Jaki agregat prądotwórczy wybrać do swojego domu?
Przerw w dostawie energii elektrycznej doświadczył każdy z nas. Czasem trwało to kilka minut, a czasem całe dnie. Wówczas głowę zaprzątał nam nie tylko brak światła, ale także kwestia tego, czy bateria w telefonie wytrzyma do rana, albo jak poradzi sobie żywność umieszczona w zamrażarce i lodówce. Brak prądu potrafi dać w kość i skutecznie pokrzyżować plany domowników. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, mogące uchronić każdego przed niedostatkiem energii elektrycznej - a jest nim agregat prądotwórczy. Jak wybrać właściwy do swojego domu?
Jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy składa się przede wszystkim z dwóch elementów: silnika spalinowego oraz prądnicy. To właśnie prądnica odpowiada za zamianę (w drodze indukcji) ruchu tłoków na energię elektryczną w uzwojeniu. W późniejszym etapie wytworzony prąd przekazywany jest do określonego fragmentu sieci energetycznej, bądź też bezpośrednio do wybranego urządzenia. Każdy agregat prądotwórczy, w zależności od producenta, typu silnika czy specyfiki urządzenia, może różnić się od siebie pod względem technicznym.
Na co zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy?
Przede wszystkim, wybierając agregat prądotwórczy musimy przeanalizować, ile wynosi łączna moc urządzeń, które chcemy pod niego podpiąć. Pamiętaj! Suma mocy wszystkich podłączonych sprzętów musi być mniejsza, niż docelowa moc samego agregatu. Należy również mieć na uwadze, że nie każdy agregat prądotwórczy nadaje się do wszystkiego. Niektóre z nich lepiej sprawdzą się w domach jednorodzinnych, a inne w gospodarstwach rolnych. Z tego względu uważnie czytajmy opisy produktów i deklaracje producenta, dotyczące przeznaczenia urządzenia.
Podział agregatów prądotwórczych
W zależności od typu konstrukcji, wyróżnić możemy:
- Stacjonarny agregat prądotwórczy - jak wskazuje nam nazwa, jest to typ ciężki typ agregatu. Jego relokacja w pojedynkę jest praktycznie niemożliwa - by go przenieść, konieczna jest pomoc innej osoby lub specjalnego wózka. Stacjonarne agregaty prądotwórcze nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy często go przemieszczać.
- Przenośny agregat prądotwórczy - jest to sprzęt lżejszy i mniejszy gabarytowo. Ze względu na swoją kompaktowość, nie sprawia żadnych problemów z transportem. Przenośny agregat prądotwórczy to idealne rozwiązanie na wycieczki, kempingi czy działki rekreacyjne.
Podział agregatów ze względu na sposób uruchamiania
- Agregat prądotwórczy z rozruchem ręcznym - urządzenie uruchamia się dzięki lince rewersyjnej. Mechanizm w tym wypadku jest podobny, jak w przypadku sprzętu ogrodniczego - na przykład kosiarki.
- Automatyczny agregat prądotwórczy - obsług tego sprzętu jest o wiele wygodniejsza, niż w przypadku modeli z rozruchem ręcznym. Włączenie go wymaga jedynie przekręcenia dedykowanego klucza we wbudowanej stacyjce.
Agregat prądotwórczy | Diesel czy benzyna?
Na pytanie: benzyna czy diesel? Większość ludzi pierwsze skojarzenie ma z samochodami. Dziś jednak to nie o nich mowa, lecz o agregacie prądotwórczym. Agregat prądotwórczy może być zasilany jednym z powyższych typów paliw. Które rozwiązanie jest lepsze dla domu?
Agregat prądotwórczy na benzynę
Największą zaletą agregatów prądotwórczych benzynowych jest ich cena - najtańsze modele można zakupić już za kilkaset złotych. Ich konstrukcja jest nieskomplikowana, a proces konserwacji ogranicza się do wykonania szybkiego przeglądu urządzenia raz na około 100 godzin użytkowania. Agregat prądotwórczy na benzynę z reguły pracuje ciszej, niż egzemplarze wykorzystujące diesel. Warto też wspomnieć, że benzyna wykazuje dużą odporność na skrajne temperatury. Dzięki tej zdolności, agregaty prądotwórcze przez nią napędzane bez trudu odpalają w sezonie zimowym - co bywa częstym problemem w przypadku diesli.
