Jak zbudować domek narzędziowy z drewna?
Decyzja podjęta - budujesz domek narzędziowy. Materiały kupione, narzędzia w gotowości, tylko.. Co dalej? Jeśli to twój pierwszy raz z taką konstrukcją, zapewne nie wiesz, gdzie zacząć. Nie bój się - jesteś we właściwym miejscu! W poniższym artykule prezentujemy krótki przewodnik o tym, jak zbudować domek narzędziowy z drewna.
Budowa domku na narzędzia: Wybór miejsca
Zanim dowiesz się jak zbudować domek narzędziowy, musisz wiedzieć, w którym miejscu go umieścisz. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę w czasie wyboru lokalizacji. Nim rozpoczniesz budowę konstrukcji upewnij się, że:
- Domek narzędziowy będzie zdobił ogród i nie przysłoni jego najpiękniejszych elementów
- Budynek otrzyma odpowiednią dawkę światła słonecznego, by wystarczająco oświetlić jego wnętrze
- Wokół wybranego terenu nie ma krzewów, roślin i drzew, które rosnąc mogłyby sprawić problem w przyszłości
- Będziesz mieć zapewniony dostęp do konstrukcji z każdej strony, dzięki czemu jej konserwacja nie będzie utrudniona
Jeśli przeanalizujesz powyższe punkty i uznasz, że wybrana lokalizacja spełnia wszystkie wymogi, możesz przystąpić do budowy domku na narzędzia.
Budowa podstawy domku narzędziowego
Gdy miejsce na domek narzędziowy mamy wybrany, możemy przystąpić do kolejnego kroku - budowy podstawy. Jej zadaniem jest stworzenie trwałego, płaskiego podłoża dla naszej konstrukcji. Bez niej całość mogłaby stać nierówno, a po upływie lat nawet zacząć zapadać się pod ziemię.
Wybór materiału naszej podstawy zależy od indywidualnych preferencji. Drewniany fundament będzie dobrze współgrał z resztą konstrukcji, natomiast beton lub kostka brukowa może okazać się trwalszym wyborem.
Szkielet domku na narzędzia
Podłoże już gotowe, czas przystąpić do budowy właściwej konstrukcji. Zacznij od zbicia podłogi, a następnie reszty szkieletu, uzupełniając go o kolejne deski od dołu w górę. Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli dysponujesz gotowymi ścianami wymagającymi jedynie montażu. W takim wypadku trzymaj się ściśle dołączonej instrukcji i poproś kogoś o pomoc - pojedynczy panel może całkiem sporo ważyć, nie warto więc siłować się z nim w pojedynkę ryzykując przy tym swoje zdrowie (i panel).
Podczas całego procesu wspomagaj się miarą i poziomicą. Zadbaj o to, by całość była prosto, a w miejscach złączeń nie było żadnych szpar. Dopiero gdy zyskasz pewność, że całość została zamontowana perfekcyjnie, możesz przejść do następnego etapu.
Domek narzędziowy: Budowa dachu
Aby Twój domek narzędziowy był kompletny, musisz jeszcze zbudować jego dach. Ponieważ stanowi on główną linię obrony przed żywiołami, warto użyć do jego budowy nieco trwalszego surowca niż drewno - na przykład blachy. To nieco droższe rozwiązanie, jednak z pewnością przyniesie lepsze rezultaty.
Ponownie jak w przypadku ścian, w czasie budowy dachu domku na narzędzia zacznij od jego szkieletu, uzupełniając go o kolejne elementy. Pomocna może być przy tym drabina lub platforma, ponieważ będziesz pracować na wysokości. Gdy całość jest gotowa pozostaje Ci tylko jedno - zamontować drzwi i okna. Po wszystkim Twój domek na narzędzia jest gotowy do użytku.