Uprawa grochu dla początkujących
Groch, jako jedna z pierwszych roślin jakie można wysiać wiosną, jest zwiastunem okresu wegetacyjnego. Należy do rodziny warzyw strączkowych, a jego zawartość białka roślinnego, witamin i żelaza sprawia, że coraz chętniej sięga się po niego w kuchni. Jak uprawiać groch? Kiedy siać groch? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Kiedy siać groch?
Groch należy siać tak wcześnie wiosną, jak to tylko możliwe. Większość ogrodników sieje groch około miesiąc przed przypuszczalną datą ostatniego mrozu w danym obszarze. Alternatywnie, groch można sadzić jak tylko ziemia jest rozmrożona i pozwala na współpracę - zazwyczaj jest to marzec lub początek kwietnia. Nasiona mogą kiełkować już w temperaturze 2 stopni Celsjusza.
Dwa tygodnie po pierwszym wysiewie grochu należy posadzić kolejny rząd. Rozłożenie tego procesu w czasie spowoduje także rozłożenie w czasie i wydłużenie zbiorów. Drugi rząd będzie również stanowił rezerwę na wypadek, gdyby pierwsze sadzenie okazało się zbyt wczesne i nie powiodło się. Wówczas można wykonać jeszcze jedną lub dwie tury wysiewu.
Gdzie i jak sadzić groch?
Groch do rozwoju wymaga dostępu do pełnego słońca - od sześciu do ośmiu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Możliwy jest również wysiew w półcieniu, jednak w takim wypadku nie powinno się liczyć na bardzo obfite zbiory.
Groch lubi bogatą, dobrze zdrenowaną glebę o dość neutralnym pH, pomiędzy 6 a 7,5. Należy zastosować gotowy kompost i wmieszać go w kilka pierwszych centymetrów gleby, aby zapewnić nasionom grochu mocny start.
Groch nie reaguje dobrze na przesadzanie, dlatego nasiona należy wysiewać bezpośrednio na zewnątrz. Powinny one wykiełkować w ciągu 14 dni. Aby przyspieszyć kiełkowanie, nasiona można umieścić w ciepłej (ale nie wrzącej) wodzie i pozostawić na 24 godziny do namoczenia przed sadzeniem.
Podlewanie grochu
W podlewaniu grochu nie chodzi o częstotliwość, ale o ilość dostarczonej wody. Optymalne powinno być obfite podlewanie raz w tygodniu. Jeśli pora roku jest wyjątkowo sucha, można zwiększyć częstotliwość tego zabiegu. Ważne jest, by podlewać groch pod liśćmi, tuż przy ziemi - podlewanie z góry powoduje, że liście będą mokre, co sprzyja rozwojowi chorób.
Nawożenie grochu
Groch, podobnie jak wszystkie rośliny strączkowe, produkuje swój własny azot przy pomocy bakterii. Dlatego groch nie wymaga dodatkowego nawożenia, ale za to lubi bogatą, zróżnicowaną biologicznie glebę. W tym celu warto zastosować kompost w czasie sadzenia, który zwiększy aktywność mikrobiologiczną w ziemi.
W przypadku sadzenia w ubogiej glebie lub w nowym ogrodzie, groch można również potraktować inokulantem, aby zwiększyć obecność bakterii wiążących azot na korzeniach, co zapewni roślinom większy wigor.