Jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych w ostatnich latach bez wątpienia jest Monstera. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko efektownemu wyglądowi, ale także nieskomplikowanej pielęgnacji. Jeden ze słynniejszych gatunków tej rośliny - Monstera Deliciosa - to prawdziwy król miejskiej dżungli. Jak go pielęgnować? Jak często podlewać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Monstera - jaka ziemia?

Przepuszczalne podłoże torfowe to najlepsza możliwa opcja do hodowli Monstery. Nie jest jednak koniecznością. Monstera może zostać posadzona także w zwykłej, uniwersalnej ziemi do uprawy roślin doniczkowych. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, warto do gleby dodać nieco perlitu (szkła wulkanicznego), by stała się ona lżejsza oraz pulchniejsza. Wpłynie to także na rozwój korzeni Monstery, które zaczną rozrastać się o wiele szybciej.

Monstera - jak często podlewać?

Monstera, podobnie jak każda inna roślina, wymaga cyklicznego podlewania. Nie jest ona jednak fanką mocno wilgotnej gleby, dlatego z częstotliwością nawadniania należy uważać. Obfite podlewanie Monstery raz w tygodniu, w sezonie wiosenno-letnim będzie wystarczające. Jesień i zima to okres, w którym nasza roślina potrzebuje jeszcze mniej wody. Z tego powodu wystarczy ją podlewać raz na 10 do 14 dni. Dobrym wyznacznikiem tego, czy Monstera potrzebuje wody jest wierzchnia warstwa podłoża - jeśli będzie przeschnięta, oznacza to, że czas ją nawodnić.

Monstera - gdzie hodować?

Jasne oraz lekko zacienione miejsca stwarzają najlepsze warunki do hodowli Monstery. Należy jednak unikać przestrzeni mocno nasłonecznionej, ponieważ bezpośrednio padające promienie słońca nie są jej sprzymierzeńcem - w wyniku poparzeń roślina może dostać nieestetycznych przebarwień, których nie da się już później pozbyć. Z tego powodu, ustawiając Monsterę warto zachować odległość 2-3 metrów od okna. Z kolei ulokowanie jej w pełnym cieniu, pozbawi ją charakterystycznych, efektownych nacięć na liściach. Monstera nie powinna także stać w sąsiedztwie okien balkonowych (szczególnie latem i wiosną), a także obok grzejnika lub kominka.

Monstera - jak nawozić?

Regularne nawożenie Monstery pomoże jej szybko i zdrowo rosnąć. W okresie marzec-sierpień, warto nawozić ją raz na 2 tygodnie. Monstery, które na co dzień stoją w zacienionym miejscu, dawkę nawozu powinny otrzymać raz na 3 tygodnie. Ze względu na mniejszą ekspozycję na słońce, rośliny te nie posiadają dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Jesienią i zimą nawożenie Monstery jest niewskazane.

Monstera - jak podeprzeć?

Aby uprawa Monstery w donicy przebiegała pomyślnie, nie można rośliny zostawić samej sobie. Jej duże, masywne liście wymagają podparcia - w przeciwnym razie oklapną, ujmując im uroku. Jaka jednak powinna być podpora do Monstery? Najlepiej sprawdzi się taka wykonana z drewna lub bambusa, dodatkowo owinięta matą kokosową bądź mchem. Bez problemu można je nabyć w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych.

Wybraną podporę należy wbić w podłoże uważając, by nie uszkodzić korzeni Monstery. Wysokość palika powinna być nieco mniejsza od najwyższego punktu rośliny. Gdy całość jest już stabilna, pnącze Monstery należy przy pomocy drutu florystycznego przywiązać do podpory. W razie potrzeby można użyć zwykłego sznurka. Jeśli wszystkie kroki zostaną wykonane poprawnie, roślina po czasie zacznie się pięknie piąć po podporze.

Monstera - jak przesadzić?

Młode Monstery, które posiadają drobne liście i nie przekraczają wysokości jednego metra, należy przesadzać co rok przez pierwsze 3 lata jej życia. Najlepszą do tego porą roku jest przełom marca i kwietnia. Należy pamiętać, by od momentu przesadzenia odczekać około 48 godzin z podlaniem Monstery. Rośliny powyżej trzeciego roku życia nie potrzebują już ani wymiany donicy, ani przesadzania.

Jak dbać o Monsterę? - Podsumowanie

Monstery można zaliczyć do grupy roślin mało wymagających. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju i doglądać raz na jakiś czas, a staną się efektowną ozdobą każdego pomieszczenia. Ponieważ Monstery są proste w pielęgnacji, są polecane osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w świecie ogrodnictwa.