Jeże to z pewnością jedna z najbardziej ukochanych zwierząt, uwielbianych zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. Co jednak należy o nich wiedzieć w momencie, kiedy stają się regularnymi gośćmi w naszych ogrodach?


Szkodniki czy przyjaciele?


W związku ze swoją biologią, jeże zdobywają pożywienie zazwyczaj nocami, co czyni je doskonałymi sojusznikami naszych trawników. Wśród gatunków, które najchętniej zajadają, znajduje się duża ilość ogrodowych szkodników, jakich jak owady, dżdżownice czy ślimaki. Mogą też skutecznie oczyścić nasz ogród z padlin małych ssaków i ptaków, którymi również mogą się żywić. Po owoce czy warzywa jeże sięgną jedynie w ostateczności, gdy nie będą mogły znaleźć niczego innego.

Jeże więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla roślin obecnych w naszych ogrodach, a mogą być ich ogromnymi sojusznikami.


O czym należy pamiętać podczas spotkań z jeżem?


Podczas dbania o jeże, należy pamiętać o tym, że w Polsce znajdują się one pod ścisłą ochroną. Jeżeli przez nasz ogród tylko przechodzą lub pojawiają się na chwilę, najlepiej zostawić je w spokoju. Inaczej możemy je spłoszyć i narazić na stres. Pod żadnym pozorem nie wolno do niego podchodzić lub probować go dotykać. Wyjątkami są sytuacje, gdy jeż jest ranny lub potrzebuje pomocy — mógł zaklinować się między gałęziami.


Jak poprawnie dbać o jeże?


Jak więc dbać o jeża, wiedząc, że jest on pod ochroną? Można to zrobić bez dotykania go lub nawet zbliżania się do niego poprzez zapewnienie mu odpowiednich warunków w naszym ogrodzie, zanim jeszcze w ogóle się w nim pojawi.

W związku z ich mięsożernością, możemy dokarmiać jeże bardzo rozdrobnionymi kawałkami wołowiny lub wysokomięsną karmą dla psów i kotów. Najlepiej sprawdzi się jednak mokra karma dla kotów, taką, według obserwacji, jeże podjadają najczęściej. Można również podrzucać im owady karmowe.


Jak przygotować ogród pod jeże?


Jeśli chcemy, aby jeże zostały stałymi bywalcami naszego ogrodu, możemy dostosować go pod ich potrzeby i bezpieczeństwo. Najważniejsze jest nieużywanie silnych środków chemicznych, które mogą zaszkodzić małemu zwierzęciu i skutecznie odstraszyć je od naszego podwórka na dobre. Zdecydowanie się na lżejsze chemikalia bądź nawozy naturalne nie tylko może poprawić stan niektórych naszych roślin, ale i wzbogać naturalną faunę ogrodową.

Można również pomyśleć nad stworzeniem w ogrodzie oczka wodnego, jeśli jeszcze go nie mamy. Należy jednak zadbać o czystość wody i jak najmniejsza ilość chloru, tak, aby zwierzę mogło bezpiecznie pić wodę i w niej pływać.