Podłoże to sztuczna gleba dla roślin, która przyczynia się do zdrowego ich wzrostu. Można wyróżnić różne rodzaje podłoży. Ale jaką funkcję pełni podłoże i jak wybrać właściwy rodzaj?
Dobre podłoże spełnia kilka podstawowych cech zapewniających dobrą wymianę tlenu. Ważna jest także ilość wody, którą podłoże może zatrzymać, aby dostarczyć składniki odżywcze do rośliny i umożliwić korzeniom "oddychanie". Zalecamy wcześniejsze dokładne przemyślenie wyboru podłoża, ponieważ w ten sposób dostosowuje się nawożenie roślin. Podłoża występują w różnych rodzajach, w zależności od pożądanych właściwości.


Hydro granulaty


Hydrokultura to system, w którym korzenie roślin rosną pomiędzy granulkami wykonanymi z wypalonej gliny. Granulki gliny pochłaniają wodę i składniki odżywcze, które są stopniowo dostarczane roślinom. Gruboziarnista struktura granulek zapobiega zbijaniu się podłoża, umożliwiając korzeniom roślin pobieranie odpowiedniej ilości tlenu przez cały czas. Poręczny wskaźnik poziomu wody informuje o tym, ile wody rośliny mają jeszcze do dyspozycji.


Ziemia doniczkowa


Ziemia doniczkowa to mieszanka różnych surowców naturalnych. Podstawowym surowcem jest torf, dzięki któremu ziemia doniczkowa ma wystarczającą zdolność pochłaniania wody. Do torfu dodaje się inne surowce, takie jak kora, włókno kokosowe, kompost, glina, nawozy i wapno. Ziemia doniczkowa jest lżejsza niż na przykład cięższa ciemna ziemia ogrodowa. Wilgotnościomierz jest poręcznym narzędziem do pomiaru wilgotności bryły korzeniowej.


Vulcastrat


Vulcastrat jest często stosowany w półkulturze i stanowi czystą mieszankę minerałów, takich jak lawa, pumeks i zeolity. Skała wulkaniczna ma taki sam efekt jak hydroponika. Ponieważ vulcastrat absorbuje więcej wody niż zwykła gleba, stopniowo uwalnia wodę do korzeni. Ponadto woda nie gromadzi się na dnie doniczki i pozostaje poza zasięgiem korzeni, ponieważ vulcastrat pochłania wodę do wysokości 30 cm. Kolejną zaletą jest to, że vulcastrat ma bardzo stabilną wartość pH, co ułatwia roślinom przyswajanie składników odżywczych.