojego ogródka. Co więc możemy zrobić, aby uniknąć tej wątpliwej przyjemności i zabezpieczyć swój ogród przed chwastami tak, aby zagnieździło ich się w naszym ogrodzie jak najmniej? Przyjrzymy się!


Jaki jest najlepszy sposób na zapobieganie chwastom?


Istnieje bardzo wiele sposobów na pozbywanie się chwastów, a wraz z upływem czasu powstaje ich coraz więcej. I chociaż ich skuteczność w dużej mierze jest na wysokim poziomie, nic nie jest na tyle dobrym sposobem na zwalczanie chwastów jak niedoprowadzenie do rozwinięcia się ich. Wielu osobom wydaje się to być niezwykle trudne, ale nic bardziej mylnego — w rzeczywistości trzeba wiedzieć jedynie, czego potrzebują chwasty do rozwoju i skutecznie im to odciąć.

Wzrostowi chwastów najbardziej sprzyja spulchniona i kompletnie odsłonięta gleba, przez co rozwijają się one między naszymi roślinami w ogrodzie. Najbardziej oczywistym sposobem wydaje się więc zakrycie wszystkich miejsc, które chwasty mogłoby zaatakować.


Ściółkowanie


Jednym ze sposobów na zakrycie gleby podatnej na ataki chwastów jest jej ściółkowanie. Polega ono na zakryciu gleby warstwą materiału, przez który nie przechodzi słońce, tak, aby uniemożliwić rozwój nieposadzonym przez nas roślinom — czyli właśnie ściółkę. Od nas zależy natomiast, jakiego typu ściółkę wybierzemy do tej roli, a mamy do wyboru dwie opcje — organiczną lub nieorganiczną. Do organicznego ściółkowania gleby można użyć na przykład kory lub igliwia. Musimy się jednak upewnić w tym, że zaszkodzi ono posadzonym wokół roślinom. Jako materiału nieorganicznego możemy użyć na przykład kartonu lub tektury. Należy je później przykryć korą, kamieniami lub żwirem — żeby uniknąć przesuszania się materiału oraz dla estetyki.


Obsadzanie


Jeśli marzy Ci się wielopiętrowy ogród, ten sposób zapobiegania chwastom jest właśnie dla Ciebie! Obsadzanie, zgodnie z samą nazwą, polega na sadzeniu w wolnych miejscach roślin okrywowych, tak, aby zakryć całą powierzchnię gleby. Nie tylko zapewni tam ogród praktycznie wolny od chwastów, ale też przepiękny, wielowarstwowy efekt. Najlepiej w tym celu sprawią się rośliny, które rozrastają się na boki w szybkim tempie i zajmują dużo miejsca, takie jak lawendy, rozchodniki czy barwinki. Oczywiście, należy dobrać konkretną roślinę do podłoża w naszym ogrodzie.