Przycinanie roślin jest ważnym elementem pielęgnacji ogrodu. Zabieg ten pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, zdrowiu, a także sprzyja ich wzrostowi. Ponieważ rośliny wymagają zastosowania różnych technik przycinania, konieczne jest posiadanie kilku narzędzi w swoim zestawie. Przedstawiamy narzędzia do przycinania, które powinny się znaleźć w każdym ogrodzie.

Sekator ogrodowy

Sekator ogrodowy to absolutny niezbędnik w każdym zestawie narzędzi. Jest nieoceniony w kwestii przycinania róż, usuwania zaschniętych kwiatów, czy cięciu pędów drzew i krzewów. Im ostrzejszy sekator, tym czystsze cięcie, co jest dobrą wskazówką, o której należy pamiętać podczas zakupów tego narzędzia ogrodowego. Ostrze powinno być wykonane ze stali nierdzewnej, najlepiej pokryte powłoką antyadhezyjną, która zmniejszy tarcie, tym samym poprawiając precyzję cięcia. Wybierając sekator ogrodowy warto zdecydować się na model z przekładnią, która zwiększa siłę nacisku - praca z takim narzędziem będzie o wiele lżejsza i przyjemniejsza.

Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu - jak nietrudno się domyślić - są przeznaczone do cięcia długich, prostych krawędzi żywopłotu. Doskonale nadają się również do przycinania kęp traw ozdobnych. Przy zakupie nożyc do żywopłotu należy zwrócić uwagę na produkt, który jest wykonany w sposób trwały i posiada wysokiej jakości, szlifowane stalowe ostrza. By skrócić czas pracy warto postawić na elektryczne nożyce do żywopłotu, które nie tylko są praktyczne, ale również wygodne w użytkowaniu.

Nożyce do gałęzi

Nożyce do gałęzi wyglądem nieco przypominają sekator ogrodowy z długimi uchwytami, jednak mogą sięgać wyżej, nawet do korony drzew, umożliwiając przycięcie obumarłych gałęzi. Kupując swoje nożyce warto szukać modeli z przekładnią. Przekładnie pomagają w pracy, zwielokrotniając siłę dźwigni. Pomagają również zoptymalizować siłę cięcia w miejscu, gdzie gałąź jest najgrubsza.

Konserwacja narzędzi do przycinania

Utrzymanie narzędzi do przycinania w jak dobrym stanie to najkorzystniejsza decyzja, jaką można podjąć. Ostrza muszą zachować swoją ostrość, aby uzyskać precyzyjne cięcia, które nie uszkodzą tkanek roślin tym samym powodując ich choroby. Przycinając zakażone już rośliny nie można zapominać o dezynfekcji narzędzi pomiędzy kolejnymi użyciami. Można to zrobić poprzez zanurzenie ich we wrzątku lub przetarciu wacikiem nasączonym alkoholem. Ważne jest, by narzędzia dokładnie osuszyć, co zapobiegnie rozwojowi rdzy. Dodatkowo, po każdej skończonej pracy, dobrze jest usunąć z ostrzy wszelkie pozostałości po liściach i żywicy.