Jak rozpoznawać chwasty?
Chwasty w ogrodzie są częstym tematem poruszanym wśród ogrodników, jednak jak właściwie można określić chwasty? Co trzeba o nich wiedzieć, aby skutecznie je rozpoznać?
Czym jest chwast?
Mówiąc najprościej i najogólniej, chwasty są to rośliny przez nas w ogrodzie niechciane, bezużyteczne lub o negatywnym wpływie na rośliny zasadzone przez nas umyślnie. Są to rośliny, których chcemy się pozbyć — niezależnie czy ze względu na walory estetyczne, ekonomiczne, czy z powodów „zdrowotnych” dla naszych innych roślin.
Czym charakteryzuje się chwast?
O ile to, co zostało już napisane, jest bardzo ogólną definicją, istnieją bardzo konkretne wytyczne, według których roślinę można określić jako chwast.
Są to następujące kryteria:
- Psują one estetykę naszego ogrodu lub trawnika.
- Rozprzestrzeniają się szybko i niekontrolowanie.
- One lub ich pyłki wywołują reakcje alergiczne.
- Jest niewygodna ze względów praktycznych, np. kłuje bądź rani w jakikolwiek sposób.
- Przeszkadza w poprawnym rozwoju innych roślin, poprzez zabieranie im surowców.
- Jest niebezpieczna dla ludzi, zwierząt lub innych roślin.
- Jak dzielimy chwasty?
- Chwasty można podzielić na kategorie ze względu na kilka kryteriów.
Można je podzielić ze względu na długość ich cyklu życiowego, gdzie wyróżniamy podział na wieloletnie, dwuletnie oraz jednoroczne. Istnieje również podział ze względu na miejsce występowania, który dzieli chwasty na polne, ruderalne oraz chwasty użytków zielonych. Ostatni z używanych podziałów to podział ze względu na sposób rozmnażania, według którego są chwasty nasienne i korzeniowe.
Jakie są najpowszechniejsze chwasty w Polsce?
W Polsce istnieje wiele gatunków powszechnie uznawanych za „chwasty". Można by wymienić całą ich listę oraz zająć się tym godzinami, jednak my skupimy się tylko na tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych od razu.
Są to:
- Chwastnica jednostronna
- Stokłosa żytnia
- Nawłoć późna
- Owies głuchy
- Przetacznik perski
- Szkarłat szorstki
- Komosa biała
- Gorczyca polna
- Tasznik pospolity
- Miotła zbożowa
- Tobołki polne