Ćma bukszpanowa


Ten mały owad został zaobserwowany po raz pierwszy w Europie dopiero niedawno, jednak rozprzestrzenia się on w zatrważającym tempie. Widujemy go nie tylko w naszych przydomowych ogrodach, ale również i na działkach.

Ćma bukszpanowa jest ogrodowym szkodnikiem, a najbardziej szkodliwe dla roślin są ich larwy. Żerują one, zgodnie z sugestią daną nam przez nazwę owada, na bukszpanach, bardzo często używanych do żywopłotów. Co prawda w wyniku ich żywienia roślina nie jest kompletnie zniszczona, ale zazwyczaj pozostaje uszkodzona na tyle, że w bardzo szybkim tempie usycha.


Czerwce


Czerwce są stałymi bywalcami w naszych ogrodach, przebywają głównie na roślinach doniczkowych, drzewach iglastych oraz owocowych. Są to jednak szkodniki, występujące w dużej ilości. Najbardziej niebezpieczne dla roślin są dorosłe osobniki, wysysające soki z tkanek roślinnych, uszkadzając ich liście i łodygi. Miejsca, na których czerwce żerowały, z czasem żółkną, a później usychają.


Złotooki


Nazywane potocznie złotookami, owady złotookowate są częstymi gośćmi w naszych ogrodach. Na nasze szczęście, są one też niezwykle pożytecznymi gośćmi — żywią się one wieloma szkodnikami ogrodowymi, takimi jak mszyce czy czerwce. Spożywają też pyłek i nektar roślinny, będąc po takiej diecie bardziej płodnymi. Warto więc będzie zadbać o to, żeby w naszym ogrodzie znalazły się właśnie rośliny miododajne.


Przędziorki


Bardzo łatwo rozpoznać jest te szkodniki, ze względu na bardzo charakterystyczne zniszczenia, które po sobie zostawia. Liście roślin, na których żerują przędziorki, mają na swojej dolnej części delikatną, choć bardzo gęstą pajęczynę, wytworzoną przez owada. I chociaż jest najbardziej dostrzegalna właśnie na liściach, występuje również na rozwidleniu łodyg, na wierzchołkach pędów oraz u nasady ogonków liściowych.

Pluskwiaki te żerują głównie na roślinach domowych rosnących w wysokiej wilgotności powietrza, takich jak monstera, dracena, jaśmin czy fikus.


Ważki


Ważki żyją przeważnie w środowiskach wodnych, takich jak ogrodowe stawy i oczka wodne. Są one drapieżnikami, zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki żywią się komarami, muchami oraz innymi małymi owadami.

Należy jednak pamiętać o tym, że ważki preferują miejsca o wysokiej jakości wody, więc chcąc zadbać o dobro nowych lokatorów, powinniśmy jak najczęściej sprawdzać nasze stawy i oczka wodne.