Benzynowy agregat prądotwórczy będzie odpowiedni do zasilenia urządzeń w przeciętnym gospodarstwie domowym. To także dobre rozwiązanie dla każdego, kto zamierza z niego korzystać jedynie sporadycznie. Niskie koszty zakupu i szeroki wybór dostępnych modeli pozwala znaleźć benzynowy agregat prądotwórczy przystępny na każdą kieszeń.
Agregat prądotwórczy diesel
Zasilane dieslem agregaty prądotwórcze kupimy po wyższej cenie, niż benzynowe, jednak nie dzieje się tak bez powodu. Urządzenia te wyposażone są w silnik wysokoprężny, który w czasie pracy spala dwukrotnie mniej paliwa. Oznacza to, że koszty związane z eksploatacją agregatu są niższe. Inwestycja w agregat prądotwórczy diesel jest wyższa w momencie zakupu, jednak w perspektywie długofalowej opłaca się bardziej, niż w jego benzynowy odpowiednik. Nie można zapominać, że urządzenia na diesel mają większą moc, są trwalsze i nadają się do długiej, nieprzerwanej pracy.
Agregat prądotwórczy diesel jest wydajniejszą opcją, z uwagi na posiadany silnik. Diesle najczęściej wykorzystuje się w firmach i na placach budowy. Ze względu na cenę, warto się zastanowić, czy do naszego domu potrzebujemy urządzenia o tak dużej mocy.
Jaki agregat prądotwórczy wybrać w zależności od rodzaju odbiornika?
Przeglądając oferty agregatów prądotwórczych szybko można zauważyć, że poza podziałem na modele benzynowe i na diesla, konsumenci wybrać muszą model o odpowiednim napięciu. Do wyboru mamy agregat prądotwórczy jednofazowy oraz trójfazowy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, moc urządzenia musi być wyższa od sumy mocy podłączonych sprzętów. Pytanie jednak brzmi - ile razy wyższa?
Agregaty prądotwórcze jednofazowe
Aby agregat prądotwórczy pracował sprawnie, jego moc musi przewyższać podpięte do niego urządzenia. W przypadku agregatów jednofazowych, aby zasilić sprzęty RTV i AGD (komputer, pralka, mikrofala, lodówka, odkurzacz itp.), a także urządzenia grzewcze czy oświetlenie - zarówno żarowe, jak i LED - potrzebny będzie model o mocy 1,2 razy większej. Z kolei spawarki i urządzenia z silnikiem elektrycznym wymagają agregatów o 1,5 razy większej mocy, a zasilacze awaryjne UPS - 1,7 razy.
Agregaty prądotwórcze trójfazowe
Moc agregatu prądotwórczego trójfazowego powinna być:
- 1,5 razy większa dla urządzeń zasilanych silnikiem elektrycznym.
- 3 razy większa dla sprzętów z elektrycznym silnikiem trójfazowym (betoniarka, pompa, mieszalnik).
- 5 razy większa w przypadku oświetlenia sodowego.
- 9 razy większa dla sprzętów z trójfazowym silnikiem elektrycznym mających ciężki rozruch (stare betoniarki, pompy, hydrofory).
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest od wielu czynników. Jak zostało wspomniane wcześniej, najtańsze są agregaty prądotwórcze benzynowe. Ich cena zaczyna się już od 500 zł za najprostszy egzemplarz. Warto jednak pamiętać, że kwota ta przekłada się na jakość urządzenia. Agregaty benzynowe są tanie, jednak generują wysokie koszty eksploatacyjne, w porównaniu do modeli napędzanych przez diesel.
