Regularna konserwacja pozwala utrzymać narzędzia ogrodowe w dobrym stanie i wydłuża ich żywotność. Narzędzia muszą być nie tylko ostre, ale również czyste i sterylne. Sprzęt ogrodniczy, który jest narażony na kontakt z roślinami lub glebą, w których występują bakterie, grzyby lub owady, może rozprzestrzeniać te problemy w całym ogrodzie. Wystarczy poświęcić raptem kilka minut po każdej sesji ogrodniczej, aby zadbać o swoje narzędzia. Jak to zrobić?

Narzędzia ogrodowe - codzienna konserwacja

Utrzymywanie narzędzi ogrodniczych w czystości i ich właściwe przechowywanie po każdym użyciu jest niezbędne, jeśli chcesz, aby służyły Ci one przez lata. Oto kilka ogólnych wskazówek:

  • Narzędzia do kopania po użyciu należy opłukać wężem ogrodowym i użyć drucianej szczotki, aby pozbyć się przywartego brudu.
  • Przycinarki lub nożyce do żywopłotu należy każdorazowo oczyścić z pozostałości po liściach i małych gałązkach.
  • Jeśli narzędzia ogrodowe były narażone na działanie chorych roślin lub zainfekowanej przez szkodniki gleby, należy je wyparzyć wrzątkiem. Cały proces dla pewności można wspomóc, przecierając sprzęt wacikiem nasączonym alkoholem.
  • Po umyciu, zawsze dokładnie osuszaj swoje narzędzia suchym ręcznikiem lub szmatką. Ewentualnie możesz je pozostawić do wyschnięcia na słońcu, jednak spowoduje to powstawanie nieestetycznych zacieków.
  • Narzędzia przechowuj w suchym, wentylowanym miejscu - najlepiej szopie lub garażu. Narzędzia ręczne dobrze jest trzymać w wiadrze z piaskiem - zapobiegnie to ich tępieniu. Większe narzędzia natomiast, najlepiej jest powiesić lub przechowywać do góry nogami, aby zagwarantować ochronę ich ostrzy.

Okresowa konserwacja narzędzi ogrodowych

Jednym z najważniejszych zadań konserwacyjnych jest ostrzenie narzędzi ogrodowych. Zabieg ten pozwala zachować ich w najwyższym stopniu użyteczności - w końcu kto lubi pracować tępym sprzętem ogrodniczym?

Cięcie lub przycinanie tępymi ostrzami często powoduje uszkodzenie gałęzi, co czyni je bardziej podatnymi na różnego rodzaju choroby. Utrzymuj ostrość swoich sekatorów i innych narzędzi tnących za pomocą specjalistycznego narzędzia do ostrzenia lub ostrzałki. Inne narzędzia, takie jak łopaty, motyki i noże mogą być utrzymywane w ostrości dzięki szybkim szlifom za pomocą pilnika do ostrzenia.

Pilnik lub ostrzałkę należy przesuwać w jednym kierunku (nie w przód i w tył) po ostrzu, zachowując pierwotny kąt skosu. Podczas tego procesu należy nosić okulary chroniące oczy i rękawice, aby uchronić się przed odłamkami metalu.

Po zakończeniu ostrzenia, wszystkie części ruchome sprzętu ogrodniczego można zabezpieczyć przed blokadą. W tym celu warto użyć dobrej jakości smaru lub oliwy. Niewielką ilość preparatu należy nanieść na wszelkie śruby i punkty skrzyżowania ostrzy, dzięki czemu nasz sprzęt nie straci swojej sprawności. Po skończonym procesie narzędzia ogrodowe są gotowe do następnego sezonu.