Wiewiórka w ogrodzie - szkodzi czy pomaga?
Wiewiórki to urocze gryzonie, które najczęściej spotykamy podczas wycieczki do parku lub lasu. Czasem zdarza się tak, że tą pocieszną rudą kitę możemy zauważyć we własnym ogrodzie. Zdania na temat, czy to pożyteczny gość są podzielone. Co powinniśmy wiedzieć o wiewiórkach i czy powinniśmy je gościć w swoim ogrodzie?
Wiewiórka - leśny gryzoń
Wiewiórki to małe, zwinne gryzonie, które występują w lasach całej Europy i Ameryki Północnej. Są bardzo dobrymi wspinaczami, a ich długie ogony pomagają im zachować równowagę, gdy są wysoko na drzewach. Wiewiórki są bardzo aktywnymi zwierzętami i zawsze pozostają w ruchu, szukając pożywienia. Jedzą różne rzeczy, w tym orzechy, nasiona, owoce i owady. W zimie, kiedy brakuje pożywienia, przechowują je w swoich gniazdach, aby umożliwić sobie przetrwanie.
Wiewiórki są bardzo ciekawskimi stworzeniami i zawsze badają swoje otoczenie. To może czasem wpędzić je w kłopoty, ponieważ często przyciągają je błyszczące przedmioty, które znajdują na ziemi. Wiewiórki to bardzo ważne zwierzęta w ekosystemie leśnym. Pomagają w rozpraszaniu nasion drzew, przede wszystkim ze względu na to, że pomagają w procesie zalesiania.
Czy wiewiórka szkodzi w ogrodzie?
Wiewiórki, choć cieszą oko i stanowią swego rodzaju ozdobę ogrodu, przez wielu ogrodników uważane są za utrapienie, ponieważ mogą wykopywać rośliny, a także kraść jedzenie. Zatem, jeśli w twoim ogrodzie zagościła wiewiórka, może się okazać, że wykopała ona Twoje cebulki lub zabrała karmę dla ptaków!
Wiewiórki nie niosą jednak samych szkód swoją obecnością. Wręcz przeciwnie, przyczyniają się one do napowietrzania gleby i pomagają rozsiewać nasiona. Poza roślinami, w diecie wiewiórki znaleźć można także owady - wpuszczona do ogrodu wiewiórka będzie więc walczyć z drobnymi szkodnikami. Jeśli więc w swoim ogrodzie stawiasz na naturę w czystej postaci, a rozkopana od czasu do czasu gleba Ci nie przeszkadza, bez większych wątpliwości możesz przyjąć wiewiórkę do swojego ogrodu.