Niezależnie od tego, czy jest to domowy, czy społeczny ogród, nie można obejść się bez odpowiednich narzędzi. Narzędzia ogrodowe są niezbędne do sprawnego wykonywania wielu prac w ogrodzie, takich jak cięcie trawy, przycinanie drzew i krzewów, sadzenie kwiatów, usuwanie drzew, kopanie gleby, roślin wodnych itp.

Istnieją pewne narzędzia niezbędne do posiadania zdrowego i dobrze utrzymanego ogrodu. Chociaż w sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele narzędzi, rozważymy 10 podstawowych narzędzi ogrodniczych, których potrzebuje każdy ogród.

Kielnia ogrodnicza

Pierwszą istotną pozycją na liście powinna być kielnia ogrodnicza, która jest dobrze wykonana. Niezależnie od tego, czy jest to ogród kontenerowy, czy duże grządki, o które trzeba dbać, przyda nam się to narzędzie. Niezbędna dla nas jest kielnia, jeśli chcemy łatwo wrzucić sadzonki i rośliny do gleby.

Motyka

Motyka z długim uchwytem pomaga ogrodnikowi poradzić sobie z trudnymi zadaniami. Stosuje się jej do zwalczania chwastów w ogrodzie. Osiąga się taki efekt przy pomocy motyki, aby usunąć chwasty, gdy zaczną rosnąć. Ostrożne użycie motyki pomoże w usuwaniu chwastów bez uszkadzania korzeni roślin. Głowy motyki są w wielu kształtach i rozmiarach, więc sam możesz dokonać wyboru, biorąc pod uwagę Twoje zapotrzebowanie.

Widły ręczne lub kultywator

Widły ręczne są idealne do poluzowania gleby i czyszczenia grządek. Pomaga kultywować glebę, wprowadzać do niej poprawki i posiekać wszystkie grudki, których nie chcemy. Są absolutnie niezbędne w grządkach, które są blisko nasadzone. Tną zagęszczoną twardą glebę płynnie i są również bardzo przydatne do napowietrzania, czyszczenia mchu i strzechy. Klomby i działki warzywne można łatwo przygotować za pomocą wideł ręcznych lub kultywatora.

Przycinarki ręczne lub sekatory

Dobrze jest zainwestować w parę dobrej jakości nożyc do przycinania lub sekatora, ponieważ są one również przydatne w naszym ogrodzie. Zupełnie tak, jak wszystkie inne wymienione tutaj przedmioty. Są one dostępne w różnych typach i rozmiarach w zależności od rodzaju pracy, czy też naszego zapotrzebowania. Możemy ich użyć do przycinania gałęzi o małych średnicach.

Narzędzia te są bardzo przydatne do przycinania krzewów i krzaków. Regularne przycinanie sprawi, że Twoje krzaki będą krzaczaste, oraz w pożądanym przez Ciebie kształcie i rozmiarze. Są one bardzo przydatne dla roślin różanych, które wymagają regularnego przycinania. Również owoce i inne drzewa w twoim ogrodzie będą wymagały przycinania. Myślę więc, że takie narzędzia będą dla Ciebie przydatne, jeśli w wolnych chwilach też lubisz dbać o swój ogród.

Konewki i dysze

Konewka z dyszą, która tworzy delikatny strumień wody, jest niezbędna do delikatnego podlewania sadzonek i kiełkowania nasion na dużym obszarze, bez ich zmywania. Każdy doskonale zna ten przedmiot, więc raczej za dużo nie trzeba go opisywać. Ważne jest to, że ten produkt będzie nam niezbędny do delikatnego traktowania roślin czy nasion.

Widelec do pikowania

Widły ogrodnicze to wspaniałe narzędzie ogrodowe niezbędne do przesadzania i napowietrzania. Można go również użyć do rozszczepienia traw ozdobnych i bylin. W rzeczywistości nie można dzielić i kopać bylin bez użycia ciężkiego widelca do pikowania. Może być również korzystnie stosowany jako ściółka.

Łopaty i szpadle

Łopaty i szpadle występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Uchwyt również ma kształty takie jak "T" lub "D". Są one niezbędne do sadzenia drzew, krzewów, przenoszenia gleby, łamania gleby i wielu innych prac. Szpadle są bardzo przydatne do obracania gleby, a łopata pomaga w zbieraniu wykopanej ziemi i jednorazowych przedmiotów z ogrodu. Ich ostrza powinny być ostre, aby łatwo wykonywać zadania.

Taczka lub wózek ogrodowy

Tak jak w poprzednim przypadku, taczki są również w różnych rozmiarach i kształtach. Nie możesz się bez niej obejść, szczególnie jeśli twój ogród jest przyzwoitego rozmiaru. Dzięki taczce możesz przenosić z łatwością praktycznie wszystko. Niezależnie od tego, czy chodzi o holowanie ziemi, transport brudu i cementu, czy też przewożenie zwykłych przedmiotów ogrodniczych, takich jak kompost, rośliny, ściółka, narzędzia czy węże, taczka bardzo się przyda w Twoim ogrodzie.

Bez taczki będziesz musiał odbywać częste wycieczki po ogrodzie, co jest bardzo męczące. Taczka sprawi, że jedno zadanie będziesz w stanie wykonać nawet 5 razy szybciej.

Rękawice ogrodnicze

Nawet jeśli podoba ci się ziemia, nierozsądnie jest pracować w ogrodzie bez odpowiednich rękawiczek. Rękawice ogrodnicze również występują w wielu odmianach i materiałach. Wybór rodzaju zależy od rodzaju pracy. Skórzane rękawice są dobre, ale nie można ich używać podczas pracy z wodą lub ciekłymi chemikaliami. Dlatego możesz potrzebować więcej niż jednego rodzaju rękawicy.

Upewnij się, że para dobrze Ci leży na dłoni, bo inaczej możesz mieć do czynienia z pęcherzami. Upewnij się także, czy są one podatne na przekłucia podczas działania z krzewami róż lub innymi kolczastymi roślinami. Prostym faktem jest to, że musisz mądrze wybierać.

Wąż ogrodowy

Nie możesz zrobić porządnego ogrodu bez wody. Do tego będziesz potrzebował dobrej jakości węża ogrodowego, jeśli nie chcesz się wyczerpać, transportując dużo wody. W rzeczywistości jest to najprostszy sposób na szybkie i bezproblemowe transportowanie dużej ilości wody. Najlepsze węże do tego celu to te o grubości 3 lub 4 warstw i wyposażone w mosiężne okucia.

Zwinięty rodzaj węży wymaga mniej przestrzeni magazynowej. Mogą być nieco droższe, ale łatwiej je przechowywać i transportować. Możesz również użyć nawadniania kroplowego lub węży węższych, jeśli nie masz czasu, aby samodzielnie podlewać rośliny.