Owady w ogrodzie wydają się praktycznie każdemu człowiekowi tak normalną rzeczą, jak śnieg w zimę, a jednak bardzo mało osób tak naprawdę umie rozpoznać więcej niż kilka rodzajów insektów odwiedzających ich kwiaty.

Witamy w pierwszej części kompendium wiedzy o owadach ogrodowych!

Pszczoły


Pszczoły, a konkretniej pszczoły samotnice, są bardzo pożytecznymi insektami w waszych przydomowych ogródkach. Od pszczół miodnych różnią się tym, że samice żyją samotnie — same zakładają gniazda i karmią swoje młode. Nie żądlą również ludzi w obronie swojego gniazda, tak, jak robią to pszczoły miodne, co czyni te gatunki pszczół idealnym towarzyszami ogrodowymi.

Pszczoły samotnice mogą samodzielnie wykopać sobie norki na gniazda bądź zagnieździć się w gotowych szczelinach. Zawsze należy się więc upewnić, czy w danym miejscu nie kryją się nasze malutkie przyjaciółki.


Trzmiele


Trzmiele są ważnymi owadami zapylającymi. Ze względu na to, że żywią się one pyłkiem, w jego poszukiwaniu zapylają one większość roślin znajdujących się statystycznie w polskich ogrodach. Są one również bardzo wydajne w swoje pracy, ze względu na to, że mogą one zapylić nawet kilka tysięcy roślin w ciągu jednego dnia.

Na gniazda wybierają sobie zazwyczaj zakamarki budynków, gruzowiska, podziemne nory lub kępy suchych traw, a same gniazda są dwuczęściowe — podzielone na część zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrzna złożona jest z suchych traw, patyków czy mchu, podczas gdy zewnętrzna zbudowana jest z woskowych komór, gdzie owady te przechowują jedzenie oraz potomstwo.


Skorki


Każdy z nas na pewno widział skórka przynajmniej raz w życiu. Owady te mają bardzo mieszane opinie, nazywane jednocześnie pasożytami i pożytecznymi. Przyjrzyjmy się więc temu, co skorki konkretnie robią w naszych ogrodach. Żywią się one głównie mniej ruchliwymi owadami, w większości będących szkodnikami w naszych ogrodach, jednak nie należy zapominać o tym, że są one wszystkożerne. Mogą one podgryzać kwiaty, wyjadając ich słupki i pręciki oraz zjadać owoce roślin uprawnych.


Mszyce


Będąc jednym z najbardziej znanych szkodników, mszyce są dobrze znany wielu ogrodnikom. Są to owady podróżujące w dużych grupach i żywiące się głównie sokiem roślinnym, który wysysają bezpośrednio z roślin, co w rezultacie szkodzi roślinie i uniemożliwia im poprawny dalszy rozwój. Potrafią one zbierać pokarm na prawie ⅓ swojej masy w ciągu ledwie godziny, przez co nietrudno jest zrozumieć, dlaczego są one tak szkodliwe dla naszych ogrodów.


Biedronki


Biedronki, jako naturalny wróg mszyc, są bardzo pożytecznymi owadami, które powinniśmy przywitać z otwartymi ramionami na naszych liściach. Jedna biedronka potrafi zjeść nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie, co czyni z nich jedne z najbardziej skutecznych owadów w zwalczaniu tych szkodników. Oprócz mszyc biedronka zjada również inne szkodniki, takie jak czerwce czy przędziorki.