Agregaty prądotwórcze diesel są opcją wymagającą większego początkowego wkładu finansowego. Ich cena zaczyna się od około tysiąca złotych i rośnie wraz z mocą i stopniem zaawansowania wykorzystanej technologii. Jeżeli zależy nam na sprzęcie z większą liczbą dodatkowych funkcji, będziemy musieli zapłacić +/- 4000 zł. Dobry trójfazowy agregat prądotwórczy kosztować może jeszcze więcej.
Agregat prądotwórczy do domu | Podsumowanie
Agregat prądotwórczy jest przydatnym urządzeniem, które może poratować w chwilach, gdy z jakiegoś powodu nasze gospodarstwo domowe pozbawione zostało dostępu do energii elektrycznej. Do zasilania sprzętów w średniej wielkości budynku, na spokojnie wystarczy agregat benzynowy o napięciu 230 V. Dla pewności, przed zakupem warto dokładnie obliczyć łączną moc urządzeń, które zamierzamy podłączyć do maszyny - agregat powinien mieć moc o 30% większą niż ich suma.
Jak poznać moc agregatu prądotwórczego? Wszystko opisane jest na tabliczce znamionowej, załączonej do urządzenia. Warto także zwracać uwagę na takie oznaczenie, jakim jest AVR - stabilizacja napięcia. To ważne, jeśli agregat prądotwórczy docelowo ma zasilać sprzęty komputerowe, które są wyjątkowo czułe na zmiany napięcia, przez co łatwo mogą ulec uszkodzeniu.
Agregat prądotwórczy na budowę
Jeśli celujemy w urządzenie będące w stanie zasilić dużą grupę potężnych sprzętów elektrycznych, jakie występują na przykład na placach budowy, najlepszy w takim wypadku będzie agregat prądotwórczy diesel o napięciu. 400 V. Co więcej, takie agregaty zazwyczaj wyposażone są w system SZR, którego zadaniem jest automatyczne włączanie urządzenia w przypadku braku energii elektrycznej.
Agregat prądotwórczy na działkę
Na działki rekreacyjne najlepiej sprawdzą się agregaty prądotwórcze trójfazowe, które są w stanie zasilić wszystkie potrzebne sprzęty przez dłuższy okres czasu. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku działek rekreacyjnych zazwyczaj nie istnieje duże zapotrzebowanie na prąd. Z tego względu śmiało można się zdecydować na mały model urządzenia, bądź też średniej wielkości przenośny agregat akumulatorowy.
Agregat prądotwórczy do sklepu
Każdy sklep - nawet ten nieduży - potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej, chociażby ze względu na kasy fiskalne czy chłodziarki przepełnione mrożoną żywnością. Doliczając do tego pozostałe sprzęty AGD i oświetlenie, jedną z bezpieczniejszych opcji wydaje się wybór trójfazowego agregatu prądotwórczego o mocy sięgającej nawet 10 KW. Oczywiście, ostateczna moc powinna być uzależniona od łącznej mocy sprzętów elektrycznych w sklepie. Dobrze, gdyby wybrane urządzenie posiadało oznaczenie AVR.
Agregat prądotwórczy turystyczny
W kwestii agregatów turystycznych, polecamy modele jednofazowe, o małej bądź średniej mocy. Wszystko to z uwagi na fakt, że ich przeznaczeniem nie jest ciągłe zasilanie rozbudowanej sieci urządzeń, lecz jednego, do maksymalnie 3-4. W przypadku kempingu najlepiej sprawdzi się przenośny agregat prądotwórczy, który nie będzie sprawiał problemu z przechowywaniem i transportem.
Agregat prądotwórczy do betoniarki
Aby bez problemu zasilić betoniarkę, przydatny będzie agregat prądotwórczy trójfazowy o napięciu 400 V. Najlepiej, gdyby pracował w oparciu o diesel, aby zredukować jego koszty eksploatacyjne. Diesle pracują nieco głośniej od modeli benzynowych, jednak nie powinno być to dużą przeszkodą, szczególnie w środowisku budowlanym.