Warzywnik w ogrodzie nie jest kosztowny, natomiast wymaga nakładu pracy oraz czasu. Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja i cierpliwość w hodowaniu warzyw. Oczywiście niezbędna będzie także podstawowa wiedza w zakresie hodowania warzyw. Jeśli marzy Ci się własny warzywnik, dowiedz się jak poprawnie hodować warzywa i jakie warunki im zapewnić.

Wybierz odpowiednie miejsce

Ogródek warzywny powinien być oddalony od ruchliwej drogi. Stanowisko na warzywa powinno mieć dobry dostęp do światła oraz być osłonięte przed wiatrem. Niekorzystne będą duże drzewa obok ogródka, ponieważ będą go zacieniać, a systemy korzeniowe będą zabierać wodę i składniki odżywcze dla warzyw. Warzywa mając dostęp do słońca smakują dużo lepiej oraz mają więcej witamin. Istotną kwestią w doborze miejsca na warzywnik jest wzięcie pod uwagę dostępu do wody. W sezonie wegetacyjnym warzywa wymagają dużej ilości wody, więc ważne będzie skuteczne doprowadzanie jej. Wybierając odpowiednie miejsce znaczący jest też teren, który powinien być równy aby woda z opadów nie gromadziła się w miejscu uprawy warzyw.

Gleba w ogrodzie ma znaczenie

Warzywa potrzebują żyznej, próchniczej i dobrze przepuszczalnej gleby. Jeśli oczekujemy obfitych zbiorów warzyw, a nasza gleba nie spełnia tych wymagań konieczne będzie odpowiednie jej przygotowanie. Można ją wymienić albo wymieszać z materią organiczną. Żyzna gleba jest bogata w składniki pokarmowe. Powinna być dobrze przepuszczalna, ale również utrzymywać prawidłowy stopień wilgoci. Ważne jest również odpowiednie napowietrzenie gleby poprzez przekopanie, co jest istotne dla rozwoju systemu korzeniowego. Dla większości warzyw sprawdzi się lekko kwaśny odczyn podłoża (pH 6-7).

Pielęgnowanie ogródka i warzyw

Odpowiednia pielęgnacja zapewni obfite plonowanie. Główny zabieg pielęgnacyjny to plewienie, w celu pozbycia się rosnących chwastów. Jeśli dopuścimy do ich kwitnienia oraz wydania nasion szybko się rozsieją i namnożą. Niezwykle ważne jest również nawadnianie, zwłaszcza w najbardziej upalne miesiące. Gleba zawierająca dużą ilość materii organicznej zdecydowanie dłużej utrzymuje wilgoć. Warzywa powinny być również regularnie zasilane nawozami. Najlepsze będzie podsypywanie grządek kompostem lub podlewanie ich biohumusem. Skuteczne będą także nawozy mineralne uzupełniające niedobory pierwiastków.