Każdy właściciel ogrodu chciałby, aby wyglądał on pięknie niezależnie od pory roku, jednak wielu początkującym wydaje się to być niewykonalne. Udowodnimy, że wcale tak nie jest!


Rośliny w ogrodzie a pory roku


Nasze podwórko może wyglądać atrakcyjnie i różnorodnie przez cały rok, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy w nim rośliny — niektóre bowiem kwitną cały rok lub nie tracą swojego uroku nawet po okresie kwitnięcia.

Klucz leży w odpowiednim doborze roślinności, zwracając największą uwagę na to, co roślina zostawia na sobie nawet po okresie kwitnięcia. Niektóre bowiem, jak wiele iglaków, nie zmieniają kompletnie swojego wyglądu, a inne zostawiają po sobie tylko owoce na swoich gałęziach, dodając zimie charakterystycznego uroku.


Które rośliny zdobią ogród zimą?


Jest wiele gatunków roślin, które nawet po przejściu okresu kwitnięcia potrafią cieszyć oczy. Decydując się na posadzenie kilku z nich w swoim ogrodzie, zapewnisz mu całoroczny blask.


Irga


Owoce irgi potrafią zdobić tę roślinę przez cały okres zimowy, aż do przedwiośnia. Nawet jednak po ich opadnięciu lub zjedzeniu przez głodne zwierzęta, nie traci ona swojego uroku. Doskonale widać wtedy niezwykle charakterystyczny układ gałęzi tej rośliny, który przykryty śniegiem potrafi zachwycić niejedną osobę wyglądem prosto z bajki lub obrazu.


Pieris


Mawia się z humorem, że pierisowi mylą się pory roku i nietrudno jest zobaczyć, skąd wzięło się takie określenie. Jesienią bowiem jego kwiaty wyróżniają na tle scenerii ciepłych barw swoją intensywną zielenią, kontrastując samą swoją obecnością z resztą roślin w ogrodzie. Nie brak mu tego blasku również i zimą, ze względu na całoroczną obecność liści na jego gałęziach.


Kalina koralowa


Podobnie jak irga, kalina koralowa zachowuje swoje owoce nawet podczas zimy, kiedy ozdabiają one jej nagie gałęzie. Wraz z warstwą śniegu potrafi dać to niesamowity efekt, który okaże się przyciągać wzrok każdego gościa w okresie zimowym.


Iglaki


Odmiany iglaków można oczywiście wymieniać, jednak skupmy się na najważniejszym dla nas fakcie — prawie wszystkie gatunki iglaków nie zrzucają swoich igieł na zimę, przez są one niezwykle charakterystyczne dla krajobrazów zimowych. I dokładnie przez tę cechę tak chętnie są wykorzystywane w licznych ogrodach, aby te pozostawały żywe niezależnie od pory roku.