Własny basen w przydomowym ogrodzie
Własny basen w ogrodzie, prawie jak u gwiazd w Hollywood, to byłoby coś! Przeczytaj w tym wpisie wszystko o planowaniu, wariantach, kosztach i konserwacji basenu w ogrodzie.
Pozwolenie na budowę basenu ogrodowego.
Lokalizacja basenu.
Warianty i materiały basenu ogrodowego.
Kształty basenu w ogrodzie.
Kontrola jakości wody w basenie ogrodowym.
Naturalna alternatywa - staw kąpielowy
Są rzeczy, o których marzy prawie każdy właściciel domu: kominek, sauna, basen lub staw, wyspa kuchenna... Pragnienie własnego basenu w ogrodzie jest w bardzo podobnej lidze, jeśli nie trochę wyżej. Ale zanim się pospieszysz i zobaczysz siebie leżącego w wodzie na materacu powietrznym, jest kilka rzeczy, które musisz najpierw wiedzieć. W tym wpisie dowiesz się, co to dokładnie jest.
Pozwolenie na budowę basenu ogrodowego
Na pytanie, czy dla prywatnego basenu w ogrodzie wymagane jest pozwolenie na budowę, nie można odpowiedzieć prosto "tak" lub "nie". Z reguły baseny o pojemności mniejszej niż 100 metrów sześciennych nie muszą mieć homologacji. Jednakże, maksymalna objętość różni się w zależności od miejsca jego budowy. Jeśli chcesz mieć pewność, zasięgnij informacji w lokalnym urzędzie budowlanym. Dotyczy to na przykład tego, jak dużą odległość należy zachować od sąsiedniej nieruchomości. Szczególne regulacje obowiązują również na terenach rolniczych. To samo dotyczy budynków zabytkowych lub obszarów ochrony przyrody.
Ponadto należy koniecznie porozmawiać z firmą ubezpieczeniową o włączeniu planowanego basenu do ubezpieczenia budynku. Szkody spowodowane przez burzę, grad lub pożar są często pokrywane przez ubezpieczenie budynku. Dotyczy to jednak tylko basenów ogrodowych, które są przynajmniej do połowy zagłębione w ziemi, a nie basenów wolnostojących. Najlepiej jest przejść przez wszystkie pytania w bezpośredniej rozmowie z firmą ubezpieczeniową i w razie potrzeby dowiedzieć się o ewentualne dodatkowe ubezpieczenia.
Lokalizacja basenu
Przy budowie własnego basenu w ogrodzie nie ma banalnych decyzji, dotyczy to również odpowiedniej lokalizacji. Idealnie byłoby, gdybyś wybrał dla swojego basenu miejsce skierowane na południe. To gwarantuje najwięcej słońca. Pozytywny efekt uboczny, woda ogrzewana jest również przez promienie słoneczne, a pompa ciepła może odetchnąć. Nie mniej ważny jest bezpośredni dostęp do energii elektrycznej i rur wodociągowych, można ewentualnie zaoszczędzić znaczne koszty podłączenia do linii zasilających. Aby uniknąć konieczności ciągłego usuwania liści z basenu, należy również upewnić się, że w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma zbyt wielu drzew.
Warianty dla basenu w ogrodzie
Brodzik
Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i szukasz nieskomplikowanego sposobu na pluskanie się Twoich dzieci, możesz zdecydować się na brodzik. Są one niedrogie, super szybkie w montażu i równie szybkie w demontażu.
Basen dmuchany
Nadmuchiwane baseny typu quick-up są znacznie wyższej jakości. Basen typu quick-up to w zasadzie nic innego jak brodzik w formacie XXL. Potrzebne jest tylko równe podłoże, bez kamieni, ostrych gałęzi i korzeni drzew, aby nie uszkodzić zewnętrznej powłoki basenu. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca wystarczy napompować pierścień powietrzny, napełnić basen wodą - i gotowe. Oferta obejmuje zarówno bardzo proste rozwiązania, jak i modele zawierające włókninę podkładową chroniącą wykładzinę basenu, drabinkę basenową oraz system filtrów. Baseny typu Quick-up nadają się do użytku tylko w lecie, a w zimie muszą być zdemontowane i przechowywane z dala od zimna.
Basen wolnostojący
Wariant ten to często basen wolnostojący ze stalową ścianą, która dodatkowo wyposażona jest w okładzinę wykonaną np. z drewna lub tworzywa sztucznego. Baseny ze stalowymi ścianami mogą być również zagłębione w ziemi w Twoim ogrodzie. Potrzebna będzie podstawa na poziomie gruntu, najlepiej betonowa płyta fundamentowa. Do wielu zestawów dołączone są dodatkowe akcesoria, w tym system filtrów, drabinka basenowa oraz zestawy do czyszczenia i pielęgnacji wody.
Basen naziemny
Zdecydowanie najbardziej luksusowym i zarazem najdroższym wariantem jest basen zagłębiony w ziemi. Powodem tego jest to, że nie tylko potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, ale także wykopanie dołu. Oprócz basenów foliowych o stalowych ścianach mają Państwo wybór pomiędzy basenem wykonanym z poliestru lub tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, styropianem, betonem oraz ze stali nierdzewnej.
Podczas gdy wolnostojący basen może być zainstalowany przez Ciebie z odrobiną umiejętności manualnych, należy zawsze zasięgnąć porady dla basenu osadzonego w ziemi i pozostawić pracę profesjonalistom.
Kształty basenów
Podobnie jak w przypadku wariantów, również w przypadku kształtów basenów można wybierać. Najczęściej spotykane kształty to basen owalny, basen okrągły, basen prostokątny oraz ośmiokątny.
To, który kształt ostatecznie wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich własnych preferencji oraz od Twojego ogrodu.
Konserwacja basenu i kontrola jakości wody
Jednym z tematów, który nigdy nie powinien być lekceważony przy zakupie basenu jest konserwacja basenu i związana z tym jakość wody. Bez regularnej pielęgnacji szybko mogą pojawić się glony, patogeny i nieprzyjemne zapachy, czego należy za wszelką cenę unikać. Szczególnie pomocne w takiej sytuacji są następujące środki:
- czyszczenie i cyrkulacja wody za pomocą filtra lub pompy basenowej,
- stosowanie chloru i kontrola wartości pH za pomocą pasków wskaźnikowych,
- odkurzacze i szczotki do konserwacji basenu.
Naturalna alternatywa dla ogrodowego basenu
Naturalną alternatywą dla basenu w ogrodzie są stawy kąpielowe, które łączą w sobie wygląd stawu ogrodowego z orzeźwiającym chłodem basenu bez chemikaliów i bez głośnych odgłosów pompy. Zamiast tego stawy kąpielowe przez cały rok harmonijnie wtapiają się w otoczenie, wzbogacając ogród swoją powierzchnią wodną i uzupełniając ją roślinami wodnymi. Bliskość natury i praktyczne zastosowanie są więc idealnie połączone w przypadku stawów kąpielowych.