Dobrze dobrany nawóz może okazać się kluczowy dla Twojego ogrodu oraz dobra Twoich roślin. Niektóre z nich mogą nawet go wymagać do poprawnego rozwoju, przez co kwestia ta staje się jeszcze ważniejsza. Czym jednak kierować się, dokonując tego wyboru? Nie martw się — jesteśmy tutaj, aby zaprowadzić Cię krok po kroku!

Jakie są typy nawozu?


Zacznijmy od podstaw — typów nawozów. Oczywiście istnieje wiele różnych podziałów, ze względu na interesujące nas czynniki, ale my skupimy się na dwóch konkretnych; podział ze względu na rośliny oraz podział ze względu na sposób stosowania.

Warto jednak nakreślić jest pozostałe kategorie:

  • podział ze względu na długość działania,
  • podział ze względu na postać,
  • podział ze względu na skład.


Podział nawozów ze względu na rośliny jest tak samo prosty, jak wydaje się być. Dobieramy nawóz do typu rośliny, jaka znajduje się w naszym ogrodzie — mając iglaki, stosujemy nawóz do iglaków, mając grządkę z warzywami, stosujemy nawóz do warzyw itd. Możemy również spotkać nawozy do konkretnych nie typów, a gatunków roślin, takich jak np. truskawki czy hortensja. Dzieje się tak, ponieważ mają one konkretne wymagania w sprawie swojej gleby oraz warunków, przez co mają nawozy dopasowane konkretnie pod siebie.

W sklepach można znaleźć również nawozy uniwersalne, dopasowane w dużej części do każdego rodzaju rośliny — zaleca się używanie ich w przypadku, gdzie w naszych ogrodach znajduje się tyle różnych gatunków, że stosowanie pojedynczych nawozów byłoby niezwykle trudne i nie służyłoby nam finansowo.

W kwestii podziału nawozów ze względu na sposób stosowania wyróżniamy jedynie dwa typy; doglebowe i dolistne. Zgodnie z nazwą, nawozy doglebowe stosuje się na ziemię wokół rośliny. Są one najbardziej rozpowszechnionym typem nawozu ze względu na swoją skuteczność i łatwość w stosowaniu. Nawozy dolistne są jednak równie cenione przez ogrodników, dzięki czemu coraz częściej pojawiają się na półkach sklepowych w przystępnych cenach.


Jaki nawóz jest najlepszy?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór ten zależy bowiem od ogromnej ilości czynników, o czym świadczy sama liczba podziałów nawozów. Nie znaczy to jednak, że możemy kupić pierwszy lepszy i uznać to za koniec trudów — nasze rośliny zasługują na wszystko, co najlepsze.

W polskich ogrodach dominuje wielogatunkowość, przez co najczęściej wybieranym rodzajem nawozu jest ten uniwersalny, długo działający. Dzięki temu właśnie tego nawozu najwięcej jest na półkach i mamy w czym wybierać w kwestii jakości.


Kiedy najlepiej jest nawozić?


O ile istnieją nawozy do stosowania w konkretne pory roku lub okresy, większość stosuje się zazwyczaj w okresie wiosennym lub na przełomie wiosny i lata. Jest to moment, kiedy rośliny potrzebują najwięcej składników odżywczych, ze względu na zakończony właśnie okres zimowy, a nawóz jest dokładnie tym, czego potrzebują.