Wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji ogrodu może być trudny, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z tematem. Koszenie trawy to jedna z podstawowych i najbardziej powtarzalnych prac ogrodowych. By cały proces za każdym razem przebiegał sprawnie, należy się wyposażyć w odpowiedni do tego sprzęt. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam dwa popularne urządzenia do koszenia trawy: traktor ogrodowy i robot koszący.

Jak działa robot koszący?

Robot koszący to urządzenie, należące do grupy kosiarek automatycznych. Maszyna ta jest w stanie samodzielnie poruszać się po ogrodzie i kosić trawę. Roboty koszące są wyposażone w silnik elektryczny, który napędza kosę. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają stałej obsługi i nadzoru, jak ma to miejsce w przypadku kosiarek ręcznych.

Roboty koszące w pewnym stopniu przypominają roboty odkurzające - urządzenia te wyposażone są w czujniki skanujące teren, a właściciel może zaprogramować je tak, by zaczynały i kończyły pracę o konkretnej godzinie na danym obszarze. Nowsze modele potrafią także rozpoznać żywe przeszkody na swojej drodze - są więc w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Czym jest traktor ogrodowy?

Traktory ogrodowe to urządzenia, które służą do pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych. Mogą być wyposażone w wiele komponentów: kosiarki, podkaszarki, a nawet glebogryzarki. Charakterystyczną cechą tych urządzeń jest ich wygląd, który, jak nietrudno się domyślić - przypomina traktor. Maszyna wyposażona jest w siedzisko i układ sterujący, który umożliwia wygodną obsługę urządzenia. Traktory ogrodowe są bardzo przydatne w przypadku dużych ogrodów lub terenów zielonych, ponieważ dzięki nim można szybko i sprawnie wykonać wiele prac ogrodowych.

Traktor ogrodowy czy robot koszący - co wybrać?

Zarówno robot koszący jak i traktor ogrodowy, w odróżnieniu od konwencjonalnych kosiarek, pomagają zaoszczędzić spore ilości czasu. Pierwsza opcja to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie przepada za procesem koszenia trawy, ale lubi mieć schludny ogród. Robot koszący wykona całą robotę za Ciebie, nawet podczas Twojej nieobecności! Z kolei traktory ogrodowe są bardziej uniwersalne, jednak wymagają obsługi przez właściciela. Ostateczny wybór należy podjąć, mając na uwadze swoje potrzeby i preferencje.