Donice ogrodowe mogą przyczynić się do poprawy wyglądu każdego ogrodu, ale tylko pod warunkiem, że zostaną dobrze dobrane do roślin, które mają w nich rosnąć. Spora część początkujących ogrodników ma z tym problem, dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, czym się należy kierować dobierając donice ogrodowe do roślin?

Czym się kierować wybierając donice ogrodowe?

Wiele osób, w szczególności tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem ma często problem z wyborem odpowiedniej donicy do ogrodu. Wybór jest naprawdę ogromny, co tylko utrudnia podjęcie właściwej decyzji.

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest wielkość rośliny. Donice ogrodowe powinny być wystarczająco duże, aby pomieścić całe systemy korzeni, ale nie powinny być przesadnie ogromne, ponieważ będą one wtedy utrudniać pielęgnację rośliny. Drugim kryterium jest rodzaj rośliny. Jeśli ma ona tendencję do rozrastania się, to lepiej jest wybrać donicę o głębokości co najmniej 30 cm.

Trzecim kryterium jest materiał wykonania. Jeśli zależy nam, by donice służyły dłużej niż jeden sezon, zdecydujmy się na modele gliniane bądź kamienne. Glina jest naturalnym materiałem, który dobrze przepuszcza powietrze i wodę. To nieco kosztowna opcja, jednak gwarantuje wytrzymałość na lata. Z kolei jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, donice plastikowe powinny być bardziej przystępnym wyborem. Plastik jest lekki i łatwy w utrzymaniu czystości.

Ostatnim kryterium jest kształt donicy. Donice ogrodowe mogą mieć różne kształty, ale najlepiej jest wybrać taką, która będzie odpowiednia dla konkretnej rośliny. Na przykład, jeśli roślina ma tendencję do rozrastania się w boki, to dobrze jest wybrać donicę o kształcie kulistym lub stożkowatym.

Donice ogrodowe - dodatek do roślin

Wybierając donice ogrodowe, najważniejszym kryterium zawsze pozostanie typ rośliny, która zostanie w nich umieszczona. Podczas zakupów nie należy zapominać o aspektach wizualnych: donice dobierajmy tak, by swoim wyglądem i kolorem nie przyćmiły urody kwiatów w nich zasadzonych. To w końcu jedynie element dodatkowy, a nie punkt główny całej kompozycji.