Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, pora więc zakasać rękawy i założyć rękawice ogrodowe. Sporządziliśmy listę czynności, które pomogą w uzyskaniu świetnie wyglądającego ogrodu.

1. Oczyszczanie i grabienie


Śnieg stopniał, a ziemia zaczęła wysychać — czas na wiosenne porządki. Po pierwsze, za pomocą grabi lub dmuchawy do liści należy usunąć warstwy liści, które mogą być przyczyną gnicia lub butwienia trawy. Liście i inne zalegające odpady organiczne stanowią doskonały dodatek do kompostu.

2. Pielenie


Pozbądź się jak najszybciej wszelkich chwastów, zanim słońce da im energię do wzrostu. Usuń zwiędłe liście z uprawianych obszarów ogrodu.

3. Spulchnianie gleby


Spulchniona gleba zapewnia lepszy wygląd rabat kwiatowych, ułatwiając korzeniom roślin pobieranie tlenu. Narzędzia ręczne nadają się do mniejszych rabat, ale jeśli pracujesz na większym obszarze lepszym rozwiązaniem będzie kultywator rotacyjny. Można też dodać końcówkę z kultywatorem do niektórych podkaszarek Husqvarna i zmniejszyć liczbę narzędzi w szopie.

4. Przycinanie drzew


Przycinanie drzew owocowych, aby pozostały zdrowe i dawały dużo owoców. Przycinanie należy przeprowadzić wiosną, ale nie zbyt wcześnie, ponieważ miejsca cięcia mogą uschnąć, jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Zwróć uwagę, że wiosną nie należy przycinać drzew pestkowców, takich jak wiśnia, morela, śliwa i brzoskwinia.

5. Przycinanie żywopłotów


Liściaste żywopłoty najlepiej przycinać zimą lub wczesną wiosną. Krzewy iglaste lepiej przycinać w okresie wzrostu — raz na początku wiosny, a potem znowu w połowie lata.

6. Koszenie trawnika


Trawnik potrzebuje czasu, aby odzyskać siły po zimie, więc nie przycinaj trawy zbyt krótko podczas kilku pierwszych koszeń. Źdźbła trawy o długości 5–9 cm zapewniają ładny i trwały trawnik, który jest gotowy do użycia.

7. Pielęgnacja trawnika


Jeśli chcesz, aby Twój trawnik prezentował się wyjątkowo, nie zapomnij przyciąć jego krawędzi.

8. Inwentaryzacja narzędzi


Sprawdź, czy Twoje narzędzia ogrodnicze są gotowe na nowy sezon. Naładuj narzędzia, które tego wymagają i naostrz wszystko, co należy naostrzyć.

9. Troska o ptaki


Jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie zadomowiły się ptaki, teraz jest najlepsza pora, aby wystawić karmnik.

10. Sprzątanie tarasu


Taras został wyczyszczony, więc można wystawić leżak i cieszyć się pierwszymi promieniami słońca przy filiżance dobrej kawy.